Jak prać wykładzinę na schodach?

jak-prac-wykladzine-na-schodach

Na dywanikach i nakładkach schodowych zbiera się codziennie dużo kurzu, piasku i innych zabrudzeń, których nie widać na pierwszy rzut oka. Przez udeptywanie wsiąkają głęboko w runo, co zauważysz dopiero po czasie – gdy dywaniki w końcu zszarzeją. Jak wyczyścić brudne nakładki i wykładziny schodowe? Czy warto robić to samodzielnie?

Pranie wykładzin dywanowych na schodach – czy warto robić to samemu?

Po czym poznać, że chodniki na schodach wymagają czyszczenia? Ich kolor będzie wyblakły, zszarzały, a runo może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Trudno dostrzec brud wykładzin polipropylenowych, które mają zbite runo i są szorstkie w dotyku. Domownicy o wiele szybciej reagują na zanieczyszczenia w przypadku dywaników z puszystym włosiem, zwłaszcza tych monochromatycznych. Niezależnie jednak od tego, jakie chodniki leżą na Twoich schodach, warto je dogłębnie czyścić przynajmniej kilka razy w roku, jako że są najbardziej eksploatowane przez domowników. Jak to zrobić?

Pranie dywanów na schodach w warunkach domowych może wydawać się problematyczne. Z pewnością wymaga dużo czasu, jednak można zrobić to samodzielnie. Warto w tym celu zaopatrzyć się w mały odkurzacz szczelinowy i/lub odkurzacz piorący z funkcją zasysania wody. Pierwsze urządzenie warto kupić chociażby ze względu na to, że przydaje się podczas porządków domowych. Drugie lepiej wypożyczyć na dobę, jeśli jest taka możliwość. Zdecydowanie nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby – dlatego też wiele osób decyduje się na oddanie dywanów do pralni, zamiast kupować sporych wymiarów odkurzacz piorący.

Odkurzacz zasysający wodę.

Jak czyścić wykładziny schodowe?

Jak prać wykładzinę na schodach? Sposób czyszczenia dywanów zależy od tego, jaki jest jej rodzaj. To znaczy – czy są to nastopnice schodowe, które można zdjąć, czy też pełna wykładzina, okrywająca zarówno wierzch stopnia, jak i jego bok. W pierwszym przypadku warto zdecydować się na pranie chodniczków na zewnątrz. Będzie to zdecydowanie wygodniejsze. Natomiast do prania całej wykładziny warto użyć odkurzacza piorącego. Sprawdź, czy możesz go wypożyczyć w Twojej okolicy.

Odkurzanie

Pranie wykładzin schodowych należy zacząć od dokładnego odkurzenia. Należy odkurzać schody przynajmniej raz na 1 lub 2 tygodnie, żeby na bieżąco pozbywać się kurzu. Na naszym blogu często to podkreślamy, ponieważ trzepanie czy odkurzanie dywanów pozwala wstępnie pozbyć się wielu zanieczyszczeń, niewidocznych na pierwszy rzut oka. Istnieje też większa szansa, że pranie na sucho będzie po prostu dokładniejsze – proszek lepiej rozpuści brud po wcześniejszym trzepaniu.

Czyszczenie wstępne

Po odkurzeniu czas na czyszczenie wstępne, czyli zastosowanie presprayu do wykładzin. Jest to preparat przeznaczony do prania mocno zabrudzonych dywanów – oddziela brud od tkaniny. Należy go rozpuścić z wodą i nanieść na chodniczek ręcznie (za pomocą szczotki) lub za pomocą myjki ciśnieniowej. W trakcie działania środka można dodatkowo przeczesywać dywaniki schodowe, żeby preparat dotarł w głąb runa. Prespray należy dokładnie wypłukać, jednak trzeba uważać na to, aby nie przemoczyć wykładziny i nie dopuścić do rozpuszczenia kleju.

Pranie wykładziny schodowej

Do całkowitego prania wykładziny schodowej warto użyć metody ekstrakcyjnej, inaczej zwanej praniem na mokro. Pozwala ona usunąć nieprzyjemne zapachy i trudne zabrudzenia, jak np. plamy po winie czy herbacie. Świetnie sprawdza się również w przypadku tłustych plam. Do prania ekstrakcyjnego potrzebujesz odkurzacza piorącego i profesjonalnego środka do prania wykładzin dywanowych. Pierwszy etap polega na praniu dywanu detergentem zmieszanym z wodą. Drugi natomiast na zassaniu resztek brudu, których nie rozpuścił preparat.

Suszenie

Odkurzacz z funkcją zasysania wody jest odpowiedni do suszenia wykładziny na schodach. Im większa jest jego moc, tym więcej wody zassie. To oznacza, że dywaniki wyschną szybciej. Dokładnie sprawdź, czy nie pominąłeś żadnego fragmentu wykładziny, żeby nie dopuścić do pofałdowania tkaniny i powstania zacieków. W naszym ostatnim artykule pisaliśmy, dlaczego jeszcze suszenie dywanów jest tak ważne w całym procesie czyszczenia.

Jak czyścić wykładzinę w biurze? Poznaj usługę pralni dywanów Lublin

Jesteś właścicielem biura lub wynajmujesz obiekt biurowy? Zadbana wykładzina w takich miejscach to podstawa! Mowa tutaj nie tylko o całej użytkowanej powierzchni w pomieszczeniu, lecz także o schodach. To element, o który warto zadbać szczególnie zimą, gdy klienci lub pracownicy przenoszą na butach dużo zabrudzeń, a resztki śniegu moczą chodniki schodowe.

Wykładzina w biurze i kosz na śmieci.

Pranie wykładzin biurowych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który zapewnia firma sprzątająca lub profesjonalna pralnia dywanów. Nasza firma pranie dywanów Lublin, oprócz czyszczenia dywanów domowych każdego rodzaju, oferuje również pranie wykładzin biurowych w miejscach większych niż 80 m² na terenie Lublina. Szczególnie możemy się pochwalić tym, że jako jedyni w mieście zapewniamy błyskawiczne dosuszanie wykładzin za pomocą osuszaczy powietrza i wentylatorów. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z biura już 4 godziny po praniu ekstrakcyjnym. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś z Lublina i chcesz profesjonalnie wyczyścić wykładzinę w biurze!

Masz więcej pytań dotyczących profesjonalnego prania? Skontaktuj się z nami lub wejdź na stronę główną pralni dywanów Lublin!