Przejdź do treści

Maty pod dywan – co musisz o nich wiedzieć?

mata pod dywan
Strona główna » Maty pod dywan – co musisz o nich wiedzieć?

Na rynku dostępna jest szeroka gama mat pod dywan. Zapewniają one wiele korzyści. Zapobiegają przesuwaniu się i ślizganiu na gładkiej podłodze, pomagają dywanom układać się płasko, umożliwiają dobry przepływ powietrza, a także spowalniają zużycie się tkanin, działając na nie jak amortyzatory. Co warto wiedzieć o matach pod dywan? Sprawdź.Maty pod dywan to w wielu przypadkach wspaniałe rozwiązanie. Nie zawsze są jednak najlepszą opcją. Wielu ludzi nie wie, kiedy warto się na nie zdecydować. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto to zrobić, jakich mat najlepiej unikać oraz jakie problemy maty pomogą Ci rozwiązać.

Maty pod dywan – dlaczego się warto na nie zdecydować?

Jednym z największych zagrożeń, które może dotknąć Twój dywan, jest zwykły brud. On i piasek wykonane są z krzemionki, z której powszechnie robi się szkło. Ich ostre krawędzie z łatwością mogą przeciąć włókna dywanu. W miarę zużywania się dywany są – w wyniku tego – warte coraz mniej.

Odpowiednia mata pozwoli zabezpieczyć Twój dywan i uczynić Twój dom bezpieczniejszym na 3 różne sposoby.

  1. Wysokiej jakości mata zapewnia warstwę amortyzującą między Twoim dywanem a podłogą.  To z kolei sprawia, że zapobiega ona problemowi cięcia włókien dywanu przez ziarenka piasku. Dzięki temu dywany utrzymują swoją wartość przez dłuższy czas.
  2. Maty pod dywan sprawiają, że wygodnie się po nim chodzi, ale pomagają również modelom o luźnym splocie leżeć gładko na podłodze i zabezpieczać je przed ślizganiem się. Dzięki temu dywany są bezpieczniejsze i zmniejszają ryzyko ewentualnych wypadków w domu. To sprawia, że matę szczególnie warto umieścić pod dywanami w pomieszczeniach, gdzie jest szczególnie wysokie natężenie ruchu, ale też w pokojach, w których stoją ciężkie meble, jak również we wnętrzach z nierówną podłogą.
  3. Maty pod dywan chronią go również przed rozciąganiem i przekłuwaniem.

Kiedy warto zdecydować się na maty pod dywan?

mata pod dywan 2

Poniżej znajdziesz inne, ale również ważne informacje o matach.

Wszystkie maty niszczą się z czasem, a cieńsze mają oczywiście krótszą żywotność niż te grubsze. Kiedy ich stan zaczyna się pogarszać, mogą się one przyklejać – zarówno do dywanu, jak i do podłogi. Tego rodzaju szkoda może być ciężka do naprawienia, dlatego ważne jest to, aby wymienić swoją matę do dywanu zanim zacznie się ona psuć.

Niskojakościowe maty pod dywan mogą szybko zacząć się psuć i czasami materiały, z których są one wykonane, mogą całkowicie odbarwić podłogę, która się pod nimi znajduje. Dobra mata posiada gwarancję – od roku do nawet 20 lat, w zależności od jakości produktu.

Maty pod dywan mogą uratować Twoją podłogę, jeśli Twoje zwierzęta lubią pozostawiać na niej mocz. Jednak płyn ten wypełni matę i sprawi, że wyeliminujesz jeden problem, ale powstanie drugi – chodzi o problem z nieprzyjemnym zapachem. Wiele mat pod dywan można jednak czyścić. Jeśli więc posiadasz zwierzęta, którym przydarzają się różne rzeczy, powinieneś kupować tańsze, ale grubsze maty oraz częściej je wymieniać.

Maty pod dywan z pewnością nie trwają wiecznie. Jeśli zaczynają się psuć, być brudne lub pełne uryny, to zdecydowanie najwyższy czas, aby je wymienić. Ważne jest, aby nie kłaść ani dywaników, ani mat na podłogach wtedy, gdy są świeżo uszczelnione lub wykończone. Wiele produktów, które stosuje się do tego rodzaju zabiegów musi utwardzać się przez pewien czas, zanim zostaną one czymkolwiek przykryte. Musisz zastanowić się, czego potrzebujesz, aby chronić swój dywan lub też podłogę. (Jeśli masz nową podłogę, zawsze radzimy zapytać firmę produkującą podłogi, które maty polecają jako dla niej jako bezpieczne).

O czym trzeba pamiętaj mając maty pod dywanami?

mata pod dywan 2

Warto pamiętać, że maty powinny być przycięte od krawędzi dywanu na około 2-5 cm. Po każdym czyszczeniu mokrej podłogi należy ją wysuszyć w 100% przed ponownym umieszczeniem mat, ponieważ ciężar dociskanego dywanika i maty oraz zatrzymywanie wilgoci może powodować problemy dla maty i wykończenia podłogi.

W miarę starzenia się maty rozkładają się najpierw wzdłuż krawędzi i wówczas jest to znak, że należy szukać zamienników. Zwykle następuje to po kilku latach, jeśli mata jest cienka lub dekadzie (a nawet dłuższym czasie), jeśli mata jest grubsza i wykonana z materiałów wyższej jakości.


Pamiętaj, że każdy dobry dywan zasługuje na dobrą matę dywanową ale aby dlugo ci slużył ważne jest aby był regularnie czyszczony a najważszą jakość czyszczenia można osiagnąc tylo w profesjonalnym załkadzie jakim jest Pralnia dywanów Bryza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *