Przejdź do treści

Dlaczego dywan blaknie?

dlaczeg-dywan-blaknie
Strona główna » Dlaczego dywan blaknie?

Wyblakły dywan słusznie powinien nas zaniepokoić. Może to oznaczać, że jego poszczególne włókna uległy trwałemu uszkodzeniu. Czy da się usunąć nieestetyczne plamy bądź przywrócić naturalny kolor dywanu? Sprawdź nasz artykuł, w którym wszystko Ci wyjaśnimy!

Dlaczego dywany tracą swój kolor?

Zarówno dywan z włókien sztucznych, jak i z włókien naturalnych może po jakimś czasie stracić swój naturalny żywy kolor, którym się wyróżniał kiedyś w sklepie. Może to być proces długotrwały – zaniedbany i nieczyszczony dywan codziennie zbiera mnóstwo kurzu, piasku, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń. Z tego powodu warto odkurzać go przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli zaniedbasz ten etap pielęgnacyjny, po czasie warstwa zabrudzeń może zbyt głęboko osadzić się we włóknach dywanu. Wtedy przepiękny dywan syntetyczny lub Twój ulubiony wełniany dywan po prostu straci swój blask i zszarzeje. W takim przypadku nawet materiał, który ma właściwości antystatyczne, może sobie nie poradzić. Sprawdź w naszym artykule, jakie zagrożenia powoduje używanie brudnego dywanu.

Innym powodem blaknięcia dywanów jest nieodpowiednie czyszczenie oraz suszenie. Poszczególne dywany, jak np. te z tworzyw sztucznych, w szczególności wiskozowe, nie powinny być wybielane ani odplamiane. Użycie silnego detergentu w ich przypadku może się skończyć uszkodzeniem włókien i oczywiście wyblaknięciem. Za każdym razem, gdy planujesz czyszczenie dywanu, sprawdź jego metkę i dowiedz się, czy producent dopuszcza stosowanie konkretnych środków piorących oraz czy zaleca niesuszenie w suszarce. Jeśli zobaczysz tę drugą informację, pierwszym rozwiązaniem, które przyjdzie Ci do głowy, może być suszenie dywanu na balkonie. Poniżej wyjaśniamy, czy warto to robić.

Czy warto suszyć dywan na balkonie?

Po każdym praniu, niezależnie od tego, czy jest ono samodzielne, czy też mechaniczne, trzeba dywan odpowiednio wysuszyć. W przypadku małych chodników wypranych w pralce może być to proste – wystarczy zapewnić dobry przewiew i rozwiesić je w łazience. Natomiast jak działać, gdy zdecydujesz się na pranie większego dywanu?

Dywany można suszyć na balkonie, jednak należy zadbać o ich równomierne rozłożenie. W ten sposób unikniesz odkształceń i losowych mokrych fragmentów dywanu (a w takich niedokładnie wysuszonych miejscach bardzo łatwo o rozwój pleśni). Warto jednak unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. O wiele lepiej wywiesić dywan na balkonie wtedy, gdy na niebie pojawią się jasne chmury. Zbyt długa styczność z parzącym słońcem może doprowadzić do blaknięcia dywanu. Pamiętaj również o tym, że dywanów z wiskozy nie wolno narażać na takie warunki suszenia.

Jak uniknąć blaknięcia dywanu?

Żeby uniknąć blaknięcia dywanu, wystarczy po prostu o niego odpowiednio dbać! W zależności od tego, czy masz w swoim domu dywany wełniane, dywany syntetyczne, dywany naturalne, należy dobrać do ich czyszczenia odpowiednie środki piorące. To samo dotyczy dywanów wykonanych z różnym rodzajem runa – gęstym lub rzadkim. Indywidualizuj procesy prania i suszenia, a Twoje dywany długo będą się pięknie prezentować!

Czy wyblakły dywan da się uratować?

Jeśli zdarzy się tak, że nawet mimo profesjonalnego prania dywanu jego barwy wyblakły, jest duża szansa na to, że włókna odbarwiły się już na stałe. Niestety, nie da się nic z tym zrobić. O ile dywan przechowywany w domu, wyblakły przez zaniedbanie można jeszcze uratować (np. oddając go do naszej pralni!), o tyle wykładzina wystawiona na zbyt dużą ekspozycję słoneczną jest spisana na straty.

Z tego powodu lepiej zapobiegać, niż leczyć. Po wypraniu dywanu warto go zaimpregnować profesjonalnym preparatem, który stworzy warstwę ochronną. Dzięki temu będzie on prostszy w utrzymaniu czystości – kurz i wszelkie zanieczyszczenia nie wsiąkną głęboko w jego włókna, więc naturalnie wydłużysz jego żywotność. To wciąż nie oznacza jednak, że będzie odporny na wszystko! Pamiętaj, że środek impregnujący nie działa jak filtr przeciwsłoneczny – nie ochroni przed zbyt mocnym słońcem.

Zastanawiasz się, czy Twój wyblakły dywan trzeba już wyrzucić? Wstrzymaj się z taką decyzją! Zadzwoń lub przyjedź do nas, a my ocenimy stan wykładziny i z chęcią powiemy Ci, co można zrobić, żeby przywrócić jej dawny blask. Profesjonalne, dogłębne czyszczenie potrafi zdziałać cuda!