Czy dywan można prać w pralce?

czy-dywan-mozna-prac-w-pralce

Kilka razy w roku przychodzi w końcu taki moment, w którym należy gruntownie wyczyścić swój dywan. Chodzi tutaj nie tylko o odkurzanie (co powinno być regularną czynnością), lecz także o wytrzepanie oraz pranie dywanu, na sucho lub na mokro. Niektórym ten proces potrafi spędzić sen z powiek. Może to się wydawać szczególnie trudne, jeśli w pomieszczeniu znajduje się dywan dużych wymiarów. Co wtedy zrobić? Zamówić usługę prania dywanu? Czyścić dywan ręcznie? Skoro trafiłeś na ten artykuł, pewnie zastanawiasz się również, czy dywan można prać w pralce. Odpowiedź brzmi: można! Ale jak się za to zabrać?

Czy można wyprać w pralce stary dywan?

Nieregularne dbanie o ulubiony dywan może znacząco pogorszyć jego stan. Cierpią również włókna dywanu, które mogą stać się mniej sprężyste, przesiąknięte rozlanymi płynami lub wyblakłe. W dobie pędu, gdy nie każdy może poświęcić czas na długie szorowanie ręczne, producenci szybko znaleźli dobre rozwiązanie na utrzymanie dywanu w najlepszej formie. Rynek zalała fala dywanów odpowiednich do prania w pralce. Jest to szybki i skuteczny sposób na pranie dywanu, a także stosunkowo nowa odpowiedź na potrzeby klientów. Czy osoby, których dywany mają już swoje lata, również mogą wyprać swoje wykładziny w pralce?

Odpowiedź na to pytanie jest również twierdząca. Żeby jednak uniknąć nieprzyjemności związanych z nieodpowiednim praniem, najpierw poszukaj metki na swoim dywanie. Znajdziesz tam informacje na temat temperatury prania lub odpowiednich detergentów. Niektórych dywanów nie można wrzucać do bębna pralki, o czym również powinieneś dowiedzieć się od producenta. Duża szansa na taki zakaz jest w przypadku dywanów typu shaggy, których gęste runo może stracić na jakości.

Dywany przystosowane do prania w pralce mają szczególnie wyróżniający się włos. Ich runo powinno być niskie i zbite, ponieważ właśnie te ma największą szansę na zachowanie swojego stanu po wyjęciu z pralki. W przypadku dywanów z miękkim włosiem, musisz szczególnie uważać na proces suszenia. Upewnij się, że dywan będzie mógł się suszyć w odpowiednich warunkach – suszarni lub w każdym pomieszczeniu z przewiewem.

Pranie dywanu w pralce – jak to zrobić?

Samodzielne pranie dywanów może wydawać się trudne zwłaszcza wtedy, gdy masz w pomieszczeniu dużą wykładzinę. Doskonałym rozwiązaniem jest odkurzacz piorący, który jest znacznie poręczniejszy w takich wypadkach. Mniejsze dywany możesz złożyć w kostkę lub rulon i od razu wrzucić je do pralki.

Do prania dywanów, które mieszczą się w pralce, używaj delikatnych detergentów. W sklepach znajdziesz szeroką gamę produktów odpowiednich do prania mechanicznego: od proszków, przez płyny, po specjalistyczne pianki. Zwróć uwagę na to, czy detergent jest przystosowany do prania ręcznego, czy do prania w maszynie.

Prać dywan należy w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura może uszkodzić włókna dywanu. Jeśli Twoja pralka ma specjalny program do prania delikatnych tkanin, skorzystaj z niego! To, o czym jeszcze powinieneś pamiętać przy praniu dywanu w pralce, to obroty bębna. Zbyt wysokie mogą uszkodzić strukturę dywanu i zbyt mocno go wygnieść. Najlepiej ustawić program na 400.

Co zrobić, gdy dywan po praniu w pralce wygląda gorzej?

Wyprałeś dywan w pralce lub wyczyściłeś go odkurzaczem piorącym i nie widzisz efektów? Twój dywan zaczął wydzielać jeszcze więcej nieprzyjemnych zapachów? Pranie dywanu w pralce, ale również zwykłe pranie ręczne ma to do siebie, że musisz dodatkowo zadbać o odpowiednie warunki do suszenia. Nieodpowiednie wysuszenie to najczęstsza przyczyna pogorszenia się stanu dywanu po praniu w pralce.

Pamiętaj o tym, żeby przed praniem w pralce dokładnie go wytrzepać. Na runie dywanu może się osadzać brud, który nie rozpuści się w praniu. To powoduje, że po wyjęciu go z pralki nie wygląda najlepiej. Co zrobić, gdy jednak już do tego dojdzie?

Przede wszystkim, daj mu odpowiednio długo wyschnąć. Suszenie dywanu może trwać nawet cały dzień, więc uzbrój się w cierpliwość. Jeśli to nie pomoże, zasięgnij porady specjalisty. Tutaj możesz sprawdzić, jakie metamorfozy przechodzą u nas dywany.  Może się okazać, że użyłeś nieodpowiednich środków do czyszczenia, jednak Twój ulubiony dywan wciąż da się uratować. Nasza pralnia służy Ci pomocą!

Przeczytaj więcej o tym, jak pracujemy:

Przechowywanie dywanów po praniu w pralni

Jak usuwamy zapach moczu z dywanu?

Na czym polega pranie dywanu na wskroś?