Przejdź do treści

Czyszczenie dywanu na sucho – jak to działa?

czyszczenie-dywanu-na-sucho
Strona główna » Czyszczenie dywanu na sucho – jak to działa?

Piękny duży dywan może być centralną ozdobą pomieszczenia. Jego dodatkowe zalety to także ocieplanie wnętrza, a także tworzenie przytulnej atmosfery oraz ochrona podłogi przed uszkodzeniami. Niektórzy preferują bogato ozdobione, włochate dywany shaggy, a inni z kolei te z krótkim włosiem. Niezależnie od tego, do której grupy miłośników dywanów się zaliczasz, na pewno już wiesz, że brudny dywan potrafi znacząco odjąć elegancji pomieszczeniu. Czy czyszczenie dywanu na sucho przynosi dobre efekty wizualne i skutecznie go odświeża? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat czyszczenia dywanów na sucho w jednym miejscu.

Na czym polega czyszczenie dywanu na sucho?

Brudny dywan jest jak zakurzone półki w sklepie – potrafi skutecznie odstraszyć gości i zniechęcić domowników do przebywania w danym pokoju. Tak jak pracownik sklepu musi dbać o czystość w sklepie, tak samo Ty, gospodarzu, powinieneś dbać o wygląd swojego dywanu. Regularne odkurzanie, na przykład dwa razy w tygodniu, już zapobiega osadzaniu się kurzu na włóknach dywanu.

Odkurzanie to podstawowy i początkowy etap prania dywanów. Powinieneś to uskuteczniać zanim w ogóle zabierzesz się za czyszczenie dywanu. Dzięki temu na bieżąco będziesz usuwać powierzchowne zanieczyszczenia. Gdy to zrobisz, możesz zacząć czyszczenie dywanu na sucho. Ale co to w ogóle znaczy?

Czyszczenie dywanu na sucho to nic innego, jak pranie bez użycia wody. To rozwiązanie szczególnie upodobają sobie osoby, które mają w domu duże wykładziny, niemieszczące się do pralki. Pranie dywanu na sucho odbywa się za pomocą specjalnych proszków lub tych bardziej naturalnych, wykonanych z domowych składników. Pranie dywanów na sucho pozwala usunąć np. nieprzyjemne zapachy, tłuste plamy na fragmentach dywanu, a także małe zabrudzenia. To również świetny, wydajny i szybki sposób na odświeżenie dużego dywanu.

Żeby wyczyścić dywan na sucho, zazwyczaj należy posypać go odpowiednim proszkiem. Następnie należy zaczekać, żeby wchłonął brud, a na koniec odkurzyć cały dywan. W przypadku plam trudnych można wcześniej dodatkowo wetrzeć środek piorący za pomocą gąbki lub szczotki.

Proszek do prania dywanu na sucho – jaki będzie najlepszy?

Zarówno sklepy, jak i drogerie oferują szeroki wybór środków do prania dywanów. Na półkach znajdziesz wszelkiego rodzaju odplamiacze, proszki, a także detergenty w płynie, które zapewniają świeżość dywanu już w kilka godzin. Każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety. Czyszczenie dywanu na sucho powinno polegać na tym, żeby proszek wsiąkł we włókna dywanu i rozpuścił wszelkie zanieczyszczenia, zarówno delikatnych tkanin, jak i tych mocniejszych. Niestety, nie każdy środek jest do tego odpowiedni.

Proszki do prania dywanu na sucho – uważaj na te składniki

Gdy wybierzesz się do sklepu, żeby kupić odpowiedni proszek, zwróć uwagę na skład produktu. Niektóre składniki nie nadają się do czyszczenia delikatnych dywanów, a także mogą powodować reakcje alergiczne lub problemy zdrowotne.

(2-BE) 2-(butoksyetoksy)etanol – długotrwały kontakt z tą substancją (z wysokimi dawkami) może powodować podrażnienia oczu i nosa, a także wymioty;

fosforany – po ich spłukaniu przedostają się z wodą do środowiska i znacznie wzmagają powstawanie glonów;

pył glinowy – czynnik kancerogenny, który jest szczególnie groźny, gdy przedostanie się do płuc;

sól trisodowa – również kancerogen, odpowiedzialny za rozpuszczanie metali ciężkich, groźny dla środowiska.

Na szczęście coraz więcej producentów stawia na ekologiczne składniki proszków do prania.  Zwróć uwagę na to, czy detergent ma odpowiedni certyfikat świadczący wykorzystaniu naturalnych składników podczas produkcji.

Domowy sposób na czyszczenie dywanu na sucho

Soda oczyszczona – to składnik, który często pojawia się w składzie środków piorących. I słusznie! Znana ze swoich właściwości czyszczących i neutralizujących zapachy, soda oczyszczona jest ogólnodostępna i bardzo skuteczna do czyszczenia dywanu. Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić dywan na sucho, a musisz to zrobić szybko przed przyjazdem gości, wybierz właśnie ten składnik.

  1. Zacznij od dokładnego odkurzenia dywanu.
  2. Posyp plamy lub całą powierzchnię sodą oczyszczoną.
  3. W razie potrzeby wetrzyj sodę suchą gąbką w głąb dywanu.
  4. Zostaw na kilka godzin, a na koniec odkurz dywan.

Czyszczenie dywanu sodą pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz naprawdę trudnych plam. Jest to nieoceniony środek w walce z brudem! Mieszankę sody z wodą możesz wykorzystać również do czyszczenia toalet czy kuchni. Podobne działanie ma sól kuchenna oraz skrobia kukurydziana. 

Sprawdź również:

Jakie zagrożenia powoduje używanie brudnego dywanu?

Jak pozbyć się roztoczy z dywanu?

Co zrobić, żeby dywan był puszysty?