Przejdź do treści

Jak dbać o dywan shaggy?

jak-dbac-o-dywan-shaggy
Strona główna » Jak dbać o dywan shaggy?

Masz w swoim domu dywan shaggy albo planujesz go kupić? Wydaje Ci się, że utrzymanie go w czystości może być trudne? Kluczem do pielęgnacji każdego dywanu jest regularne odkurzanie i odpowiednie pranie, które nie szkodzi jego strukturze. Dowiedz się, jak dbać o dywan shaggy, żeby służył Ci na lata!

Odkurzanie dywanu shaggy

Dywany shaggy charakteryzują się długim włosiem, chociaż na rynku są też modele cechujące się bardziej zbitym i krótszym runem. Niemniej, każdy z nich przyciąga niestety sporo zanieczyszczeń. Brud i kurz lubią osadzać się w głębi runa dywanu, a jeśli wykładzina jest często użytkowana, tym ciężej jest skutecznie ją odkurzyć.

Ze względu na kurz, piasek lub sierść zwierzęcia, które osadzają się we włóknach dywanu, należy regularnie odkurzać dywan shaggy. Żeby na długo zachować jego świeży wygląd, warto odkurzać go nawet raz dziennie. Wystarczy zwykły odkurzacz z plastikową końcówką. Częste odkurzanie pozwoli na uniknięcie rozwoju bakterii, co z kolei może przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Dywan shaggy można odkurzać z włosem i pod włos, żeby dotrzeć do zakamarków dywanu.

Trzepanie dywanu shaggy

Trzepanie dywanu shaggy może być o wiele bardziej skuteczne niż kilkukrotne odkurzanie za dnia. Dlaczego? Trzepanie mechaniczne pozwala usunąć kurz i brud, którego nie widać gołym okiem. Nawet gdy odkurzysz swój dywan, może się okazać, że zrobiłeś to zbyt powierzchownie, przez co brud wciąż będzie mieć szansę na rozwój.

Trzepiąc dywan, pamiętaj o tym, żeby nie szarpać zbyt mocno za jego rogi, żeby go nie uszkodzić. Możesz to zrobić ręcznie, na trzepaku, bądź przy użyciu szczotki trzepiącej, która sięga w głąb runa.

Pranie dywanu shaggy

Dywany o długim włosiu należy prać delikatnie. Gdy dojdzie do trudnego zaplamienia, najlepiej reagować jak najszybciej. Wystarczy wziąć papierowy ręcznik i przycisnąć go do materiału, żeby całkowicie wchłonął plamę. Nie należy pocierać ani mocno szorować długich włókien, ponieważ mogą utracić swoją naturalną jędrność, a zaplamione miejsce będzie się znacznie wyróżniać. Jak poprawnie czyścić włókna dywanu?

Pranie dywanu shaggy domowymi sposobami

Dywan shaggy możesz prać samodzielnie. Zdecydowanie odradzamy jednak prania go w pralce. Dywan z długim włosiem schnie bardzo długo, a jeśli zostanie wysuszony nieodpowiednio, może dojść do rozwoju we wnętrzu zarodników pleśni. O wiele lepszym sposobem jest rozpuszczenie brudu na sucho. Gdy rozlejesz np. lepki napój lub wino, posyp plamę sodą oczyszczoną, pozostaw do wchłonięcia i odkurz ją odkurzaczem po kilku godzinach.

Jeśli natomiast plama jest tłusta (np. po oleistej cieczy), wypróbuj mąkę ziemniaczaną. Postępuj tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej. Mąka skutecznie wchłania tłustą ciesz, jednak nie neutralizuje zapachów tak dobrze, jak soda.

Profesjonalne pranie dywanów z długim włosiem

Twój włochaty dywan potrzebuje gruntownego czyszczenia? Nie próbuj prać go na własną rękę, jeśli nie masz odpowiednich warunków do jego wysuszenia. W przypadku dywanów, które są znacząco ubrudzone, polecamy skorzystać z naszej usługi profesjonalnego prania dywanów. Więcej o tym, jak wygląda nasz proces czyszczenia dywanów shaggy, przeczytasz tutaj: Pranie dywanów shaggy.

W naszej ofercie znajdziesz usługi, takie jak np. pranie ekstrakcyjne lub pranie pielęgnacyjne. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Najpierw oceniamy stan dywanu, a następnie poddajemy go odpowiednim procesom – wstępnemu usuwaniu plam, trzepaniu, praniu i suszeniu. Korzystanie z pralni chemicznej to często jedyny sposób na skuteczne usunięcie brudu, który zbyt głęboko wniknął w strukturę włosia.

Zobacz tutaj, jak wyglądają dywany przed i po profesjonalnym praniu: Dywany przed i po wypraniu w pralni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *