Roztocza w domu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zaniedbywanie dywanów, wykładzin lub pościeli może skutkować długotrwałym katarem bądź innymi problemami zdrowotnymi. Dowiedz się, czym dokładnie są roztocza i jak pozbyć się ich z dywanu. Zadbaj o czystość i bezpieczeństwo w swoim domu!
Czym są roztocza?
Roztocza są spokrewnione z kleszczami, to podklasa pajęczaków. Żyją w różnorodnych warunkach – w ziemi, wodzie lub na roślinach. Najlepiej czują się jednak w ciepłej (ok. 25 stopni Celsjusza) oraz wilgotnej atmosferze. Właśnie dlatego tak komfortowo czują się w naszych domach. Co więcej, chętnie korzystają z naszego naskórka, który łuszczy się podczas snu. Roztocza same w sobie nie są groźne – nie gryzą ani nie powodują alergii. O wiele bardziej niebezpieczne są odchody roztoczy. To właśnie one uczulają alergików oraz osoby z problemami skórnymi.
Co sprzyja rozwojowi roztoczy?
Roztocza kurzu domowego mogą się rozwijać zależnie lub niezależnie od nas. Nie mamy przecież wpływu na powstający kurz lub łuszczący się naskórek. Mamy natomiast wpływ na czystość w domu. Alergicy szczególnie nie powinni dopuszczać do rozwoju roztoczy ze względu na negatywne skutki dla ich zdrowia. Roztocza najczęściej chowają się tam, gdzie jest im ciepło i gdzie mogą znaleźć miejsce do żerowania. Najprzyjemniejsze miejsca dla nich to szczególnie materace, pościel, dywany i poduszki. Jeśli przebywasz (zwłaszcza w dobie pandemii i pracy zdalnej) większość czasu w domu lub konkretniej – w łóżku, zadbaj o regularne odkurzanie, czyszczenie powierzchni, częstą zmianę pościeli i wietrzenie pokoju.
Czy można samodzielnie pozbyć się roztoczy?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta maksyma sprawdza się również w przypadku dbania o czystość dywanów i całego domu. O wiele lepiej zaplanować sobie regularny proces czyszczenia dywanów i materaca, niż zmagać się z nawracającymi alergiami. Warto również raz na jakiś czas gruntownie wyczyścić powierzchnie w całym pomieszczeniu. Jak to zrobić skutecznie?
Roztocza, tak samo jak ich odchody, giną zarówno w bardzo wysokiej temperaturze (60 stopni Celsjusza), jak i niskiej (-20 stopni Celsjusza). Jeśli planujesz pranie dywanów domowymi sposobami w celu pozbycia się zanieczyszczeń albo jeśli jako alergik musisz szczególnie przykładać wagę do czystości, rozważ zakup parownicy. Gorąca para wodna, która osiąga nawet do 150 stopni Celsjusza, skutecznie wnika w głąb czyszczonej powierzchni dywanów, a także materaców. Wysoka temperatura zabija roztocza natychmiastowo.
Nie masz parownicy? Równie dobrze sprawdzi się żelazko. Przeprasuj nim dywan, żeby potraktować roztocza wysoką temperaturą. Skuteczność żelazka jest niższa, dlatego należy dokładnie przeprasować każdy fragment dywanu, żeby pozbyć się wszelkich alergenów. Dobrym rozwiązaniem jest również wytrzepanie dywanu i pozostawienie go na dużym mrozie, chociaż to może być trudniejsze do zrealizowania ze względu na obecną pogodę w Polsce.
Tutaj znajdziesz nasz poradnik, w którym dowiesz się więcej o czyszczeniu dywanów -> Rodzaje dywanów i sposoby ich prania
Profesjonalna eliminacja roztoczy z dywanu
Jeśli plamy lub zabrudzenia nie schodzą domowymi sposobami i nie masz czasu, żeby wyszorować porządnie swój dywan, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy czyszczącej. Ekspozycja przez dłuższy czas na roztocza może nasilić alergię, dlatego warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie dywanów. Tutaj poczytasz więcej o eliminacji roztoczy w naszej pralni -> Eliminacja roztoczy z dywanu. Zniszczona tkanina, walka z roztoczami, usuwanie sierści zwierząt – to tylko kilka rzeczy, w których jesteśmy doświadczeni. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś i nie narażaj się na nieprzyjemności związane z żyjącymi w Twoim domu roztoczami.
Sprawdź również, czy dywan lepiej prać w domu, czy w pralni!