Pranie dywanów wełnianych

 Pranie dywanu wełnianego. Jak to robimy?

Kupując dywan wełniany należy pamiętać, że aby zachował on swoją początkową właściwość oraz wygląd należy dbać o niego codziennie. Bardzo ważne jest pranie dywanów wełnianych i ich regularne odkurzanie. Z upływem czasu w dywanie będzie gromadzić się brud oraz zanieczyszczenia, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie upranie go w profesjonalnej pralni dywanów. Dzięki profesjonalnemu czyszczeniu dywan zachowa swoją trwałość na lata. W dalszej części przedstawimy etapy prania dywanów wełnianych w naszej pralnia dywanów Lublin Bryza

Zawsze pierwszym krokiem jaki wykonujemy w pralni są oględziny dywanu. Przed przystąpieniem do prania dywanów dokładnie oglądamy każdy dywan, sprawdzamy jego stopień zużycia. Robimy zdjęcia uszkodzeń i przebarwień np od słońca. Rozpoznajemy rodzaj plam oraz ich pochodzenie. Na podstawie zebranych informacji dobieramy odpowiednie środki oraz metodę prania. 

Zanim dywan zaczniemy prać, staramy się pozbyć plam. W tym celu używamy specjalne odplamiaczy (plamy z kawy, plamy z wina czy plamy z moczu). Jest to jeden z najważniejszych etapów w całym cyklu prania dywanów.

Pranie na sucho – wielu producentów dywanów wełnianych zaleca czyszczenie dywanu na sucho. Ta metoda dobrze sprawdza się jedynie przy praniu pielęgnacyjnym, gdzie stopień zabrudzenia dywanu nie jest zbyt intensywny.

W pozostałych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest druga metoda prania stosowana w naszej pralni dywanów czyli:

Pranie na dywanów wełnianych na wskroś w kąpieli wodnej

Pranie na mokro – w sytuacjach, kiedy dywan jest bardzo mocno zabrudzony lub są na nim plamy po zwierzętach (np. kał, mocz) to wtedy zaleca się metodę prania na mokro, jest ona też nazywana w kąpieli wodnej

Pozwala to na usunięcie najtrudniejszych plam, nawet tych znajdujących się głęboko w runie dywanu. Podobnie rzecz ma się z plamami z moczu. Dokładne zneutralizowanie moczu wymaga dotarcia do każdego miejsca, w którym mocz się znalazł a następnie całkowitego rozpuszczenia go i wypłukania, poprzez kąpiel wodną, dlatego też ta metoda nazywana bywa  praniem “na wskroś”.

Trzepanie wykonujemy w obu rodzajach prania. W naszej pralni dywanów każdy dywan trzepiemy przynajmniej dwa razy. Za pierwszym razem usuwamy największe cząstki stałe czyli piasek, pył i kurz.

W czasie prania woda rozluźnia włókna dywanu dlatego, podczas kolejnego trzepania po wysuszeniu dywanu w suszarni nawet najdrobniejsze cząstki mogą być usunięte z dywanu. 

Jeżeli zauważymy, że w dywanie znajdują się jeszcze jakieś drobinki piasku czy kurzu to dywan trzepiemy ponownie w naszym automacie trzepiącym.