Zdecydowałeś się na samodzielne pranie dywanu i zastanawiasz się, jak dobrze wysuszyć wykładzinę? Zanim wywiesisz ją na balkonie lub położysz na podłodze, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać suszenie dywanu po praniu. Dowiedz się, jak uniknąć rozwoju pleśni i wyblakłych włókien.
Suszenie dywanów – najważniejsze zasady
Suszenie dywanu po praniu jest zdecydowanie najważniejszą czynnością. To właśnie na tym etapie istnieje największe ryzyko rozwoju pleśni i zgnilizny. Ich negatywny wpływ na zdrowie opisaliśmy w naszym ostatnim artykule. Co zrobić, żeby do tego nie dopuścić? Jeśli pierzesz dywan na mokro (czyli np. w pralce lub w wannie), pamiętaj o najważniejszych zasadach dotyczących suszenia.
- Przy dywanach shaggy upewnij się, że wyschło nie tylko samo włosie, lecz także spód – to właśnie przy samej powierzchni lubią gromadzić się drobnoustroje.
- Nie wystawiaj dywanów na długotrwałe działanie promieni słonecznych – unikniesz tym samym blaknięcia włókien.
- Jeśli suszysz dywan na balkonie, rozłóż go równomiernie – w niedosuszonych fragmentach dywanu może rozwinąć się pleśń.
- Jeśli suszysz dywan w domu, zadbaj o bardzo dobry przewiew w pomieszczeniu.
- Nie pozostawiaj dywanu samemu sobie. Co jakiś czas sprawdzaj, czy nie stoi pod nim woda.
Dbanie o dobrą wentylację przy suszeniu dywanu po praniu jest szczególnie ważne. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i dlatego często decyduje się na rozwieszenie wykładzin na balkonie. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Jeśli nie masz tarasu czy balkonu, rozłóż dywan w pomieszczeniu i otwórz okno tak szeroko, jak to możliwe. Warto również otworzyć drzwi – to sprzyja przeciągom. Co jeszcze można zrobić, aby skrócić proces suszenia? Podpowiadamy poniżej.
Jak przyspieszyć suszenie dywanu?
Suszenie dywanu po praniu może trwać kilka godzin, a czasami nawet pół dnia. Wszystko zależy od materiału. Chodniczki łazienkowe będą schnąć o wiele krócej niż duży dywan shaggy z długim włosiem i gęstym runem. W drugim przypadku nie należy doprowadzać do sytuacji, w której schnie on 24 godziny. Im dłużej wyprany dywan będzie mokry, tym większa szansa na rozmnożenie się bakterii.
Odkurzacz
Żeby przyspieszyć suszenie dywanu, możesz wykorzystać do tego odkurzacz (z funkcją zasysania wody). To bardzo skuteczny sposób, który pozwala na odessanie znacznej ilości wody z powierzchni dywanu.
Ręcznik
Prostym sposobem na przyspieszenie suszenia jest wykorzystanie ręczników lub papieru. Po wyjęciu dywanu z pralki lub wanny rozłóż go na podłodze i połóż na nim chłonną tkaninę. Zaczekaj, aż wchłonie nadmiar wody, wyciśnij ją, a następnie połóż papier w miejscach, które nie są jeszcze do końca suche. Warto je dociążyć za pomocą własnych rąk lub ciężkich przedmiotów – papier będzie w stanie pochłonąć wodę z każdego zakamarka dywanu.
Wentylator
Innym dobrym pomysłem jest postawienie wentylatora w kierunku schnącego dywanu – dzięki temu przepływ powietrza będzie większy, a samo suszenie przebiegnie szybciej. Jeśli nie masz dużego wentylatora, możesz to zrobić również za pomocą suszarki do włosów. Upewnij się tylko, że jej powietrze jest chłodne (ciepły strumień trzymany zbyt blisko może stopić włókna dywanu). Wykorzystaj ten sposób dopiero po odsączeniu nadmiaru wody z wykładziny – zaoszczędzisz sporo czasu!
Co zrobić z dywanem uszkodzonym podczas suszenia?
Suszenie dywanów w domowych warunkach czasami może się zakończyć uszkodzeniem włókien lub rozwojem pleśni w przypadku nieodpowiedniej wentylacji. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy prosić o pomoc specjalistów. Wystarczy po prostu pilnować procesu schnięcia, a z wykładziną nie stanie się nic złego! Co zrobić, jeśli po suszeniu dywan brzydko pachnie lub jego włókna straciły swój żywy kolor?
W przypadku nieprzyjemnych zapachów jest duża szansa na to, że środek piorący nie do końca się rozpuścił. Wtedy warto zdecydować się na ponowne pranie dywanów lub oddanie ich do profesjonalnej pralni. Sprawdź tutaj, jakimi sposobami usuniesz brzydkie zapachy z wykładzin.
Natomiast w przypadku utraty barw niewiele da się zrobić. W tym artykule wyjaśniliśmy, dlaczego tak jest. Niektóre włókna blakną przy zbyt długiej styczności z promieniami słonecznymi. Dlatego zawsze przed suszeniem dywanu po praniu zapoznaj się z jego metką. Jeśli materiał jest szczególnie wrażliwy, producent na pewno zawarł na niej taką informację.
Szukasz więcej artykułów dotyczących pielęgnacji dywanów? Sprawdź poradnik pralni Lublin!