Jak prać dywaniki łazienkowe?

jak-prac-dywaniki-lazienkowe

Dywanik łazienkowy to piękna, ale też bardzo praktyczna ozdoba łazienki. Dzięki niemu możemy komfortowo zakończyć kąpiel i nie stawiać stóp na zimnej posadzce. Jak należy dbać o dywaniki łazienkowe, żeby jak najdłużej wyglądały estetycznie?

Kiedy należy prać dywaniki łazienkowe?

Łazienka jest miejscem najbardziej narażonym na rozwój pleśni ze względu na dużą wilgotność. To samo dotyczy dywaników łazienkowych – częsty kontakt z wodą i słaby przewiew w pomieszczeniu może doprowadzić do zawilgocenia tkaniny, a w efekcie do powstania pleśni i zgnilizny.

Żeby do tego nie dopuścić, warto na bieżąco czyścić tkaniny znajdujące się w łazience. Częstotliwość prania dywaników łazienkowych zależy od tego, jak często są one użytkowane. Jeśli mieszkasz sam, wystarczy je prać 1 lub 2 razy w miesiącu – najlepiej w weekendy, żeby zdążyły dobrze wyschnąć przed początkiem tygodnia. Jeśli natomiast mieszkasz z rodziną, a łazienka jest użytkowana bardzo często, dywaniki warto prać raz w tygodniu.

Sumienne dbanie o czystość dywaników nie tylko zapobiegnie zawilgoceniu, lecz także sprawi, że będą one wyglądać schludnie.

Jak prać dywaniki łazienkowe?

Jak prać dywaniki łazienkowe, żeby ich nie uszkodzić? Odpowiedź może wydawać się prosta – wystarczy wyprać je w pralce i wysuszyć. I najczęściej jest ona słuszna. Zanim jednak włożysz je do pralki, porządnie je odkurz lub wytrzep z nadmiaru kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń.

Większość dywaników (np. wykonane z tworzyw sztucznych, a także dywaniki bawełniane) można prać w pralce w 40°C w standardowym programie piorącym, bez dodatku wybielaczy czy ostrych detergentów. Wystarczą do tego proszki piorące wykorzystywane na co dzień.

Dywaniki wykonane z mikrofibry możesz czyścić w podobny sposób, tylko pamiętaj o tym, żeby nie dodawać do prania płynów zmiękczających tkaninę. Mikrofibra pod ich wpływem może utracić swoje właściwości chłonące.

Dywanik łazienkowy wykonany z pianki lub mający dodatkowy spód antypoślizgowy lepiej wyprać w 30°C. Wysoka temperatura może osłabić działanie kleju – to samo dotyczy dodatkowych elementów ozdobnych.

Czy warto prać dywanik łazienkowy ręcznie? Nic nie stoi na przeszkodzie, chociaż jest to zdecydowanie czynność czasochłonna. Można wyczyścić go w zimnej wodzie z dodatkiem płynów przeznaczonych do prania ręcznego. Sprawdzi się to szczególnie wtedy, gdy pralka nie radzi sobie z doczyszczeniem konkretnej plamy (np. po farbie do włosów – warto przeczyścić ją dodatkowo wodą utlenioną 3%).

Jak suszyć dywany łazienkowe?

Dywaniki łazienkowe są zazwyczaj małe, dlatego też bardzo szybko schną. Nie oznacza to jednak, że prawie suchą tkaninę należy od razu kłaść na podłogę. Wręcz przeciwnie – lepiej upewnić się, że każdy jej fragment wysechł do końca prawidłowo. Jak odpowiednio suszyć dywaniki łazienkowe?

  1. Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Chodniczek możesz rozwiesić na suszarce przy otwartym oknie lub na balkonie (jeśli jest ciepło, a słońce nie nagrzeje zbytnio tkaniny).
  2. Nie susz dywanu w łazience, chyba że ma ona bardzo dobry przewiew i żaden z lokatorów nie zdecyduje się w tym czasie na gorącą kąpiel. Wilgotne pomieszczenie nie sprzyja prawidłowemu schnięciu.
  3. Dywaniki klejone susz naturalnie – nie kładź ich na grzejniku. W przeciwnym razie możesz osłabić działanie kleju, tak samo jak w przypadku wysokiej temperatury prania.
  4. Możesz przyczepić chodniki klamerkami do suszarki. Postaraj się jednak zapobiec ich odkształceniom – lepiej powiesić dywanik za rogi niż wieszać go w połowie, doczepiając klamry.

W naszym ostatnim artykule pisaliśmy jeszcze więcej na temat prawidłowego suszenia dywanów. Zachęcamy do lektury!

Kiedy warto wymienić dywaniki łazienkowe?

Wymiana dywaników łazienkowych jest kwestią indywidualną. Po czasie niektóre z nich mogą zszarzeć lub się odbarwić. Czasami są na tyle zaplamione, że nie da się ich uratować zarówno tradycyjnym praniem w pralce, jak i praniem ręcznym. Jeśli bardzo lubisz swój chodniczek (ze względu na wyjątkowy wzór czy miękki materiał) i nie chcesz się go pozbywać, skontaktuj się z naszą pralnią dywanów! Nasi profesjonaliści ocenią, czy wymiana faktycznie jest konieczna. Może się okazać, że wystarczą odpowiednie środki piorące, które przywrócą żywy kolor dywanu.

Jeśli Twój dywanik łazienkowy znajduje się w słabo wentylowanej łazience i bardzo długo schnie po użyciu bądź zaczyna brzydko pachnieć, sprawdź, czy nie rozwija się w nim pleśń. Długotrwałe użytkowanie brudnych dywanów może prowadzić do problemów zdrowotnych, więc nie można bagatelizować ich stanu. W przypadku łazienek bez okien lub odpowiedniego przewiewu warto rozważyć dywaniki z mikrofibry czy bambusa lub ogrzewanie podłogowe.