Przejdź do treści

Jak odkurzać dywany?

Strona główna » Jak odkurzać dywany?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie pada jest,,, Jak prawidłowo odkurzać dywan?”
Odpowiedz brzmi: Zależy, jaki masz odkurzacz i jaki dywan ma być odkurzany. Nie ma odkurzacza, który jest najlepszy na każdym rodzaju dywaniu. Jednakże, regularne odkurzanie jest najlepszą rzeczą, jaką możesz robić, aby twój dywan zachował długo swój pierwotny wygląd. Powietrze , którym oddychasz w mieszkaniu było czyste.(dywany wełniane działają jak filtry powierza).Dywany wełniany powinny być prane w profesjonalnej pralnia dywanów, co rok do trzech lat. Częstotliwość prania zależy od:

-Poziomu aktywności na dywanie

-Jakości wełny, z której wykonano dywan.

-Niezależnie od tego czy dywan jest intensywnie użytkowany czy nie , trzeba go dobrze odkurzać.

Dywany po których mało się chodzi np. w pokojach gościnnych wystarczy prać raz na trzy lata.

Dywany z mieszkań ze zwierzętami lub z korytarzy należy prać co roku.Jakości wełny, z której wykonano dywan również ma znaczenie przy częstotliwości prania dywanów. Wełna dobrej, jakości lepiej odpycha zabrudzenia i nie pochlania rozlanych płynów, więc punktowe odplamianie i odkurzanie bardziej efektywnie usuwają zabrudzenia.(na dywanach wełnianych gorszej jakości można zastosować impregnaty z certyfikatem woolsafe wtedy rzadziej trzeba je prać bo zabrudzenia nie będą tak przylegać do włókien dywanu.

Nie ma jednego modelu odkurzacza, która byłaby najlepszy dla wszystkich rodzajów dywanów, ale wiele lepszych odkurzaczy oferuje opcje regulacji ich siły ssania /lub działania głowicy czyszczącej. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i możesz odkurzać swoje powierzchnie – blaty i podłogi, dywany– codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu.

W przypadku wykładzin dywanowych te grubsze z bardziej zagęszczonymi włóknami mogą pomieścić do 500g suchych zbrudzeń na metr kwadratowy, zanim zaczną wyglądać na zabrudzone. To dużo kurzu i piasku. Dlatego prawdziwi specjaliści od czyszczenia dywanów dokładnie odkurzą wykładzinę dywanową zanim przystąpią do czyszczenia na mokro odkurzaczem piorącym.

Niebezpieczeństwo związane z tym, że suche zabrudzenia nie zostaną odkurzone, gdy osiądą na wierzchu dywanu, polega na tym, że zaczną się one wbijać w osnowę dywanu. Kiedy tak się dzieje, te małe, ostro zakończone,, paprochy” przecinają włókna i to właśnie tworzy obszary zużycia w twoich dywanach. Zaczynasz widzieć jasny spód dywanu lub wykładziny Wyglądają one jak białe linie i białe węzły.

zniszczony dywan

Białe, bawełniane lub wełniane nici podkładowe stają się widoczne ścierania się wełnianych węzłów.

Sztuczka polega na tym, aby usunąć ten kurz/piasek, ZANIM trafi on do osnowy(spodu) dywanu.

Jeśli nie odkurzasz regularnie swoich dywanów, a od ostatniego prania dywanu minęły 2 lata lub więcej, NIE będziesz w stanie skutecznie chronić swój dywan przed zużyciem. Oddaj go do pralni dywanów, a następnie pamiętaj o regularnym odkurzaniu. Jeśli twój dywan był ostatnio prany, nie powinien mieć żadnych cząstek stałych i kurzu w podłożu, więc twoim zadaniem jest utrzymanie tego stanu do następnego prania.

Dywany wełniane mają dwa rodzaje splotów: luźne. giętkie sploty i mocniejsze, cięższe, twardsze sploty. Oba wymagają regularnego odkurzania, ale na różne sposoby.

Dywany tkane (Dywaniki z cieńszym włosiem i bez włosia)

ssawka do tapicerki

Przy krótkich włosach, bardziej giętkich, powinno się używać nasadki do odkurzania mebli (lub schodów) zamiast obrotowej szczotki elektrycznej w odkurzaczu

Najpierw określ kierunek ułożenia włosów na dywanie. Zrobisz to, głaszcząc swój dywan, aby wyczuć, w którą stronę układają się włosy. Wszystkie tkane dywany posiadają włosy ułożone w jedną stronę

Na tkanych dywanach wełnianych można poczyć , kiedy głaszczesz wzdłuż włosów a kiedy pod włos. Zawsze ważne jest, aby wszelkie czynności szczotkowania, odkurzania przebiegały zgodnie z kierunkiem ułożenia włosów o ile to tylko możliwe. Cieńsze włosy wełniane mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie będzie się ich odkurzać zgodnie z ich kierunkiem ich ułożenia.

Odkurzanie spodu dywanu

Rozsądnie jest również przynajmniej co drugi miesiąc odkurzać spód dywanów. Ponieważ na tylnej stronie nie ma kierunku włosia, możesz po prostu uruchomić odkurzacz na najwyższych obrotach i odkurzyć dywan. Chociaż na spodzie może nie być żadnego „kurzu”, proces ten może pomóc zapobiec znalezieniu przez owady wygodnego miejsca na zagnieżdżenie.

odkurzanie dywanów spród
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mole i chrząszcze dywanowe lubią „nieruchome” obszary bez bezpośredniego światła słonecznego, z niewielkim przepływem powietrza i źródłem pożywienia.  Odwracanie dywanów i odkurzanie ich przeszkadza im, więc szukają innego miejsca do życia .Jeśli naprawdę chcesz przeszkadzać owadom, to regularne pranie jest najbardziej niepokojącą rzeczą, jaką możesz im zrobić!

Jeśli masz dywaniki, kilimy wiszące na ścianie to wiedz, że one również wymagają regularnej uwagi.

Jest to szczególnie ważne, jeśli na ścianie masz stare, antyczne kilimy. Ponieważ wełna, z której je wykonano jest zwykle mniej przetwarzana chemicznie niż wełny współczesne, może być „smaczniejsza” dla owadów. Ponadto niektóre wiekowe importowane dywany z obszarów takich jak Afganistan czy Maroko mogą czasami zawierać w sobie jaja owadów, które przetrwały czas transportu. Bardzo ważne jest, aby owady, które wylęgną się z tych jaj nie zadomowiły się na stałe na naszych dywanach..

kilim na scianie

Korzystanie z przystawki do odkurzania może dobrze sobie poradzić z grubszymi dywanami na ścianach. Pamiętaj odkurzaj wzdłuż włosa lub w poprzek jeśli na dywanie, jeśli nie ma włosów.

W przypadku cieńszych dywaników tkanych na płasko (dywanów bez włosów) na ścianie, takich jak kilimy, narzędzia te mogą „zmatowić” wełnę, jeśli siła ssania jest zbyt silna, a wełna zbyt miękka.

W takim przypadku, gdy martwisz się o wpływ odkurzania na fakturę, możesz użyć BARDZO miękkiej szczotki (takiej jak szczotka dla niemowląt) i bardzo ostrożnie wykonać delikatne pociągnięcia nią na całej SZEROKOŚCI dywanu (bok do boku aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły osiąść na zewnętrznych włóknach dywanu (kurz, piasek, sierść zwierząt lub inne pozostałości unoszące się w powietrzu).

Ten rodzaj bardzo miękkiego czyszczenia szczotką może być również stosowany w przypadku dywanów z włókien jedwabnych zawieszonych na ścianie. Ponieważ na wiszących dywany wełniane lub jedwabne nie nanosi się cząstek stałych takich jak piasek taki rodzaj czyszczenia powinien być wystarczający, aby utrzymać ten dywan w należytym stanie. Do czasy prania w pralni.

Jak często prać kilimy i dywany wiszące na ścianach?

Szczotkuj przednią stronę dywanu, co najmniej raz w miesiącu, a tylną stronę, co najmniej raz na kwartał. Pranie tych wiszących dywanów i kilimów można wykonywać rzadziej, niż co trzy lata o ile są regularnie odkurzane.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy znajdują się w pomieszczeniach z dużą ilością zanieczyszczeń w powietrzu, które są tłuste, a niezakurzone – palenie, zapachy kuchenne, rozpylane chemikalia czyszczące, unosząca się sierść zwierząt domowych itp.

Ręcznie tkane grubsze, bardziej wytrzymałe, cięższe dywany z włosiem mogą być odkurzane tak jak dywany sztuczne. Są one dobrze wyglądające, ale trudne do czyszczenia i drogie.

Ludzie są przekonani, że jeśli masz regularne ślady po odkurzaniu na dywanie, oznacza to, że odkurzyłeś prawidłowo i nic nie ominąłeś. Chociaż może to być prawdą w przypadku wykładziny dywanowej (i pomaga ci zapamiętać, gdzie odkurzałeś, w przypadku dywanów NIE próbuj robić znaków odkurzaczem, ponieważ znaki oznaczają zniekształcenie włosia. Chociaż niektóre mocniejsze dywany mogą sobie z tym poradzić kilka razy, z czasem spowoduje to zużycie dywanu.

Dzisiejsze odkurzacze kolumnowe są po prostu zbyt agresywne dla wełnianych dywanów (i NIGDY nie używaj ich na jedwabnych dywanach). Często zbrudzenia, które zobaczysz w worku odkurzacza, będą koloru dywanu, ponieważ kawałki ciętej wełny mieszają się wraz z zanieczyszczeniami. Dywany wełniane należy regularnie prać w pralni. Bardzo dobrze ukrywają one zabrudzenia. Jeśli poczekasz, aż będą wyglądać na brudne, Twój dywan będzie już uszkodzony. Najważniejsze jest, aby prać dywany regularnie, co 1 do 3 lat

Ta ilość suchych zabrudzeń, jaka może wniknąć wgłęb wełnianego dywanu, jest również powodem, dla którego NIGDY nie czyść wełnianych dywanów w swoim domu. Czy możesz sobie wyobrazić odkurzacz piorący dywany użyty na dywanie z tak dużą ilością brudu? Spowodowałoby to powstanie mokrej sklejonej warstwy w osnowie dywanu, co prowadzi do jeszcze gorszych uszkodzeń niż brak jego czyszczenia – pleśń/sucha zgnilizna, przebarwienia oraz oczywiście degradacja włókien z przyklejonym brudem włókien, a następnie chodzenie po nim po wyschnięciu.

Odkurzanie dywanów taftowanych

Dywan tuftowany.

dywan taftowany

Dywany tuftowane ich produkcja jest stosunkowo szybka. Produkcja takiego dywanu wygląda w ten sposób, że przędza jest przewlekana przez igły znajdujące się na podstawie.  Igły wbijają się w podłoże pierwotne dywanu, a nić jest łapana przez haczyki, które przytrzymują ją, kiedy igły cofają się – wyciągnięta nić możne być rozcięta lub pozostawiona w postaci pętelki Podczas tkania podłoże powstaje równocześnie z runem. Następnie nakładana jest warstwa lateksu, który wzmacnia całość dywanu.

Na koniec używa się materiału do zakrycia lateksu na tylnej stronie. Producenci czasami do produkcji używają wysokiej, jakości wełny, czasem jedwabiu, wysokiej, jakości barwników i oryginalnych wzorów w bardzo dobrze wyprodukowanych dywanach. Ale to są wyjątki od reguły.

Większość sprzedawanych dywanów tuftowanych jest znacznie niższej jakości, a dotyczy to szczególnie tych masowo produkowanych w Indiach niż w Chinach. (Te kraje są dwoma największymi producentami dywanów wełnianych tuftowanych).

Jednym ze sposobów obniżenia ceny, poza znacznie mniejszym nakładem pracy dzięki temu, że nie trzeba ręcznie tkać dywanu, jest użycie wełny i barwników niższej jakości.

Często powoduje to wypadanie wełnianych włosów, która łatwo się łamią, Jeśli przed dokonaniem zakupu możesz przejechać paznokciem po włosiu tuftowanego dywanu, podrap go paznokciem, jeśli włosy będą wypadać lub pękać to będziesz mieć problemy, odkurzając zbyt agresywne.

Wełna nadmiernie przetworzona chemicznie będzie słabsza niż zdrowa, mocna wełna. Wełna jest włóknem, więc nie różni się niczym od włosów, które zostały nadmiernie rozjaśnione lub rozjaśnione, a następnie łamią się i łamią oraz tracą kolor/połysk Wełnę gorszej jakości, znajdziesz czasami w niektórych dywanach ręcznie tkanych, ale częściej znajdziesz ją w dywanach tuftowanych. Dzieje się tak dlatego, że tkany dywan z przyzwoitą liczbą węzłów wymaga skręcania i wiązania wełny w sposób, który wymaga pewnej naturalnej wytrzymałości włókna tkackiego.

Po prostu nie można ciągnąć i wiązać słabych włókien w małe supełki. (Dlatego też dywany ze sztucznego jedwabiu(wiskozy) mają większe, bardziej surowe węzły niż dywany z cienkiego jedwabiu, ponieważ wiskoza – są sprasowanymi produktami ubocznymi z drewna i celulozy i nie mają naturalnej wytrzymałości, aby można było użyć ich do wiązania małych węzłów. Stają się też kosmate i mają wypadające włókna, których nigdy nie mają dobre jedwabne dywany.)

Jak odkurzyć słabej, jakości dywany tuftowane?

Wydają się trwałe i mocne w dotyku, ponieważ taki jest ich wyrób. Ale prawdopodobnie zauważysz meszek na powierzchni, linienie w domu i połamane włókna wełniane w worku do odkurzacza lub jasny drobny pył pod dywanem/

Niektórzy nowi właściciele dywanów tuftowych obsesyjnie odkurzają swoje dywany, ponieważ chcą, aby przestały gubić włókno. Ale to nie są luźne włókna pozostałe po procesie golenia, które należy usunąć. Są to włókna odrywające się podczas odkurzania lub wyciągania z siatki siatkowej, ponieważ lateksowy spód nie jest w stanie utrzymać ich na miejscu, bo siła sile nowoczesnego odkurzacza jest zbyt duża. Musisz więc wybrać odkurzacz bez szczotki obrotowej w ssawce a sama ssawkę odkurzacza i przesuwać z boku na bok zamiast przeciw/z włosiem biegnącym wzdłuż.

Możesz użyć nasadki do odkurzania tapicerki i poruszać nią wzdłuż włosów, tak jak w przypadku cieńszych dywaników tkanych

rozklejony dywan
Te dywany nie mogą być mocno trzepane ponieważ rozbije to klej lateksowy, który trzyma dywany razem.

Tył tuftowanego dywanu z oderwanym materiałem, aby odsłonić lateks, który kruszy się po pewnym czasie. Prowadzi to do odrywania się przednich włókien wełnianych, ponieważ klej nie jest już w stanie utrzymać dywanu razem

Nie możesz zaprzestać odkurzania takich dywanów bo trzeba z nich usuwać cząstki kurzu / piasku, który osadza się we wnętrzu tych dywanów tuftowanych.Ponieważ te dywany mają luźniejszą gęstość runa, więcej zabrudzeń przedostanie się wgłąb dywanu niż na dywanie tkanym z runem. Oznacza to właściwie, że te dywany faktycznie wymagają częstszego czyszczenia. Problemem jest jednak to, że podkład na dywanach tuftowanych gorszej jakości nie wytrzymuje dobrze wielokrotnego prania. Ulega on odwarstwieniu i trzeba go wymienić na nowy. Jest to proces, w którym zeskrobuje się stary klej i latex, a następnie nanosi nową warstwą lateksu i nowy materiał na spód. Nie jest to tania naprawa, dlatego właściciele dywanów tuftowanych częściej kupują nowy dywan a starego się pozbywają.

Niektóre z tych gorszej jakości  dywanów z Indii nie przetrwają nawet 2-3 lat, zanim zaczną zostawiać proszek na podłodze i rozpadać się.)

Jeśli rutynowe odkurzanie dywanu tuftowanego jest solidne i nie masz poważnych problemów z dywanem (brak dużych rozlań lub zabrudzeń przez zwierząt), możesz czasami odłożyć pranie dogłębne takiego dywanu, czyść tylko powierzchnię dywanu dywanem odkurzaczem piorącym. Jest to co prawda tylko czyszczenie włókien na wierzchu, ale zapobiega to zamoczeniu podłoża i może sprawić, że będziesz mieć jeszcze kilka lat, zanim przejdziesz do etapu gdzie pranie na wskroś w pralni będzie niezbędne.

Cokolwiek robisz, NIE wypożyczaj maszyny do czyszczenia dywanów i nie czyść dywanu sam. Te wypożyczane maszyny ( plus brak doświadczenia osoby piorącej) pozostawiają duży procent chemikaliów i wody, których używają w dywanie. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz w swoim domu, jest tuftowany dywan, który pozostaje mokry przez kilka dni. Nieznośny zapach i pleśń wypędzą Cię z domu. Powierz takie czyszczenie profesjonalnej firmie.

Czyszczenie powierzchni odkurzaczem do czyszczenia dywanów nie będzie oczywiście tak dobre, jak pranie na wskroś w pralni dywanów, ale gdy wybór jest miedzy praniem na wskroś i ryzykiem naprawy, a tylko oczyszczeniem go na tyle, aby użyć go przez kolejny rok lub dwa przed wymianą, to jest to do przyjęcia. Mówimy tu oczywiście o dywanach tańszych.

Oczywiście należy regularnie i w odpowiedni sposób odkurzać takie dywany.

Ręcznie tkany dywan może być używany sto lat lub dłużej. Tuftowany dywan może przetrwać dekadę, jeśli jest dobrej jakości (o wiele mniej, jeśli nie jest). Po prostu wiedz, że podczas odkurzania tuftowanego dywanu wełna jest bardziej delikatna, mimo że dywan jest dla ciebie „twardy” i ciężki.

Odkurzanie dywanów SHAGGY

Jeśli masz kudłaty dywan, prawdopodobnie zadałeś sobie pytanie: „ Jak go odkurzyć?” Nie jesteś sam.

Dywan shaggy z wełny.

dywan shaggy wełniany
Dywan shaggy z wełny.

Dzisiejsze dywany kudłate, czy to wełniane, czy syntetyczne, są najtrudniejszymi do utrzymania w czystości i prawie nie da się ich odkurzyć w warunkach domowych.Mając tego świadomość daję kilka wskazówek jak można próbować to zrobić.

Poproś o pomoc drugą osobę ,odwróć dywan włosem w dół. ,wstrząśnij dywanem. Czynność powtarzaj do osiągnięcia skutku.

Te dywany mogą być CIĘŻKIE, a długie włókna przechwytują i zatrzymują wszystko, co miedzy nie wpadnie.. (Znajdziesz klocki lego, jedzenie, włosy, brud, pająka.)

Zacznij od wytrząśnięcia tego, co możesz. Wyjmij dywanik z powrotem, odwróć go włosem do dołu. Razem z drugą osobą potrząsaj nim przez kilka minut. Ten ruch w górę i w dół pomoże uwolnić wszystko, co zostało uwięzione we włóknach, a także je podnosi. Następnie, gdy włókna są stojące, połóż dywanik do góry włosem, chwyć mocny odkurzacz odkurzaj przesuwaj ssawką w górę i w dół.·

Nie jest elegancki…, ale to jedyny sposób, aby skutecznie odkurzyć kudłaty dywanik w warunkach domowych

Używa się czasami do tego małego odkurzacza warsztatowego uważając, aby nie poluzować kępek włosów, bo nie zawsze dywan shaggy jest dobrze wykonany. Jeśli możesz łatwo wyciągnąć długie kępki ze swojego kudłatego dywanu, musisz być BARDZO ostrożny i możesz nie być w stanie odkurzyć go tak dobrze, jak powinieneś.

Nie możesz odkurzać TYŁU tych kudłatych dywanów, ponieważ wiele z nich wyprodukowano w ten sposób, że można wyciągnąć kosmyki włosów z tyłu.

włosy na dywanie sghaggy

Jeśli chcesz usuwać zabrudzenia w domu a nie w pralni dywanów to mały dywan , możesz wrzucić do suszarki (bez włączonego nagrzewania, tylko nadmuch powietrzem), aby spróbować wytrząsnąć zabrudzenia. Niektóre pralnie dywanów oferują usługę trzepania dywanow bez ich prania Jest to odpowiednia opcja, jeśli dywan nie jest bardzo zabrudzony

Wydaje się, że dywany shaggy ze względu na problem z utrzymaniem ich w czystości i szybkie niszczenie powoli będą wychodzić mody.

W przypadku dywanów shaggy,  gdy właściciele odkrywają, że nie każda pralnia pierze takie dywany, (ponieważ wymaga znacznie więcej pracy przy praniu), a regularne odkurzanie może być bardzo trudne, zwykle żałują zakupu .

To ładnie wyglądające dywany – są po prostu bardzo trudne i drogie w utrzymaniu czystości.

Podsumowanie dotyczące odkurzania dywanów

Dywany powinieneś odkurzać tak samo często jak wycierasz kurz z blatów i mebli.. Nowoczesne odkurzacze posiadają wbudowane szczotki obrotowe, które obracając się uderzają w dywan i zwiększają dokładność odkurzania. Takie szczotki mogą rozerwać delikatne dywany lub pozostawić na nich znaki. Dostosuj rodzaj odkurzacza i jego siłę aby nie spowodować uszkodzenia. Zalecam częste ale BEZPIECZNE odkurzanie, takie aby zapobiec przedostawaniu się zbrudzeń w głąb dywanu. Siła ssania odkurzacza jest ważniejsze niż funkcja szczotkowania.

DYWANIKI TKANE z cienkim delikatnym runem

odkurzaj ssawką do tapicerki posuwaj ssawkę zgodnie kierunkiem włosia na dywanach zgodnie z jego ułożeniem. Odkurzaj co tydzień lub dwa. Częściej, jeśli mieszkasz w obszarze o dużym zapyleniu.

 Jeśli dywan zrobiono z niskiej, jakości wełny używaj szczotki do tapicerki, aby uzyskać ssanie, ale bez szczotkowania.

Dywany SHAGYY :

Odwróć dywan włosem w dół z i potrząśnij dywanem, aby spróbować poluzować te zabrudzenia, które utknęły pośród długich włókien runa. Użyj mocnego odkurzacza, aby odkurzyć każdy rząd włókien. Uważaj, aby nie ciągnąć luźnych kosmyków. Trzeba dodać ze takie dywany można dobrze wytrzepać i odkurzyć tylko w pralniach dywanów, które mają profesjonalne automaty trzepiące

Kilimy i DYWANY WISZĄCE NA ŚCIANACH

Dywany wiszące na ścianach, zwłaszcza dywany tkane na płasko (bez runa) lub dywany jedwabne, można lekko przeczesać miękką szczotką. Pomoże to podnieść włosy i usunąć wszelkie zanieczyszczenia osadzone na samej powierzchni dywanu. Ściereczki z mikrofibry mogą również usuwać drobny kurz.

Przecierać trzeba obie strony, aby odstraszać mole i inne owady. Kilimy wystarczy czyścić raz w miesiącu, jeśli w Twoim domu nie ma dużo zanieczyszczeń w powietrzu, częściej, jeśli dużo się kurzy.

Dywany wiszące w pomieszczeniach gdzie często się gotuje lub pali papierosy wymagają częstszego prania i czyszczenia, ponieważ odkurzanie/szczotkowanie nie usuwa lepkich lub tłustych zabrudzeń.

JEDWAB i SZTUCZNY JEDWAB (Wiskoza)

Chociaż prawdziwy jedwab jest bardzo mocnym włóknem, NIE jest to dywan, który należy odkurzać agresywnym odkurzaczem kolumnowym. Sztuczny jedwab (wszystkie produkty wiskozowe) to dziś głównie sprasowana miazga drzewna i roślinna i nie jest on wytrzymały. Nigdy nie powinien być odkurzany odkurzaczem kolumnowym z wirującą szczotką. Dywan ze sztucznego jedwabiu będzie wyglądał tak, jakby kot zaatakował go pazurami. Tak, więc przystawki do czyszczenia tapicerki najlepiej odkurzą dywany jedwabne i wiskozowe bez ich uszkadzania..

Odkurzanie, na co zwrócić uwagę?·
Jeśli zauważysz, że Twój dywan traci włos lub włókna łatwo dają się usuwać wstrzymaj się z rutynowym odkurzaniem i skontaktuj się z lokalną pralnią dywanów.

KAŻDY, właściciel dywanu, może potrzebować opinii eksperta, któremu może zadać pytania dotyczące konserwacji dywanu lub uzyskać pomoc w nagłych wypadkach, gdy po imieninach na dywanie została plama z wina. Skorzystaj z porady profesjonalisty, zanim zrobisz cokolwiek, co może zaszkodzić Twojemu dywanowi.