Przejdź do treści

Czy dywan w kuchni to dobry pomysł?

dywan w kuchni 1
Strona główna » Czy dywan w kuchni to dobry pomysł?

W momencie wprowadzenia się do nowego domu lub mieszkaniu, zaczynamy zastanawiać się nad tym jakie meble i sprzęty w nim umieścić. Podobnie sprawa ma się z dywanami. Dobieramy odpowiedni rodzaj dywanu, wybieramy interesujący nas wzór i kolorystykę. A co jeśli chcemy położyć dywan w kuchni? Podłoga w kuchni może być chłodna i nieprzyjemna w dotyku i rozłożenie dywanu może być ciekawym rozwiązaniem.

 Jakie właściwości powinien posiadać dywan, żeby móc znaleźć się w kuchni?

 Dywan musi być odporny na przeróżne plamy i zabrudzenia. Najczęściej spotykanymi są plamy z oleju, plamy z wina i oczywiście jedzenie. Bardzo ważnym elementem jest również rodzaj dywanu.  . 
Lepsze dywany orientalne (wełniane czy wiskozowe) mogą być miejscem gromadzenia się brudu. I aby się go pozbyć trzeba będzie skorzystać z usług profesjonalnej pralni dywanów Bryza. Wady dywanów w kuchni. Dywany położone w miejscach o intensywnym użytkowaniu mogą być narażone na bardzo szybkie zniszczenie. A jak wiadomo kuchnia to miejsce w domu, w którym spędzamy razem czas, gotując i jedząc. Te wszystkie czynniki sprawiają, że kuchnie to miejsca o niezwykle dużym natężeniu ruchu. 

Tani polipropylenowy dywan będzie lepszym wyborem, ponieważ będzie mógł znieść o wiele więcej zabrudzeń i plam. A jeśli nie będzie już mógł być użytkowany to w każdej chwili będzie można sie pozbyć.Kolejną istotną kwestią jest woda i inne płyny używane w kuchni. Patrząc na to z perspektywy tego, że codziennie coś gotujemy i pieczemy dywany w kuchni mogą zostać przypadkowo zalane np. zupą, sokami  czy innymi ciężko usuwalnymi płynami. Teraz łatwo jest sobie wyobrazić, że te wszystkie rzeczy wylewają się na dywan. Kuchnie to również pomieszczenia o dużej wilgotności, co nie sprzyja położonym dywanom. W kuchni znajduje się również wyposażenie(lodówka, zlewy, zmywarka), które w przypadku zepsucia się może zalać dywan wodą z używaną tam chemią. Jeśli przemoczymy dywan lub zostawimy go lekko wilgotny to może to doprowadzić do rozwinięcia się pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla domowników, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych oraz dla osób z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Większość dywanów, zwłaszcza orientalnych wykonana jest z wełny. Dywany takie są gęste i niestety łatwo zatrzymują w sobie brud i plamy a brudne i wilgotne dywany są również miejscem, w którym mogą zalęgnąć się mole, które w stopniowy sposób uszkadzają twój dywan. 

Sztuczny czy wełniany dywan do kuchni?

Kiedy już decydujemy się na dywan w kuchni warto by było pomyśleć o rodzaju dywanu. 

Dywan sztuczny(polipropylenowy) nada się idealnie ale niestety bardzo szybko się zniszczy.

A jeśli nie chcemy co chwila wymieniać dywanu, możemy zdecydować się na dywanik orientalny lub perski. Są to dywany wełniane. Dawniej używane jako zabezpieczenie drewnianych podłóg. W dzisiejszych czasach o wiele tańszym rozwiązaniem są dywany sztuczne, które w dotyku mogą przypominać dywany wełniane(np. dywany akrylowe).

O dywany wełniane należy odpowiednio zadbać, między innymi obracając je żeby nie zużywały się w jednym miejscu bardziej. Również ważnym elementem pielęgnacji dywanów wełnianych jest czyszczenie podłogi pod nimi, dzięki czemu zapobiegamy niszczeniu spodu dywanu. Dodatkowo takie dywany wymagają jedynie regularnego odkurzania oraz profesjonalnego prania dywanów tylko raz w roku. Przy odpowiednim doborze dywany orientalnego kuchnia może nabrać cieplejszego charakteru, dzięki czemu nawet najbardziej surowa kuchnia stanie się radosnym pomieszczeniem.

Dywan w kuchni może być dobrym dodatkiem, który ociepli pomieszczenie ale równocześnie musimy liczyć się z większymi kosztami. Zaczynając od częstszego prania dywanów aż do ich całkowitej wymiany. 

Jak dbać o dywan w kuchni?

Zostaje jeszcze kwestia usuwania plam z dywanów. Jeśli przydarzy się wypadek, to taką plamę należy natychmiast usunąć. Im dłużej ona będzie, tym trudniej będzie ją usunąć. 

Kiedy coś się wyleje na dywan, w pierwszej kolejności trzeba zebrać wszystkie cząstki stałe. Następnie przy użyciu czystej, białej szmatki lub papierowego ręcznika należy osuszyć plamę. Kolejnym krokiem jest oddanie dywanu do profesjonalnej pralni dywanów. Czyszczenie dywanów domowymi sposobami może tylko doprowadzić do jego zniszczenia, poprzez rozlanie się kolorów, czy “spalenie” włókna nieodpowiednimi środkami. Oddając dywan do pralni Dywanów Bryza możesz być spokojny o swoje dywany, ponieważ zajmą się nimi profesjonaliści. W naszej pralni stosujemy środki do prania dywanów, renomowanych marek takich jak Chemspec i Prochem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *