Odkrywamy tajemnice czyszczenia różnych typów dywanów! Obowiązki domowe, takie jak pranie czy wynoszenie śmieci raczej nie sprawiają nam radości, jednak niektóre prace domowe bywają szczególnie męczące. Należy do nich z pewnością czyszczenie dywanów. Narażone na intensywne użytkowanie wchłaniają brud, plamy po napojach oraz ślady po zwierzętach, przez co ich czyszczenie jest koniecznością. Jakie są zatem najlepsze sposoby ich czyszczenia? Sprawdź.
Czyszczenie dywanu Najważniejsze wskazówki
Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszą metodę czyszczenia dywanu – zależy to od rodzaju posiadanego modelu i tego, jak bardzo jest on brudny. Niemniej jednak, jeśli marzysz o czystym dywanie, poniżej znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące mycia poszczególnych ich typów.
Ogólne rzecz biorąc, włókna naturalne (wełna, bawełna, jedwab) wymagają prania, a włókna syntetyczne (polipropylen, akryl, poliester) można czyścić parą przy pomocy specjalnych urządzeń do czyszczenia dywanów. Pranie dywanów z włókien naturalnych często wymaga pomocy profesjonalistów, ze względu na właściwości włókien i barwników, a także różnice w sposobie wykonania. Natomiast jeśli chodzi o dywany z włókien syntetycznych, większość z nich jest wytwarzana maszynowo, są więc one nie tylko przystępne cenowo, ale i można je bezpiecznie czyścić parą – cała procedura powinna obejmować tu zarówno czyszczenie powierzchni, jak i czyszczenie punktowe.
Ostrzegamy jednak przed czyszczeniem dywanów wykonanych ze sztucznego jedwabiu (wiskozy, jedwabiu bambusowego, jedwabiu bananowego, tencelu). Włókno na bazie miazgi drzewnej jest obecnie najbardziej problematyczne na rynku, ponieważ nawet zwykły ślad po wodzie może je po prostu zniszczyć.
Jak często prać dywany?
To, jak często należy czyścić dywan, zależy od kilku istotnych czynników: aktywności domowników w danym pomieszczeniu, tego, jak dobrze odkurzasz oraz jakości włókien z których wykonano dywan . Jednak również i tu można wykorzystać pewne triki. Jakie? Odwróć rogi dywanu i przyłóż dłoń tak, aby kiedy przekręcasz róg, twoja ręka znajdowała się pod nim. Następnie otrzep tył dywanu kilkanaście razy. Brud, który znajduje się we włosiu, trafi na Twoją dłoń. W ten sposób możesz sprawdzić, czy dywan jest brudny, czy czysty.
Dlaczego warto przeprowadzać ten test? Ponieważ dywany wełniane mają niesamowitą zdolność pochłaniania brudu. Nawet po latach użytkowania wysokiej jakości dywan z wełny nie wygląda na brudny; staje się jedynie bardziej matowy. Dlatego radzimy, aby dywany wełniane regularnie odkurzać i prać w pralni co 2-3 lata.
Dywany wykonane z włókien syntetycznych i wiskozowych nie są w stanie ukryć brudu. Większość właścicieli dywanów syntetycznych czyści je nie dlatego, że są bardzo brudne, ale zwykle dlatego, że wyglądają na brudne. Tak więc syntetyczne dywany wymagają czyszczenia kilka razy w roku, dlatego, że po prostu źle się prezentują.
Produkty, których należy używać do czyszczenia dywanu
W celu dokładnego oczyszczenia zalecamy wizytę u profesjonalisty. Jeżeli jednak chodzi o czyszczenie punktowe dywanu, istnieje kilka produktów, które warto mieć pod ręką.
Dywany syntetyczne są stosunkowo odporne na plamy, a większość produktów nie uszkadza ich włókien, dlatego warto poszukać rozwiązań, które są naturalne i bezpieczne
Jeśli wynajmujesz urządzenie do samodzielnego czyszczenia dywanów syntetycznych, uważaj na wilgoć. Wykonuj pracę w miejscu, w którym nie uszkodzi ona podłogi i skorzystaj z wentylatorów, aby wysuszyć dywan możliwie jak najlepiej. Pamiętaj jednak, że wypożyczane urządzenia nie w stanie usunąć tak dużej ilości wilgoci, jak robią to duże, profesjonalne maszyny np. w pralni. Dlatego dokładne suszenie dywanów jest ważne, aby uniknąć pleśni.
Dobrą sztuczką jest również używanie wilgotnego ręcznika i szamponu na każdym typie dywanu. Pomyśl o ich włóknach jak o włosach. Nie nakładałbyś przecież żrących chemikaliów na włosy. Spróbuj więc użyć szamponu i wilgotnego ręcznika, aby przetrzeć i delikatnie wyszorować plamy.
W przypadku dywanów wełnianych należy w przetestować różnego rodzaju środki czyszczące lub odplamiacze. Strona internetowa organizacji WoolSafe zawiera listę zarówno produktów profesjonalnych, jak i konsumenckich, zatwierdzonych do stosowania na wełnie.
Jak wyczyścić dywany shaggy?
Każdy dywan jest inny, a różne rodzaje i długości włókien sprawiają, że inny jest również proces ich czyszczenia. Jak zatem to robić, jeśli masz w domu dywan typu shaggy?
Największym problemem związanym z dywanami shaggy jest to, że większości nie można odkurzyć bez uszkadzania. Wymagają one tego, aby ręcznie przystawić do nich końcówkę odkurzacza i przeciągać ją rząd po rządku, aby spróbować usunąć wszystko, co utknęło między długim włosiem. Często wymagają one profesjonalnego prania, podczas którego należy je namoczyć i dokładnie spłukać tak, jak nie da się tego zrobić we własnym domu.
Jak pierze się dywany w pralni >
Pewne kroki dotyczące czyszczenia tego typu dywanów można jednak podjąć w mieszkaniu. Jeśli twój dywan shaggy jest mały, możesz go zabrać na zewnątrz i wytrzepać. Możesz też skorzystać z dmuchawy do liści, aby odkurzyć go od zewnątrz.
Jak prać wełniane dywany?
Dywan wełniany wymaga prania. Istnieją jednak różne rodzaj tego materiału, barwników i sposobów ich wykonania, które sprawiają, że modele wełniane są stosunkowo łatwe bądź – wręcz przeciwnie – niezwykle trudne w czyszczeniu.
Najlepszym sposobem dbania o wełniane dywany po profesjonalnym praniu jest regularne odkurzanie ich w celu usunięcia kurzu z powierzchni, zanim dotrze on do osnowy (spodu)dywanu. Tak często, jak musisz zamiatać podłogi, powinieneś odkurzać również wełniane dywany. Pamiętaj jednak, aby używać lekkiego odkurzacza w sztyfcie, ponieważ większość kolumnowych odkurzaczy działa zbyt agresywnie, aby można je było używać na miękkich, wełnianych dywanach.
Jak czyścić dywany jutowe?
Juta jest niezwykle trudna do czyszczenia i często wymaga wymiany gdy są bardzo zabrudzone. Zazwyczaj dywany tego typu użytkowane są od trzech do pięciu lat, nie są zatem najlepszą inwestycją. Ale jeśli już masz taki model, musisz pamiętać, aby błyskawicznie usuwać plamy po płynach.
Użyj mąki kukurydzianej i wykonaj z niej pastę, aby namoczyć dywan – tak aby wniknęła ona głęboko, zanim juta zbrązowieje lub pozostaną na niej plamy. Taka operacja wiąże się jednak zwykle z pewnym bałaganem. W przeciwnym razie nie masz innej opcji niż odwrócić dywan i zacząć używać jego drugą stronę. Problem polega na tym, że jeśli zwilżasz dywan w domu, może to prowadzić do pleśni, jeśli nie wysuszysz dywanu szybko.
Jaka jest cena czyszczenia dywanów w pralni>