Przejdź do treści

Jak usunąć plamy na dywanie w domu?

Strona główna » Jak usunąć plamy na dywanie w domu?
usuwanie plam

Dywany są wspaniałe! W końcu kto z nas nie chciałby mieć ładnego, czystego dywanu w domu? Największym problemem jest jednak to, że trudno jest je często wyczyścić. I, niestety, prędzej czy później twój dywan się poplami. Tak to już jest. Ale nie panikuj! Z dywanu można usunąć prawie każdy rodzaj plam, choć plama krwi jest szczególnie trudna i wymaga natychmiastowej reakcji.

Poniższe wskazówki dotyczą wszelkich plam na każdym dywanie. Dlatego proszę, przeczytaj je uważnie!

1) Dowiedz się, jaki dywan posiadasz

Włókno dywanu może być naturalne lub syntetyczne. Co więcej, jest wiele różnych rodzajów samych włókien. Dobrze byłoby dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonany jest twój dywan. A jeśli masz zalecenia od swoich producentów, będzie jeszcze lepiej! Dla dywanów wykonanych z delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy len, kluczowe jest używanie delikatnych środków czyszczących i technik, aby uniknąć uszkodzenia materiału.

Wskazówka:

GWARANCJA NA DYWAN

Jeśli niedawno kupiłeś swój dywan, bądź ostrożny! Niektórzy producenci wymagają profesjonalnego czyszczenia dywanu co kilka miesięcy, jeśli chcesz mieć w ogóle prawo do korzystania z gwarancji. Upewnij się więc że to robisz to, czego od Ciebie oczekują, jeśli nie chcesz jej stracić.

2) Nie używaj kolorowych ręczników do czyszczenia dywanu

Z reguły nie powinno się używać kolorowych ręczników do czyszczenia plam. Wynika to z tego, że niektóre produkty zawierają chemikalia, które mogą powodować przenoszenie się barwnika na dywan. A to jedna z najtrudniejszych do usunięcia plam.

3) Nie używaj zbyt dużo odplamiacza do dywanów

Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących jest używanie zbyt dużej ilości produktu do czyszczenia plam. To nie tylko nie pomoże w czyszczeniu dywanu, ale może sprawić, że będziesz musiał pracować dwa razy dłużej. Najpierw musisz wyczyścić plamę, a następnie usunąć nadmiar nałożonego produktu.

4) Najpierw sprawdź dowolny sposób domowy na małym obszarze

Wszystkie metody, które omówimy w tym samouczku, to tzw. Sposoby domowe. Z tego powodu, a także ponieważ wiele osób prawdopodobnie nigdy nie dowie się, z jakiego materiału są ich dywany, musisz zachować ostrożność, korzystając z tego rodzaju technik czyszczenia dywanów. Jeśli zamierzasz wypróbować jedną z metod DIY, nałóż najpierw określoną substancję na niewielką część dywanu zanim zaaplikujesz ją na plamę. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że nie zniszczysz swojego dywanu. Jeśli planujesz użyć wody utlenionej, koniecznie przetestuj ją najpierw na małym, niewidocznym fragmencie, aby uniknąć potencjalnego odbarwienia.

5) Nie szoruj ani nie pocieraj. Po prostu osusz.

Szorowanie i pocieranie to główny powód, dla którego ludzie próbujący czyścić swoje dywany, sprawiają, że ostatecznie wyglądają one znacznie gorzej. Dlatego nie warto tego robić. Taką plamę trudniej będzie usunąć. Zamiast tego ją osusz. Oznacza to, że należy umieścić np. papierowy ręcznik  na wierzchu plamy, a następnie go podnieść. Następnie powtórz to tyle razy, ile to konieczne. I proszę, używaj tyle świeżych kawałków papieru (lub ręczników), ile potrzeba.

6) Im szybciej wyczyścisz plamę, tym lepiej

To oczywiste, ale im szybciej zaczniesz czyścić świeże plamy, tym większe masz szanse na ich usunięcie. Widziałem wiele plam, które można byłoby łatwo wyczyścić, a które nie zniknęły, ponieważ zwlekano z tym zbyt długo. Po prostu nie warto czekać!

7) Często dogłębnie czyść dywan

Ten poradnik ma odpowiedzieć na proste pytanie: „Jak usunąć plamy z dywanu”. Ale z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako właściciel dywanu, jest dokładne, częste jego czyszczenie. Samo to może podwoić lub potroić jego żywotność. I nie jest to takie drogie, jeśli robisz to sam. Jak często należy czyścić  dywan? W niektórych przypadkach będą to 2 miesiące, w innych 1,5 roku – w dużej mierze zależy od jego rodzaju oraz częstotliwości użytkowania.

8) Skorzystaj z metody, która zadziała na wiele plam

Jeśli po prostu chcesz (lub potrzebujesz) szybkiego i łatwego rozwiązania, które zadziała na każdą plamę, ta sekcja jest dla Ciebie!

Ta metoda nie będzie tak skuteczna w przypadku niektórych plam, ale może pomóc usunąć przynajmniej część z nich. To zawsze dobry sposób na rozpoczęcie czyszczenia, a jeśli on nie zadziała, po prostu zastosuj bardziej agresywną metodę.

Możesz użyć tej metody zarówno do nowych, jak i starych plam.

Krok 1: Zwilż plamę (tylko w przypadku starych plam)

Ponieważ plama jest stara i zaschnięta, może być konieczne jej lekkie zwilżenie. W tym celu wystarczy spryskać ją wodą.

Jeśli nie masz butelki z rozpylaczem, zaopatrz się w nią – kosztuje niewiele. Ale jeśli np. nie zamierzasz w danym momencie robić zakupów, spróbuj nalać trochę wody wokół krawędzi plamy, a następnie pocierać ją do środka. W ten sposób nie rozprowadzisz plamy.

Gdy plama jest wilgotna, zacznij ją osuszać. Rób to tak długo, aż plama nie będzie widoczna lub osuszanie przestanie przynościć zmianę.

Krok 2: Przygotuj roztwór octu i wody

Stwórz swoją sekretną miksturę. Nie jest bardzo skomplikowane: wymieszaj w równych proporcjach ocet i wodę. I tyle.

Krok 3: Spryskaj i osusz plamę czystymi ręcznikami

Teraz nadszedł czas na nałożenie produktu, który właśnie wykonałeś. Po prostu spryskaj dany obszar przygotowanym roztworem (pamiętaj, aby nie go używać zbyt dużo) i pozostaw go na nieco ponad minutę.

Po nałożeniu roztworu osusz plamę ręcznikiem – powtarzaj tę czynność tak długo, aż plama zniknie. A nawet jeśli wydaje się, że zniknął… powtarzaj ten krok jeszcze przez chwilę . Może wydawać się, że dywan jest czysty, ale jego zapach może jeszcze przez jakiś czas pozostać na tkaninie – powtarzaj czynność osuszania do momentu aż on zniknie.

Wskazowka:

Dywany pętelkowe

Jeśli posiadasz dywan pętelkowy, shaggy, produkt czyszczący nie dotrze do spodniej strony włókna poprzez rozpylenie. Dlatego do czyszczenia wewnętrznej strony pętli należy użyć końcówki patyczka do uszu.

Krok 4: Zastosuj sodę oczyszczoną (tylko w przypadku starych plam sody oczyszczonej)

Jeśli czyszczona plama jest stara (zwykle dzieje się to w przypadku plam po zwierzętach), nalej trochę sody oczyszczonej w miejscu, w którym znajduje się plama i pozostaw całość na 24 godziny. Możesz nawet zobaczyć wtedy coś żółtawego. W porządku, to znaczy, że zadziałało.

Po 24 godzinach zeskrob całość i odkurz.

Powodem, dla którego warto to robić, jest to, że stare plamy mają tendencję do wnikania głębiej we włókna naszych dywanów. Dlatego potrzebna jest niewielka pomoc, aby usunąć cały pozostały zapach. Soda oczyszczona działa jak urok usuwający nieprzyjemny aromat.

Osiem metod czyszczenia dywanów

Przyjrzyjmy się 8 metodom czyszczenia. Wszystkie są bardzo proste, ale nie wszystkie będą działać na każdą plamę.

Metoda 1: Detergent

Jest to bardzo popularna metoda, ponieważ nie jest zbyt agresywna. Ale pamiętaj, aby nie używać zbyt dużo produktu. Usuwanie nadmiaru detergentu z dywanu może być bardzo czasochłonne.

1. Stwórz mieszankę: 1/4  łyżeczki detergentu na 1 litr wody. Możesz użyć dowolnego mydła do rąk lub płynu do naczyń, ale upewnij się, że nie zawiera wybielacza ani lanoliny. To może zrujnować twój dywan.

2. Zastosuj roztwór detergentu, korzystając z butelki ze spryskiwaczem

3. Zetrzyj plamę i detergent. Może to chwilę potrwać i możesz ulec pokusie pocierania roztworu. Chociaż można by (teoretycznie) pocierać ten roztwór bez rozprowadzania plamy, to nie polecam tego robić.

Metoda 2: Wyczyść dywan octem

Jest to metoda, która została wcześniej opisana jako technika, którą można wykorzystywać do usunięcia każdej plamy. Najlepszą rzeczą w tej metodzie jest to, że można jej użyć na każdej plamie, chociaż może nie być zbyt skuteczna w przypadku tych starych. Na czym ona polega?

 1. Zwilż plamę zimną wodą i spryskiwaczem (jest to konieczne tylko w przypadku starych plam).
 2. Wymieszaj biały ocet i wodę (po równo) i dodaj mieszankę do butelki z rozpylaczem.
 3. Spryskaj mieszankę i osusz plamę czystymi ręcznikami. Powtórz ten krok tyle razy, ile to konieczne.
 4. Posyp całość sodą oczyszczoną i pozostaw na 24 godziny. Odkurz resztę sody oczyszczonej.

Metoda 3: Alkohol

1. Kup alkohol izopropylowy przez internet lub w sklepie spożywczym. Polecam zakup większej ilości, ponieważ będzie bardzo pomocny w przyszłości.

2. Nanieś alkohol na czysty, biały ręcznik. Możesz użyć zarówno szmatki, jak i ręcznika, o ile jest biały.

3. Osuszaj plamę do momentu aż zniknie. Uważaj, aby nie rozlała się na boki! Ta metoda służy do czyszczenia bardzo małych plam, więc istnieje jeszcze większe ryzyko rozprzestrzenienia się plamy, jeśli nie będziesz ostrożny.

Uwaga:

Nigdy nie nakładaj alkoholu bezpośrednio na plamę. Prawie zawsze rozlewa się ją wtedy na boki.

Metoda 4: Woda sodowa

Jest to bardzo prosta metoda, ale niezwykle skuteczna w przypadku niektórych plam.

1. Kup wodę sodową w sklepie spożywczym.

2. Wlej trochę sody na wierzch plamy i pozostaw na czas od 1 do 2 minut.

3. Osusz całość, aż plama zniknie.

Metoda 5: Roztwór amoniaku

Roztwór amoniaku można nakładać za pomocą butelki z rozpylaczem lub bezpośrednio na dywan. Jednak gorąco polecam nakładanie go za pomocą butelki z rozpylaczem, aby zapobiec wylewaniu się zbyt dużej ilości produktu.

1. Stwórz mieszankę: 1 łyżeczka czystego amoniaku na pół szklanki wody. Zrób jej tak dużo, jak potrzebujesz.

2. Nałóż roztwór za pomocą butelki z rozpylaczem i pozostaw na 2 minuty.

3. Użyj białych ręczników do osuszenia. Pamiętaj, aby używać białe ręczniki, w przeciwnym razie możesz przenieść barwnik z ręcznika na dywan.

Uwaga

Niektóre dywany nie wytrzymają tej mieszanki amoniaku. Wypróbuj ją na małym (niewidocznym) rogu przed  zastosowaniem tego rozwiązania.

Metoda 6: Metoda zamrażania kompresem żelowym stosowanym na stłuczenia

1

kompres zelowy

1. Wyjmij kompres żelowy z zamrażarki. Producent kompresu nie ma znaczenia. Każdy kompres na stłuczenia się nada  chociaż możesz potrzebować więcej niż jednego w zależności od tego, jak trudno jest usunąć plamę.

2. Umieść kompres na wierzchu plamy i pozwól jej zamrozić plamę. Zgadłeś, ta metoda ma na celu usunięcie stałych plam.

3. Usuń zamrożoną plamę nożem do masła.

4. Metoda ta sprawdzi się w przypadku plam z gumy, plasteliny i ciastoliny

1. Wyjmij kompres żelowy z zamrażarki. Producent kompresu nie ma znaczenia. Każdy kompres na stłuczenia się nada  chociaż możesz potrzebować więcej niż jednego w zależności od tego, jak trudno jest usunąć plamę.

2. Umieść kompres na wierzchu plamy i pozwól jej zamrozić plamę. Zgadłeś, ta metoda ma na celu usunięcie stałych plam.

3. Usuń zamrożoną plamę nożem do masła.

4. Metoda ta sprawdzi się w przypadku plam z gumy, plasteliny i ciastoliny

Metoda 7: Sok z cytryny

Jest to zaskakująco skuteczne rozwiązanie w przypadku niektórych bardzo trudnych plam.

 • 1. Kup cytrynę. Zwykły owoc w zupełności wystarczy.
 • 2. Użyj butelki z rozpylaczem, aby zwilżyć sokiem z cytryny poplamiony obszar. Zapewne nie chcesz, aby był on mokry, ale możesz w tym przypadku użyć trochę więcej produktu (przynajmniej w porównaniu z innymi metodami).
 • 3. Odstaw całość na co najmniej 5 minut.
 • 4. Osusz całość ręcznikiem papierowym, aby usunąć sok z cytryny. Jeśli nadal pachnie on tym owocem i chcesz ów zapach usunąć, możesz spryskać plamę wodą i osuszyć ją czystym ręcznikiem.

Metoda 8: Detergent + nadtlenek wodoru

Jest to jedna z najniebezpieczniejszych metod, więc zachowaj ostrożność i trzymaj roztwór z dala od zwierząt i dzieci. Z drugiej strony ta metoda jest niezwykle przydatna w przypadku niektórych plam, które w żaden inny sposób nie chcą zejść z dywanu

 • Stwórz mieszankę: użyj roztworu wody utlenionej i płynu do mycia naczyń, w stosunku 2:1. Może to być również mydło do rąk, chociaż z jakiegoś powodu płyn do naczyń działa lepiej.
 • Nałóż mieszankę szczoteczką do zębów i pozostaw ją na kilka minut.
 • Użyj czystej szmatki i osusz plamę, aż zniknie.
 • Gdy plama zniknie, będziesz potrzebować wody, aby zmyć miksturę. Jeśli tego nie zrobisz, uzyskasz plamę z detergentu. Więc… nalej trochę wody za pomocą spryskiwacza i osusz całość, aż zaaplikowany roztwór całkowicie zniknie z dywanu.

24 rodzaje plam i sposoby ich usuwania plam

W tej części artykułu przyjrzymy się, jak czyścić różne rodzaje plam. Należy pamiętać, że nie będziemy opisywać krok po kroku, jak wyczyścić każdą z tych plam, ale odniesiemy się jedynie do metod, które należy wykorzystać, aby wyczyścić zaplamione obszary.

Jak czyścić brud na dywanie?

Na początku zacznij od detergentu (metoda nr 1). Jeśli ten sposób się nie powiedzie, spróbuj zalać go samą wodą. Może to zająć trochę czasu, ale w końcu tę plamę usuniesz.

Jak czyścić czerwone wino z dywanu?

Najlepszym sposobem będzie woda sodowa (metoda nr 4)

Jak wyczyścić plamę po piwie z dywanu?

Wypróbuj ocet (metoda nr 2).

Jak usunąć krew z dywanu zimną wodą?

Najlepiej sprawdzi się tu detergent + nadtlenek wodoru (metoda nr 8) do usuwania plam z krwi.

Jak czyścić lakier do paznokci z dywanu?

Wykorzystaj detergent (metoda nr 1).

Jak oczyścić dywan z kleju?

Tak naprawdę zależy to od rodzaju kleju, o którym mówimy. Jeśli jest na bazie wody, usuń jak najwięcej nożem kuchennym i spróbuj pozbyć się go po prostu przez osuszenie wodą.

W przypadku innych rodzajów kleju możesz wypróbować nadtlenek wodoru (metoda nr 8), chociaż nie zawsze musi on działać, w zależności od kleju.

Jak usunąć tusz z dywanu?

Jako pierwszą opcję powinieneś wypróbować alkohol (metodę nr 3). Jeśli to nie zadziała, spróbuj skorzystać z roztworu amoniaku (metody nr 5).

Jak wyczyścić szminkę z dywanu?

Usuń tak dużo, jak to możliwe, osuszając plamę. Następnie wykorzystaj alkohol (metodę nr 3). Jeśli nie zadziała, użyj detergentu (metodę nr 1). A jeśli to nie usunie jej całkowicie, spróbuj pozbyć się jej samą wodą. Musisz jednak być bardzo cierpliwy.

Jak wyczyścić gumę z dywanu?

Metoda z kompresem z zamrażarki (metoda nr 6) działa z gumą do żucia i większością lepkich cukierków.

Jak czyścić jajka z dywanu?

Spróbuj usunąć jak najwięcej nożem, a następnie użyj amoniaku (metody nr 5). Jeśli to nie zadziała, skorzystaj z detergentu (metody nr 1).

Jak czyścić plamę z herbaty na dywanie?

To jest trudne. A jeśli zostanie zrobione niepoprawnie, może pozostawić ciemną brzydką plamę. Ale usunięcie takiej plamy jest możliwe. Jeśli pojawiła się ona przed chwilą, użyj roztworu z octem (metoda nr 2).

Ale upewnij się, że używasz ciepłej wody! I bądź szybki! W porządku, jeśli trochę całość potrzesz, ale pospiesz się.

Jeśli proces czyszczenia się opóźnił, możesz całość również wyczyścić za pomocą mieszanki octu. Ale! Tym razem dodaj do niej również krem do golenia (piankę) i łagodne mydło.

Nie pytaj dlaczego, ale działa jak czary.

Jak wyczyścić dywan z mleka?

Usunięcie plamy może być trudne, zwłaszcza jeśli chcesz być pewien, że usuniesz zapach. Za pierwszym razem użyj alkoholu (metoda nr 3). A następnie (nie opcjonalne, po prostu wykorzystaj obie metody) użyj detergentu (metoda nr 1). Upewnij się, że osuszasz dywan możliwie jak najmocniej zaraz po użyciu mieszanki z tego typu środkiem w roli głównej.

Jak czyścić rozlaną wodę sodową na dywanie?

Spróbuj wyczyścić ją wodą poprzez wytarcie. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj detergent (metoda nr 1).

Jak wyczyścić sok owocowy z dywanu?

To kolejna trudna plama.

Spróbuj usunąć jak najwięcej ponczu. Im więcej usuniesz, tym skuteczniejszy będzie następny krok. Dodaj trochę sody oczyszczonej wymieszanej z wodą (w proporcji 3:1). Następnie pozostaw mieszankę do wyschnięcia i całość odkurz. Plama powinna całkowicie zniknąć.

Jak wyczyścić wosk i kredki z dywanu?

Jeśli to stopione kredki, możesz trochę poczekać, aż ostygną (ale nie do końca). Wykorzystaj tu alkohol (metodę nr 3), a jeśli nie zadziała, wypróbuj metodę nr 1, czyli detergent.

Jak wyczyścić dywan z czekolady?

Trudno nie rozsmarować plamy po czekoladzie, więc uważaj i w razie potrzeby użyj noża do masła, aby usunąć jej nadmiar. Następnie trochę poczekaj, aż będzie chłodniejsza (ale nie całkiem chłodna) i wypróbuj metodę nr 1, z detergentem w roli głównej.

Jak wyczyścić sos sojowy z dywanu?

Spróbuj najpierw wypłukać go wodą. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj detergent (metodę nr 1).

Jak czyścić keczup z dywanu?

Usuń jak najwięcej ketchupu. Następnie wypróbuj amoniak (metodę nr 5). Jeśli plama nadal tam jest, skorzystaj z detergentu (metody nr 1).

Jak czyścić czerwone wino z dywanu?

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda sodowa (metoda nr 4).

Jak wyczyścić sos pieczeniowy z dywanu?

Jak czyścić czerwone wino z dywanu?

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda sodowa (metoda nr 4). plama z wina

Jak wyczyścić sos pieczeniowy z dywanu?

Postaraj się usunąć jak najwięcej nożem. Następnie wykorzystaj alkohol (metodę nr 3).

Postaraj się usunąć jak najwięcej nożem. Następnie wykorzystaj alkohol (metodę nr 3).

Jak usunąć farbę z dywanu?

Tylko jej nie wcieraj! Usuń jej jak najwięcej, a następnie użyj alkoholu (metoda nr 3). Na końcu skorzystaj z detergentu (metoda nr 1).

Jak wyczyścić dywan z wymiocin psa lub kota?

Nieważne, czy to wymiociny kota, czy psa. Warto wypróbować tu roztwór amoniaku (metodę nr 5), a jeśli wciąż unosi się nieprzyjemny zapach, to również dobrze jest skorzystać z detergentu (metody nr 1).

Jak usunąć tłuszcz z dywanu?

Tłuszcz może być trudny do usunięcia, ale czasami trzeba się z  tym zmierzyć. Aby usunąć go, prawdopodobnie będziesz musiał kupić osobny, przeznaczony do tego produkt. Sposoby domowe nie sprawdzą się tutaj tak dobrze.

Jak czyścić białe wino z dywanów?

To powinno być łatwe do usunięcia. Spróbuj całość oczyścić wodą. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj detergent (metodę nr 1).

Jak usunąć farbę z dywanu?

Tylko jej nie wcieraj! Usuń jej jak najwięcej, a następnie użyj alkoholu (metoda nr 3). Na końcu skorzystaj z detergentu (metoda nr 1).

Jak wyczyścić dywan z wymiocin psa lub kota?

Nieważne, czy to wymiociny kota, czy psa. Warto wypróbować tu roztwór amoniaku (metodę nr 5), a jeśli wciąż unosi się nieprzyjemny zapach, to również dobrze jest skorzystać z detergentu (metody nr 1).

Jak usunąć tłuszcz z dywanu?

Tłuszcz może być trudny do usunięcia, ale czasami trzeba się z  tym zmierzyć. Aby usunąć go, prawdopodobnie będziesz musiał kupić osobny, przeznaczony do tego produkt. Sposoby domowe nie sprawdzą się tutaj tak dobrze.

Jak czyścić białe wino z dywanów?

To powinno być łatwe do usunięcia. Spróbuj całość oczyścić wodą. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj detergent (metodę nr 1).