Pranie dywanów wiskozowych

Pranie dywanów wiskozowych i jedwabnych w pralni

 

   Jako nieliczni w Lublinie pierzemy w pralni dywany wiskozowe (inaczej nazywane sztucznym jedwabiem). Do czyszczenia tych dywanów należy podejść z najwyższą troską, ponieważ są to dywany bardzo delikatne i bez odpowiedniej wiedzy łatwo je uszkodzić. 

dywan wiskozowy

Charakteystyka dywanów wiskozowych

Dywan wiskozowy cechuje się krótkim ale delikatnym błyszczącym włosem.Jest on przyjemny w dotyku a kolejną zaletą tych dywanów są ich piękne wzory. 

Aby przez długi czas zachowały swój wygląd i delikatność dywany te nie powinny być prane domowymi sposobami. Stosowanie nieprofesjonalnych środków czyszczących do dywanów, odplamiaczy lub detergentów oraz ich nieumiejętne czyszczenie prowadzi do trwałego uszkodzenia włókna i zniszczenia dywanu. 

   Wiskozy tkane są w specjalny sposób, który powoduje, że włos układa się “w jedną stronę”. Dlatego też praniem tych dywanów powinny zająć się osoby odpowiednio przeszkolone pod tym względem. Pracownicy pralni Bryza posiadają bogate doświadczenie oraz profesjonalne środki piorące do dywanów o delikatnej strukturze. Zanim nasi pracownicy podejmą się prania dywanu, to jest on wcześniej dokładnie oglądany aby wychwycić wszelkie uszkodzenia lub przebarwienia. Dywan jest fotografowany. Następnie wykonywany jest test stabilności koloru oraz trwałości włókna. 

Środki stosowane do pranie dywanów wiskozowych

Przed przystąpieniem do prania dywan moczony jest w środku, który utrwala kolory, a jednocześnie obniża pH, pozwalając na jego bezpieczne pranie. Dywan wiskozowy prany jest “na wskroś” w odpowiednim środku do prania. Rozpuszczony brud oraz plamy usuwane są poprzez ręczne szczotkowanie w odpowiednim kierunku. Wiskozy należy szczotkować zgodnie z kierunkiem w którym się układają włosy. Tego rodzaju dywanów nie wolno prać “pod włos”. Ważnym etapem prania dywanów wiskozowych jest ich bardzo dokładne wypłukanie. W pralni Bryza zawsze stosujemy wodę zmiękczoną i o odpowiedniej temperaturze. Etap ten jest powtarzany kilkukrotnie, aż cały brud wraz ze środkiem do prania będzie całkowicie wypłukany. Niedokładne wypłukanie powoduje, że włos staje się sztywny, szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Po upraniu dywan jest delikatnie wirowany w wirówce do dywanów a następnie jest czesany za pomocą szczotek z naturalnych włosów.

Jak suszymy dywany wiskozowe?

Dywany wiskozowe suszone są w naszej suszarni w pozycji poziomej, dzięki czemu zachowują swój pierwotny  kształt i nie dochodzi do ich deformacji. Ze względu na to że dywany wiskozowe oraz dywany jedwabne należy prać ręcznie i ze szczególną ostrożnością a koszt specjalnych szamponów do dywanów wiskozowych jest wysoki, to cena takiego prania jest nieco wyższa niż prania standardowego. Zobacz cennik