„Mój dywan shaggy jest oklapnięty i wygląda nieestetycznie” – często możemy to usłyszeć od właścicieli dywanów z długim włosiem. Czym właściwie charakteryzuje ten rodzaj dywanów? Czy jego pielęgnacja jest trudna? Jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sposoby na podniesienie włosia oraz wskazówki dotyczące pielęgnacji!
Dywan shaggy – pielęgnacja włosia
Dywany shaggy prezentują się wyjątkowo pięknie w salonie lub sypialni dzięki długiemu włosiu. To naturalne, że po jakimś czasie ono opada. Sprzyjać temu może nadmierne użytkowanie lub stojące na dywanie meble (które powodują głębokie wgniecenia). Żeby dywan shaggy prezentował się nienagannie, należy o niego regularnie dbać. Co to znaczy? Pielęgnacja dywanów składa się z podstawowych czynności:
- trzepanie dywanu,
- regularne odkurzanie dywanu,
- usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni dywanu,
- całościowe pranie dywanu.
Każdy z tych punktów rozwinęliśmy w tym artykule: Jak dbać o dywan shaggy?
Jak natomiast podnieść włosie dywanu shaggy? Jeśli chcesz zrobić to doraźnie i nie planujesz na razie prania dywanu, wypróbuj poniższe sposoby.
Para wodna
Skorzystaj z żelazka, którego para zmiękczy włosie i spowoduje, że w łatwy sposób będziesz mógł je podnieść. Nie prasuj jednak dywanu, ponieważ zbyt wysoka temperatura może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Nagrzej żelazko i wytwórz parę, a następnie zbliż sprzęt do dywanu w odległości kilku centymetrów. Gdy włosie zmięknie, delikatnie podnieś je czystą szczotką.
Odkurzacz piorący
Zwykły odkurzacz może sobie nie poradzić z zasysaniem brudu oraz podnoszeniem włosia dywanu. Dlatego właśnie dywanu shaggy nie powinno się prać na sucho. Usuwanie z dywanu zanieczyszczeń, tak jak podnoszenie włosia, można wykonać za pomocą odkurzacza piorącego. Jest on dostosowany do dywanów z długim włosiem – doskonale rozbija cząstki brudu i usuwa wodę z dywanu. Wystarczy wyprać nim dywan zgodnie z instrukcją od producenta, a materiał shaggy odzyska swój dawny blask.
Zimna woda
Zimną wodą usuniesz głębsze wgniecenia w konkretnych miejscach dywanu z długim włosiem. Mowa o tych fragmentach, na których np. stał mebel. Połóż na nich kostkę lodu i zaczekaj, aż się rozpuści. Możesz również spryskać je zimną wodą albo namoczyć za pomocą gąbki. Gdy włosie będzie wilgotne, przeczesz je w kierunku odwrotnym do oklapnięcia. Jeśli robisz to na ostatnią chwilę i zaraz przyjdą goście, możesz przyspieszyć suszenie za pomocą suszarki. Pamiętaj jednak o tym, żeby temperatura jej powietrza nie była zbyt wysoka.
Włosie dywanu, runo i włókna dywanu – co to takiego?
Gdy przeglądasz poradniki w poszukiwaniu najlepszego sposobu na czyszczenie dywanów lub usunięcie plam, możesz się spotkać z takimi określeniami, jak włosie, runo i włókna dywanu. Czym są te poszczególne elementy?
- włosie dywanu – najwyższy element piramidy dywanowej. Jest to po prostu tkanina, po której chodzisz. Włosie może być krótkie, długie, lub mieć zróżnicowaną długość. Dywany mogą też nie mieć włosia (np. dywany skórzane);
- runo dywanu – jest to przędza, którą został wykonany dywan. Może być naturalna lub syntetyczna, o czym przeczytasz tutaj: Poznaj materiały dywanów!, a także być pocięta, pętelkowa lub skręcana;
- włókna dywanu – najmniejsza cząstka, czyli inaczej materiał, z którego został wykonany dywan.
Zarówno podczas całościowej pielęgnacji dywanu, jak i podnoszenia włosia, zwróć szczególną uwagę na rodzaj włókien. Do czyszczenia dywanów sztucznych użyjesz innych preparatów niż do naturalnych. Pamiętaj również o tym, że niektóre włókna źle reagują na wysoką temperaturę (np. wełna), dlatego czyszczenie dywanu z delikatnych materiałów powinno być szczególnie przemyślane. Zawsze przed czyszczeniem dywanu sprawdzaj jego metkę i informacje na niej zamieszczone.
Profesjonalne czyszczenie dywanów
Twój dywan wymaga gruntownego czyszczenia? Jeśli podczas podnoszenia włosia zauważyłeś stare zaschnięte plamy lub osad z kurzu, pomożemy Ci w ich usunięciu! Sprawdź nasze usługi dodatkowe – oferujemy nie tylko podstawowe pranie dywanu, lecz także usuwanie nieprzyjemnych zapachów z tkanin, eliminację roztoczy oraz usuwanie sierści zwierząt. Do każdej usługi podchodzimy indywidualnie – robimy oględziny dywanu, sprawdzamy jego materiał, a następnie dobieramy bezpieczne środki czyszczące i skutecznie odświeżamy jego wygląd. Zapraszamy do kontaktu!