Jak czyścić nowy dywan?

jak-czyscic-nowy-dywan

Nowy dywan zagościł w Twoim domu? To świetna ozdoba wnętrza, która dodaje przytulnego charakteru, a także zapewnia przyjemne uczucie dla bosych stóp podczas wstawania z łóżka czy też przechadzania się po domu. Aby zakup dywanu miał wpływ na atrakcyjny wygląd Twojego wnętrza, zapoznaj się z krótkim poradnikiem na temat jego pielęgnacji.

Jak postępować z nowo zakupionym dywanem?

Po zakupie dywanu zaleca się rozłożenie go na płaskiej powierzchni, aby zniknęły wszystkie fałdy i zagniecenia. Nowe włókna są na tyle elastyczne, że szybko ulegają odkształceniom. Po złożeniu dywanu w sklepie i ponownym rozłożeniu go w domu możesz zauważyć nieestetyczne ślady. Jednak nie musisz się martwić, bo włókna szybko powinny przystosować się do nowych warunków. Pamiętaj jednak, aby podłoże było czyste, równe i pozbawione uszczerbków (np. ostrych krawędzi). Piasek i inne zabrudzenia większych rozmiarów mogą sprawić, że zniszczą nową strukturę dywanu od spodu, a tego w dniu zakupu byśmy nie chcieli.

Po rozpakowaniu nowego dywanu rozłóż go na podłodze w naturalnej pozycji.

Nie ma konieczności stawiania ciężkich przedmiotów na powierzchnię dywanu, lepiej pozostawić go w naturalnych warunkach. Opcjonalnie, jeśli po kilku lub kilkunastu godzinach nie widzisz żadnej różnicy, zwiń go na całą noc w przeciwnym kierunku niż był złożony wcześniej.

Zapoznaj się z zaleceniami od producenta

Zanim dowiesz się więcej na temat czyszczenia dywanów, koniecznie przyjrzyj się bliżej włóknom i wykończeniu. Jeśli dany produkt jest wykonany ręcznie, będzie wymagać nieco więcej zaangażowania. Szkoda byłoby zniszczyć unikatowy splot nici czy odbarwić materiał. Tym bardziej że cena takiego dywanu jest o wiele wyższa niż w przypadku produktów tkanych maszynowo. W przypadku rękodzieła lepiej odpuścić pranie w pralce, a także stosowanie silnych środków chemicznych. Lepiej skorzystać z czyszczenia dywanu w profesjonalnej pralni.

Koniecznie dowiedz się, jak odróżnić dywan ręcznie wiązany od maszynowego, a także zapoznaj się z zaleceniami producenta. Znajdziesz je na metce lub bezpośrednio w sklepie.

Po jakim czasie odkurzać nowy dywan?

Kiedy rozłożysz atrakcyjnie prezentujący się materiał na podłodze, przyszedł czas na pierwsze czyszczenie dywanu. Najlepiej od razu zacząć od odkurzania, aby pozbyć się zabrudzeń przyniesionych ze sklepu. Na dywanie mogą też być luźne pozostałości włosia, dlatego warto od razu przystąpić do czyszczenia. Nie używaj do tego szczotek i turboszczotek, wystarczy tradycyjna ssawka. Wyczyść powierzchnię odkurzaczem od razu po rozłożeniu, krótko i precyzyjnie. Powtarzaj tę czynność przez kolejne dni.

Po zakupie dywanu ze sklepu najlepiej od razu go odkurzyć.

Czyszczenie dywanu może też pomóc w odświeżeniu powierzchni i pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu. Dobrze sprawdzi się tutaj myjka parowa albo odkurzacz piorący. Trzeba jednak zachować ostrożność, bo dywany wełniane nie lubią nadmiaru wilgoci i szybko chłoną wodę, co może wpłynąć na ich wygląd. Tutaj lepiej stosować metody na sucho.

Jak dbać o nowy dywan?

Staranne odkurzanie – podstawa usuwania kurzu z powierzchni dywanu

Kluczową kwestią jest regularne odkurzanie dywanu. Nie powinno to sprawić większego kłopotu, dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto poświęcić kilka minut na dokładne wyczyszczenie z kurzu, piasku, sierści zwierząt domowych czy innych widocznych zanieczyszczeń. Użyj do tego końcówki bez szczotki, która mogłaby uszkodzić włókna dywanu. Frędzle warto wyszczotkować ręcznie, najlepiej z użyciem przyrządu z bardzo miękkim włosiem. Taka domowa pielęgnacja dywanów jest podstawą w dbaniu o ich estetyczny wygląd.

Jest wiele sposobów na to, jak wyczyścić dywan bez odkurzacza, dbając o jego atrakcyjny wygląd. Wystarczy skorzystać z metody znanej od lat, czyli tradycyjnego trzepania materiału, aby pozbyć się kurzu, brudu i piasku. Do mocniejszych plam i zabrudzeń, przydatne mogą okazać się: gąbka, gumowa miotła, miękka ściereczka oraz domowe produkty takie jak cytryna, ocet i płyn do mycia naczyń.

Pranie dywanu i usuwanie plam

Pamiętaj o tym, aby od razu pozbywać się plam. Najlepiej od razu przykryć rozlany sok czy wodę ręcznikiem papierowym. Bez pocierania i szorowania dywanu. Cała wilgoć powinna zostać wchłonięta, dopiero wtedy można przystąpić do czyszczenia.

Najlepiej używać do tego łagodnych detergentów albo domowych środków (np. mieszanki octu z wodą, roztworu z sodą oczyszczoną, która jednocześnie pochłania nieprzyjemne zapachy czy też cytryny). Plamy z krwi skutecznie można wyczyścić zimną wodą. Pamiętaj o tym, aby zawsze sprawdzić, jak działa dany detergent. Najlepiej nałożyć go na niewielki fragment dywanu. A co, jeśli na dywanie pojawią się tłuste plamy trudne do usunięcia? Możesz wypróbować delikatne pocieranie gąbką namoczoną benzyną.

W przypadku dywanów tkanych maszynowo, w większości przypadków można je prać w pralce. Nie jest to jednak praktyczne i wygodne rozwiązanie, bo powierzchnia runa z reguły jest dosyć długa, materiał sztywny, a w dodatku trzeba liczyć się z długim czasem schnięcia i wyborem odpowiedniego programu. Lepiej postawić na profesjonalne czyszczenie dywanów.

Warto też wiedzieć, jak wyprać dywan z długim włosiem, np. typu shaggy. Tutaj zdecydowanie odradza się prania w pralce, bo włosie łatwo się odkształca, a także długo schnie. Lepiej oddać go do pralni lub postawić na odkurzacz piorący, który rozpuści zabrudzenia.