Dywan jutowy świetnie sprawdza się jako ozdoba korytarza lub kuchni. Ponadto pielęgnacja nie jest wcale trudna! Wystarczy pamiętać o jego najważniejszych właściwościach, żeby wyglądał nienagannie przez długi czas. Jak czyścić dywan z juty, żeby go nie uszkodzić? Wyjaśniamy!
Dywany jutowe – charakterystyka
Dywany jutowe produkowane są z włókien naturalnych, a dokładniej, z rośliny rodzaju juta. Uprawia się ją głównie w Azji i Ameryce Południowej, a do najważniejszych cech jej włókien zalicza się miękkość i trwałość. Tym samym charakteryzują się popularne dywany z juty, które często wykorzystuje się do aranżacji wnętrz w stylu boho bądź mieszkań urządzanych zgodnie z kolorystyką natury.
Warto wiedzieć, że dywany jutowe mają wiele zalet. Są przede wszystkim:
- trwałe,
- odporne na odkształcenia,
- łatwe w pielęgnacji,
- przyjazne zwierzętom,
- miękkie.
Co natomiast jest ważniejsze – nie radzą sobie dobrze w wilgotnym klimacie, który może uszkodzić włókna. W szczególności nie lubią gorącej wody i pary! Dlatego też nie kładzie się ich w łazienkach czy na tarasach bez zadaszenia. Jak w takim razie czyścić dywan z juty bez użycia wody? Odpowiadamy poniżej.
Pranie dywanów z juty
Dywany jutowe powinny być prane na sucho. Najlepiej sprawdzi się soda oczyszczona, która jest uniwersalnym środkiem czyszczącym do dużych i małych powierzchni. Wystarczy posypać nią dywan z juty i zaczekać, aż wchłonie plamy, a następnie (po godzinie) odkurzyć. Soda oczyszczona usunie też nieprzyjemne zapachy.
Jeśli dywan jutowy znajduje się w korytarzu czy wiatrołapie i stanie się mocno zabrudzony (np. błotem), warto najpierw delikatnie wytrzeć go ścierką, a dopiero później użyć sody.
Jak czyścić dywan z juty, na którym powstała plama trudna do usunięcia? Zalecamy nieużywanie agresywnych środków piorących, a w szczególności wybielaczy. Do czyszczenia dywanów jutowych wykorzystuje się pranie chemiczne bez użycia wody, dostępne w pralniach. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej!
Pielęgnacja dywanu jutowego
Jak wspominaliśmy wcześniej, dywan jutowy nie jest trudny w pielęgnacji. Podstawą jest tak naprawdę usuwanie kurzu i powierzchownych zanieczyszczeń, czyli regularne odkurzanie. Przez to, że juta jest w naturalnym kolorze, czasami trudno określić, na ile dywan jest brudny. Dlatego warto go odkurzać przynajmniej raz w tygodniu. Można go również wytrzepać, jednak trzeba to robić delikatniej niż w przypadku dywanów z włókien sztucznych. Gdy dywan z juty zaczyna wydzielać nieprzyjemne zapachy, wykorzystaj do ich usunięcia sodę oczyszczoną. Warto też raz na jakiś czas go przewietrzyć, żeby temu zapobiec, zwłaszcza jeśli cały czas leży w wiatrołapie.
Zastanawiasz się, dlaczego dywan z juty traci nitki podczas odkurzania? To naturalne zjawisko, którym nie należy się przejmować. Są to luźne włókna wydostające się ze splotu – przestaną wypadać po niedługim czasie użytkowania dywanu.
Czyszczenie dywanu jutowego – usuwanie plam
Niektórych wypadków nie da się przewidzieć, jak np. rozlania wina czy zupy w kuchni. Jak ostrożnie wyczyścić dywan jutowy, nie mocząc go nadmiernie? Polecamy oczywiście usługę prania chemicznego na sucho, która jest bezpieczna i nie zaszkodzi włóknom dywanu. Jeśli jednak chcesz najpierw zrobić to samodzielnie, wykorzystaj domowe sposoby.
Pasta z sody
Wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Następnie wymieszaj, aż całość zgęstnieje. Tak przygotowaną pastę rozsmaruj na plamie i zaczekaj, aż ją wyciągnie. Gdy mieszanka wyschnie, możesz ją delikatnie zetrzeć papierem lub odkurzyć.
Mąka ziemniaczana
Mąka ziemniaczana świetnie sprawdzi się w przypadku tłustych plam, np. po oleju czy oliwie. Wystarczy równomiernie posypać nią zabrudzone miejsce, zaczekać, aż wywabi plamę, a następnie odkurzyć.
Ręcznik papierowy
Każdą plamę na dywanie, niezależnie od jego rodzaju, najlepiej wyczyścić jak najszybciej. Gdy tylko rozlejesz coś na wykładzinę, postaraj się szybko wchłonąć płyn ręcznikiem papierowym. Zmniejsza to szansę na trwałe zabarwienie wykładziny.
Już wiesz, jak czyścić dywan z juty. Szukasz więcej porad dotyczących prania dywanów lub pielęgnacji? Sprawdź nasze pozostałe artykuły: