Dywany polipropylenowe mają wielu zwolenników ze względu na estetyczne wykonanie, łatwe czyszczenie oraz inne właściwości, szczególnie doceniane przez alergików. Odpowiednie odkurzanie i pozbywanie się plam na bieżąco to podstawa w ich pielęgnacji. Wtedy, podobnie jak dywany naturalne, będą dłużej prezentować się elegancko. Zachowają swój pierwotny kolor i strukturę. Zobacz, jak powinno wyglądać pranie dywanów polipropylenowych.
Dywany polipropylenowe – czym się charakteryzują?
Dywany polipropylenowe produkowane są ze sztucznych włókien, które są świetną alternatywą np. dla wełny. Sprawdzą się w domach alergików, ponieważ mają właściwości antyelektrostatyczne. To oznacza, że nie przyciągają takich zanieczyszczeń jak kurz, sierść zwierząt, roztocza czy inne zabrudzenia.
Naturalne dywany wełniane, choć bardzo eleganckie, mogą przyciągać bakterie i insekty, co nie jest dobrym pomysłem wśród osób uczulonych. Wtedy lepiej zainwestować we włókna syntetyczne.
Popularność dywanów polipropylenowych to także zasługa materiału, który doskonale przewodzi ciepło. Można zatem rozłożyć materiał na podłodze ogrzewanej.
Dywany z krótkim włosiem do złudzenia przypominają te, które wykonane są z materiałów naturalnych. To dlatego, że mają dość gęste runo. Jednocześnie nie błyszczą się w sposób nienaturalny tak jak np. dywany akrylowe.
Wystarczy regularne odkurzanie i pozbywanie się plam, aby wciąż prezentowały się estetycznie. Czyszczenie dywanów nie jest skomplikowane, zatem można je rozłożyć nawet w pomieszczeniach narażonych na błoto, kurz i liczne zabrudzenia, czyli np. w przedpokoju.
Jak widzisz, dywany syntetyczne mają wiele zalet. Nowoczesne metody produkcji sprawiają, że prezentują się one bardzo atrakcyjnie i nie mają sztucznie wyglądających włókien. Ten rodzaj dywanów jest też przyjemny w dotyku, wbrew powszechnie powielanym mitom.
Jeśli postawisz na wysokiej jakości dywan, jego czyszczenie czy pozbycie się nieprzyjemnych zapachów przełoży się na wieloletnie użytkowanie.
Pranie dywanu z polipropylenu w domu – metody
Jak odkurzać dywan z polipropylenu?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym pozbywaniu się piasku i innych zanieczyszczeń. Możesz postawić na trzepanie dywanu raz lub dwa razy do roku. W domowych warunkach wystarczy odkurzanie co kilka dni.
Czyszczenie na sucho, czyli jak odkurzyć dywan bez wody?
Jedną z metod pozbywania się większych zanieczyszczeń jest czyszczenie dywanu na sucho. Polega to na rozsypaniu substancji w formie sypkiej na materiale, a następnie usunięciu go z pomocą odkurzacza.
Co najlepiej do tego użyć? W drogeriach i sklepach znajdziesz specjalne proszki, które służą do czyszczenia dywanu. Trzeba jednak uważać na silne chemikalia. Mogą one nie tylko zniszczyć włókna materiału, lecz także podrażniać oczy i nos. Jeśli nie wiesz, jaki preparat wybrać, najlepiej zdecydować się na sodę oczyszczoną.
Czyszczenie dywanu rozpocznij od tradycyjnego odkurzania, następnie wysyp sodę oczyszczoną na całą powierzchnię lub tylko tam, gdzie znajdują się plamy. Zostaw na godzinę (lub nawet kilka godzin, jeśli zanieczyszczenia są spore). Odkurz dywan.
Zaletą prania dywanów na sucho jest nie tylko pozbycie się plam, lecz także usunięcie brzydkich zapachów. Soda oczyszczona rozpuszcza zanieczyszczenia, pochłania nieprzyjemną woń i pozostawia materiał w pełni odświeżony.
Pranie dywanu z polipropylenu
Z pomocą delikatnych środków piorących możesz wykonać mycie dywanu z użyciem wody. Najlepiej sprawdzi się do tego szare mydło, z pomocą którego pozbędziesz się plam. Wystarczy, że naniesiesz na mokrą gąbkę odrobinę delikatnego detergentu, a następnie przyłożysz do zanieczyszczenia.
Pamiętaj, aby nie pocierać włókien, bo wtedy brud dotrze głębiej w struktury dywanu i będzie trudniej się go pozbyć na dobre. Dane miejsce należy na koniec wytrzeć czystą wodą (ciepłą, ale nie gorącą).
Pozostaw dywan do całkowitego wyschnięcia, zanim ponownie będzie mieć on kontakt z podłogą. Niestety, może to zająć kilka, a nawet kilkanaście godzin. Absolutnie nie wolno tego procesu przyspieszać. Mokry dywan musi schnąć naturalnie.
Nagła plama? Działaj od razu!
Jeśli coś rozleje się na Twój dywan, od razu zacznij działać. Przyłóż papierowy ręcznik i poczekaj, aż zacznie wchłaniać napój. Powtórz to kilka razy, a następnie nałóż odrobinę płynu do mycia naczyń na wilgotną gąbkę (ale nie ociekającą wodą). Przykładaj do plamy, ale nie pocieraj mocno. Pamiętaj jednak o tym, aby dywan był po takim myciu wilgotny, ale nie mokry. Susz go w temperaturze pokojowej, najlepiej rozłożony w pionie.
Kiedy warto oddać dywany polipropylenowe do pralni dywanów?
Sposób czyszczenia dywanów należy dopasować do konkretnego materiału. Zbyt silne chemikalia mogą zniszczyć włókna, dlatego warto być ostrożnym. Poznaj materiały dywanów, aby zorientować się, czym się różnią te z włókien sztucznych od naturalnych.
Zawsze sprawdzaj informacje od producenta na temat czyszczenia dywanu oraz możliwości stosowania detergentów. Jeśli obawiasz się, że możesz uszkodzić syntetyczne włókna, lepiej oddaj go do profesjonalnej pralni. Warto też profilaktycznie skorzystać z takiej usługi raz na rok.
Pralnia dywanów w Lublinie jest jednym z miejsc, w którym zrobisz to profesjonalnie i skutecznie.
Na koniec warto wspomnieć, że regularne pranie dywanów polipropylenowych nie powinno im zaszkodzić. Ten rodzaj włókna jest dość twardy i sprężysty. Dzięki temu wyróżnia się odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz mycie mokrą gąbką. Odpowiednio pielęgnowane dywany polipropylenowe potrafią przez lata zachowywać swój kolor oraz strukturę.