Jak wyczyścić dywan bez odkurzacza?

jak-wyczyscic-dywan-bez-odkurzacza

Ręczne pranie dywanu nie musi polegać wyłącznie na wysypaniu proszku, który później trzeba odkurzyć. Równie dobrze sprawdzają się domowe sposoby czyszczenia niewymagające użycia sprzętu elektronicznego. Dziś podpowiadamy, jak wyczyścić dywan bez odkurzacza.

Jak wyczyścić dywan bez odkurzacza – domowe sposoby

Niezależnie od tego, czy masz odkurzacz, czy właśnie się zepsuł, czy też nie planujesz go kupować, czyszczenie dywanu zawsze warto zacząć od trzepania. Ta czynność nie zastąpi oczywiście całego procesu prania, jednak pozwoli w dużym stopniu pozbyć się zanieczyszczeń takich jak kurz, brud, piasek. Po tym etapie czas na właściwe pranie. Jak to zrobić bez odkurzacza? Podpowiadamy!

Gumowa miotła na sierść zwierząt

Pierwsza metoda szczególnie przypadnie do gustu właścicielom zwierząt. Za pomocą gąbki bądź gumowej miotły czy szczotki można skutecznie usunąć plamy i odświeżyć włosie dywanu. Wystarczy najpierw rozpylić domową mieszankę ciepłej wody, octu i płynu do mycia naczyń (2 szklanki, 2 łyżki i 2 łyżeczki) na całej powierzchni dywanu. Następnie delikatnie wcierać ją we włosie, a potem przeczesywać je w jednym kierunku. Dzięki temu płyn usunie zabrudzenia, a późniejsze czesanie pozwoli zebrać resztki brudu czy sierść pupila w jedno miejsce.

Kompres żelowy lub kostki lodu na plastelinę

Druga metoda czyszczenia dywanów bez odkurzania sprawdzi się jedynie na punktowe plamy, zwłaszcza te starsze i zaschnięte. Pozostaw żelowy kompres na kilka godzin w zamrażarce, żeby dobrze się schłodził. Jeśli nie masz kompresu, możesz użyć kostki lodu i zawinąć je w torebkę. Taki „dywanowy opatrunek” połóż na plamę po plastelinie bądź gumie i zaczekaj, aż schłodzi dany punkt. Następnie zeskrob pozostałości łyżką bądź nożem do masła.

Cytryna na trudne plamy i nieprzyjemne zapachy

Zwolennicy domowych detergentów często decydują się na czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną – skutecznie wywabia ona zabrudzenie i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Minusem tego rozwiązania jest konieczność odkurzenia resztek proszku, a dziś piszemy przecież o tym, jak wyczyścić dywan bez odkurzacza. Zamiast sody możesz użyć połówki cytryny, zmieszać ją z wodą i przetrzeć brudne miejsce. Pamiętaj jednak o tym, że ten owoc ma właściwości rozjaśniające, dlatego lepiej nie trzyj nim plam na ciemnym dywanie. Obserwuj, czy cytryna usuwa zabrudzenie i gdy zauważysz postępy, zmocz brudny fragment wodą i osusz.

Pranie na mokro

Trudno wyczyścić dywan na sucho bez odkurzania, ale na szczęście można zrobić to metodą na mokro. Czyli po prostu wyprać dywan w pralce. Pamiętaj jednak o tym, że nie każdy materiał powinien mieć styczność z wysoką temperaturą wody i szybkimi obrotami bębna. Takie informacje znajdziesz na metce od producenta. Nie należy prać np. dywanów z długim włosiem (dywan shaggy) – mogą się trwale uszkodzić. Możesz jednak wyprać chodniczki łazienkowe – nastaw program na niskie obroty i temperaturę 30°C, a po skończonym praniu zadbaj o odpowiednie warunki suszenia. Więcej o praniu dywanu w pralce napisaliśmy w naszym ostatnim artykule.

Jak szybko wysuszyć dywan?

Po ręcznym praniu dywanu na mokro bądź usuwaniu plamy trzeba dobrze wysuszyć wykładzinę. Jak zrobić to szybko?

Małe dywaniki mogą swobodnie wyschnąć w ciągu kilku godzin na balkonie lub przy otwartym oknie. Uważaj jednak na to, aby nie wyblakły przez nadmierną ekspozycję na słońce. Najlepiej rozwiesić je po południu, gdy promienie słoneczne nie będą już tak intensywne.

Duże dywany i wykładziny, zwłaszcza gdy są mocno przemoczone, warto wysuszyć odkurzaczem z funkcją zasysania wody. Jeśli nie masz takiego urządzenia, najpierw odsącz wodę ręcznikami (najlepiej w neutralnym kolorze, żeby nie doszło do zabarwienia), a następnie nastaw nawiew wentylatora lub wiatraka w kierunku schnącego dywanu.

Jak wyczyścić bez odkurzacza bardzo brudny dywan? Pralnia dywanów Lublin!

Czasami trzeba mieć cierpliwość do prania dywanów. Nie każda metoda zapewnia natychmiastowe efekty, jak np. usuwanie sierści gumową miotłą. W tym wypadku trzeba poświęcić sporo czasu. Jeśli czyszczenie dywanów ze starych zabrudzeń jest dla Ciebie zbyt uciążliwe, zdecyduj się na usługę prania dywanu w profesjonalnej pralni Lublin. Przypominamy, że warto z niej skorzystać przynajmniej dwa razy w roku, żeby wykładzina nie utraciła na stałe swojego oryginalnego blasku. Co więcej, dywany syntetyczne o wiele szybciej się brudzą, więc należy je gruntownie odświeżać nawet kilka razy w roku.

Jak czyścimy bardzo brudne dywany w naszej pralni?

  • Na początku usuwamy brud za pomocą maszyny trzepiącej. Czasami robimy to dwa razy, jeśli nie wszystkie zabrudzenia zostały usunięte za pierwszym razem.
  • Czyścimy dywan metodą na wskroś lub pierzemy je metodą ekstrakcyjną.
  • Do każdej kąpieli wodnej dodajemy profesjonalne środki czyszczące marki Chemspec.
  • Detergenty dobieramy w zależności od rodzaju dywanu, żeby go nie uszkodzić.
  • Suszymy dywan w suszarni, która ma doskonały przewiew, dzięki czemu nie zbiera się w niej wilgoć po praniu.
  • Po całkowitym wyschnięciu dywanu bezpiecznie go zawijamy, żeby klient mógł go komfortowo przetransportować.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wyglądają nasze usługi? Sprawdź cennik i zobacz filmiki, na których prezentujemy dywany przed i po upraniu w pralni. Zapraszamy!