Jak odróżnić dywan ręcznie wiązany od maszynowego?

jak-odroznic-dywan-tkany-recznie-od-maszynowego

Odróżnienie dywanu wykonanego ręcznie i maszynowo nie jest trudne. Różnice są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak nie każdy wie, na co dokładnie powinien zwracać uwagę. Dziś przedstawimy Ci najważniejsze cechy obydwu rodzajów dywanów. Podpowiemy też, czy warto czyścić je samodzielnie.

Różnice między dywanami tkanymi ręcznie a maszynowo

W jakich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tkania dywanu? Jest to ważne wtedy, gdy planujesz pranie lub odświeżenie tkaniny. Dywany ręcznie tkane wymagają zupełnie innej pielęgnacji niż te tkane maszynowo. Dlatego bezpieczniej oddać je w ręce profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednie środki piorące i nie naruszą delikatnych wiązań. Inaczej można obchodzić się z dywanami tkanymi maszynowo – te są odporniejsze na drogeryjne detergenty i mniej wymagające, jeśli chodzi o użytkowanie.

Żeby odróżnić dywan wykonany maszynowo od ręcznie tkanego, wystarczy z bliska przyjrzeć się jego powierzchni. Co będzie wyglądać inaczej?

  1. Spód dywanu.
  2. Obramowanie.
  3. Gęstość tkania.
  4. Precyzyjność wzoru.
  5. Wykończenie, czyli obecność frędzli.
  6. Miękkość.

Najprościej zacząć od spodu dywanu. W dywanach tkanych ręcznie będzie on bardzo wyrazisty i może być prawie nie do odróżnienia od zewnętrznej strony. Natomiast w dywanach tkanych maszynowo – wyblakły, z widocznymi siatkami, które są chropowate i śliskie w dotyku.

Jak rozpoznać ręcznie tkane dywany?

Czym jeszcze cechują się ręcznie tkane dywany? Przede wszystkim wysoką ceną, na którą składa się jakość materiałów i czas poświęcony na tkanie. Wzory takich dywanów potrafią być bardzo skomplikowane, a ich wyszycie mogło zająć nawet kilka lat. Dlatego też nie będą idealne i symetryczne. Za każdym ręcznie tkanym dywanem stoi człowiek, który miał zamysł na wzór – niektórzy tkają nawet konkretne wydarzenia historyczne czy kulturowe. Wymaga to cierpliwości, skupienia i umiejętności, dlatego cena takich prac może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dywany ręcznie tkane różnią się również wykończeniem. Poznasz je między innymi po frędzlach, które naturalnie przedłużają osnowę, czyli nie są od niej oddzielone. Co ważne, nie można ich usuwać – wtedy cała konstrukcja dywanu po prostu się rozpadnie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dywan jest tkany ręcznie, dokładnie przyjrzyj się nitkom na brzegach tkaniny – powinny być nierówne, ciasno splecione i połączone właśnie z frędzlami.

Zwróć uwagę na nierówności we wzorze dywanu tkanego ręcznie.

Jak rozpoznać dywany tkane maszynowo?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, węzły ręcznie tkanego dywanu mogą nie być idealnie równe. W przypadku dywanów tkanych maszynowo zarówno wzór, jak i splot nici będzie symetryczny. Jednak to, co bardziej rzuca się w oczy, to nici siatki widoczne pod spodem dywanu. Możesz dostrzec, że są one prześwitujące i równomierne, a czasem nawet lekko sklejone.

Jeśli chodzi o frędzle, które dywany maszynowe również mogą mieć, to są one doklejone lub doszyte (jako osobna część) po skończonym procesie tkania. Przyjrzyj się końcom dywanu – dostrzeżesz jednolity i gruby szew, a frędzle będą przyszyte inną nicią.

Jak jeszcze możesz odróżnić dywan ręcznie wiązany od maszynowego? Spróbuj go złożyć dwa, trzy razy. Może uda Ci się zgiąć dywan maszynowy w połowie, jednak będzie to trudne, a tkanina będzie stawiać opór. Natomiast dywan wiązany ręcznie bez problemu złożysz wielokrotnie w kostkę.

Dywan tkany maszynowo będzie trudniejszy do złożenia.

Jak dbać o dywany w zależności od rodzaju?

Już wiesz, jaki dywan zdobi Twoją podłogę, ale obawiasz się uszkodzenia go podczas prania? Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci skutecznie usunąć zabrudzenia zarówno z dywanu tkanego ręcznie, jak i maszynowo.

  1. Przed praniem wytrzep lub odkurz cały dywan. Wykorzystaj końcówkę odkurzacza bez szczotki. Uważaj na to, aby nie wciągnąć frędzli dywanu wiązanego ręcznie – te możesz przeczesać szczotką z bardzo miękkim włosiem.
  2. Dywan tkany maszynowo możesz wyprać w pralce, jeśli pozwala na to producent (sprawdzisz to na metce), lub ręcznie za pomocą sody oczyszczonej. Dywany ręcznie wiązane powinieneś oddać do pralni, jeśli są mocno zabrudzone. W przypadku drobnych plam sprawdzi się zimna woda – zwilż zabrudzenie i odsączaj je czystą szmatką tak długo, aż zniknie.
  3. Niezależnie od tego, w jaki sposób powstanie plama na dywanie, jak najszybciej ją osusz papierowym ręcznikiem. Nie pocieraj ani nie trzyj zabrudzenia, wystarczy przyłożyć papier i pozwolić, by wchłonął ciecz. Dotyczy to obydwu rodzajów dywanów.

Sprawdź tutaj, czego należy unikać podczas prania dywanów.

Każdy dywan warto oddać do profesjonalnej pralni przynajmniej dwa razy w roku. Można to robić częściej, zwłaszcza gdy wykładzina jest mocno eksploatowana. Pamiętaj jednak o tym, że dywany ręcznie tkane są delikatniejsze od tych tkanych maszynowo. Dlatego zalecamy kłaść je na podłogę w takich miejscach, które nie są często użytkowane. Powinny one służyć raczej jako ozdoba niż praktyczna wykładzina do zabaw z dziećmi czy zwierzętami. Jeśli jednak efektownie zdobią salon, warto co jakiś czas przewracać je na drugą stronę, żeby zużywały się równomiernie.

Więcej porad dotyczących prania różnego rodzaju dywanów znajdziesz w poradniku pralni dywanów Lublin.