Jak czyścić dywan wełniany?

Dywan wełniany

Ogromną zaletą dywanów wełnianych jest ich miękkie i naturalne runo. W odróżnieniu od tkanin syntetycznych świetnie chronią przed nieprzyjemnym uczuciem chłodu, a nawet wyciszają wnętrze. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat czyszczenia dywanów wełnianych, aby cieszyć się jak najdłużej z ich pięknego włosia i pierwotnego koloru.

Pielęgnacja dywanów wełnianych – o czym należy pamiętać?

Inwestycja w wełniany dywan przekłada się jednocześnie na konieczność jego pielęgnacji. Bez tego trudno zadbać o estetyczny wygląd włosia, z kolei łatwo wydać niemałe pieniądze na marne. Przede wszystkim zastosuj te główne zasady:

  • Regularne odkurzanie znacznie pomaga w usuwaniu kurzu i innych zanieczyszczeń.
  • Aby uniknąć trwałych zagnieceń runa, nie stawiaj ciężkich mebli na dywan lub przestawiaj je co jakiś czas.
  • Plamę należy czyścić od razu, kiedy tylko ją zauważysz.
  • Czyszczenie dywanu wełnianego wymaga odpowiednich środków, nie wszystkie nadają się do naturalnego runa.
  • Unikaj stosowania wybielaczy, które mogą odbarwić włókna na stałe. Przy zastosowaniu odplamiacza upewnij się, że jest on przeznaczony do wełnianego dywanu, a nie włókien syntetycznych.
  • Silne środki chemiczne mogą uszkodzić włókna i doprowadzić do ich odbarwienia. Przestaną być miękkie i sprężyste, a także zmienią swój pierwotny kolor.
  • Nie można doprowadzić do przemoczenia dywanu, dlatego używanie dużej ilości wody oraz pary wodnej nie jest wskazane. Włosie szybko wchłania wilgoć, co może doprowadzić nawet do rozwoju pleśni i szkodliwych bakterii.
  • Aby skutecznie prać wełniany dywan, trzeba dobrze wypłukać pozostałości detergentów.
  • Po zakupie wełnianego dywanu rozłóż go i daj mu czas na dostosowanie się do nowych warunków.
  • Aby uniknąć uszkodzenia runa, unikaj palenia w domu, a także nie chodź po dywanie w butach.

Staranne odkurzanie, czyli główna zasada dbania o dywany wełniane

Przynajmniej raz w tygodniu należy odkurzać dywan. W ten sposób pozbędziesz się widocznych zanieczyszczeń, a także luźno leżących włókien. To naturalna kolej rzeczy, że co jakiś czas możesz spotkać się z wypadniętym włosiem i nie należy się tym specjalnie przejmować.

Szczególnie intensywny jest proces linienia dywanu tuż po zakupie, np. przez kilka miesięcy. Mimo wszystko dywan wełniany zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Do odkurzania nie używaj szczotek, które mogłyby uszkodzić runo. Lepiej stosować tradycyjną ssawkę, z pomocą której pozbędziesz się zarówno zanieczyszczeń, jak i utraconego puchu wełnianego.

Ponadto nie warto stosować dużej mocy ssania czy też mocno przyciskać odkurzacz do powierzchni dywanu. W ten sposób możesz go łatwo uszkodzić. Kieruj odkurzacz zgodnie z naturalnym kierunkiem włosia.

Dodatkowo, co najmniej dwa razy w roku wytrzep dywan, aby usunąć pozostały kurz i inne zanieczyszczenia.

Jak prać dywan wełniany?

Wiesz już, jak ważne jest systematyczne odkurzanie. Teraz zajmiemy się głównymi zasadami dotyczącymi prania dywanu. Dzięki temu pozbędziesz się plam po napojach, odświeżysz wygląd włosia, a także przywrócisz mu estetyczny kolor.

Przeczytaj również: Jak czyścić nowy dywan

Pranie dywanów wełnianych na mokro

Przede wszystkim do prania dywanów wełnianych wykorzystuje się wodę letnią, a nie gorącą. Trzeba też zaopatrzyć się w specjalny środek przeznaczony do naturalnych włókien. Po odkurzaniu dywanu z widocznego kurzu i innego rodzaju brudu możesz przystąpić do działania. Zawsze sugeruj się informacjami od producenta, czyli etykietą na danym środku.

Pamiętaj, aby nie przemoczyć dywanu. Rozpuszczony brud możesz zebrać za pomocą odkurzacza, a włókna wysuszyć w temperaturze pokojowej, na płaskiej powierzchni. Warto otworzyć wtedy okno, aby w domu była odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Jeśli pranie dywanu w domowych warunkach nie do końca Cię przekonuje, skorzystaj z profesjonalnych usług pralni.

Pranie dywanu na sucho

Dywan z wełny możesz też wyczyścić bez użycia wody. Wystarczy, że zaopatrzysz się w sodę oczyszczoną, a następnie posypiesz nią równomiernie całą powierzchnię. Pozostaw tak proszek na kilka godzin, a nawet na całą noc, a następnie zbierz pozostałości odkurzaczem.

W ten sposób nie tylko odświeżysz wygląd włókien, ale także pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów.

Czyszczenie wełnianego dywanu

Jak pozbyć się plam z dywanu wełnianego?

Herbata, sok, wino, pozostałości jedzenia mogą w łatwy sposób wylądować na wełnianym dywanie. Co wtedy zrobić? Najlepiej działać jak najszybciej, aby nie doszło do przeniknięcia substancji do wewnątrz runa, a tym samym odbarwienia włókien czy konieczności ich mocniejszego czyszczenia.

Najłatwiej ręcznikiem papierowym pozbyć się nadmiaru napoju, czyli wchłonąć wilgoć. Z pomocą łyżeczki możesz usunąć resztki jedzenia. W następnym kroku trzeba pozbyć się zabrudzeń z powierzchni runa. Najlepiej dostosować metodę do konkretnego rodzaju zanieczyszczenia, wykorzystując środki, które pewnie masz w szafce kuchennej.

Najpopularniejszym domowym sposobem jest połączenie wody (400 ml), octu (50 ml) i kropli płynu do mycia naczyń. Taki roztwór najpierw nałóż na niewielkiej powierzchni runa, aby sprawdzić, jak działa w praktyce. Następnie z pomocą miękkiej ściereczki przykładaj mieszankę wody, octu i płynu do mycia naczyń na plamę (ale nie pocieraj!).

Jeśli chcesz czyścić dywany wełniane wykorzystując domowe sposoby, możesz też posypać świeżą plamę solą (bez wcześniejszego pozbywania się nadmiaru wilgoci), delikatnie zwilżyć zabrudzone miejsce, a następnie osuszyć fragment z pomocą ręcznika papierowego.