Jak wyprać dywan z długim włosiem?

jak-wyprac-dywan-z-dlugim-wlosiem

Pranie dywanów shaggy może wydawać się problematyczne. Zwłaszcza wtedy, gdy ich runo jest gęste i zbite. Jaką metodę czyszczenia wtedy wybrać? Skorzystać z odkurzacza piorącego, a może lepiej od razu oddać do pralni? Podpowiadamy, jak wyprać dywan z długim włosiem!

Dywan shaggy – podstawowe zasady pielęgnacji

Dywany shaggy mogą występować w różnych wariantach. Ich nazwa oznacza dosłownie „włochaty”, co może wiązać się zarówno z gęstością runa, jak i długością włosia. Klasyczny model ma równomierną długość włosia na całej powierzchni dywanu. Jest jeszcze inny, zwany inaczej cut & loop, który cechuje się wycinanym wzorem. W jego miejscu włosie jest krótsze.

Niezależnie od tego, jaki model dywanu shaggy masz u siebie w domu, należy pamiętać o jego regularnym odkurzaniu. Jeśli jest on jasny i zdobi on podłogę w salonie, która jest bardzo często eksploatowana, warto robić to nawet codziennie. Oczywiście nie każdy ma na to czas, dlatego optymalna częstotliwość to przynajmniej dwa razy w tygodniu. Odkurzanie jest podstawową zasadą pielęgnacji, tak samo jak trzepanie dywanu! Sprawdź w naszym ostatnim artykule więcej wskazówek dotyczących dbania o dywan shaggy.

Profesjonalne pranie dywanów z długim włosem

Jak wyprać dywan z długim włosiem, który jest posklejany? Co zrobić, jeśli we włókna dywanu wsiąkła już zbyt duża ilość kurzu, przez co stracił on swój dawny blask? W takim wypadku najlepiej będzie wykupić usługę prania dywanu. Odradzamy czyszczenie dywanów shaggy w pralce – ich runo może stracić przez to na jakości i nie być już tak puszyste. Poza tym trudno je wysuszyć, ponieważ włosie bardzo łatwo się odkształca. Nieodpowiednie suszenie dywanu może również doprowadzić do rozwoju pleśni, co często podkreślamy w naszych poradnikach.

W przypadku trudnych zabrudzeń czy posklejanego lub oklapniętego włosia lepiej postawić na profesjonalną pralnię. Nasza usługa prania dywanów z długim włosiem polega na metodzie „na wskroś”. Jest to kąpiel wodna, która usuwa dogłębne zabrudzenia i stare plamy. Sprawia również, że dywan po takim zabiegu jest znowu puszysty i miękki w dotyku. Przed tym odbywa się trzepanie mechaniczne i pranie wstępne (tutaj usuwamy np. gumy czy plastelinę). Natomiast po praniu na wskroś dywan jest przechowywany w suszarni, gdzie schnie ok. 12 godzin w kontrolowanych warunkach (pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane, a dywany nie odkształcają się dzięki specjalnym suszarkom).

Tutaj sprawdzisz, dlaczego warto oddać dywan shaggy do pralni.

Pranie dywanu z długim włosiem – domowe sposoby

Regularne odkurzanie i trzepanie wykładziny pozwoli Ci zachować jej walory estetyczne przez długi czas użytkowania. Należy jednak gruntownie czyścić dywan shaggy przynajmniej dwa razy w roku – najlepiej w pralni, jak wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli jednak chcesz wyprać go samodzielnie, wykorzystaj do tego odkurzacz piorący. Sprawdź w swojej okolicy, czy możesz go wypożyczyć na dobę – to lepsze rozwiązanie niż kupowanie nowego sprzętu i korzystanie z niego bardzo rzadko.

Odkurzacz piorący najlepiej nadaje się do dywanów z długim włosiem. Dokładnie rozpuszcza on wszelkie zanieczyszczenia (brud, kurz, piasek, plamy) i dociera do głębokich partii dywanu. Żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty czyszczenia, przeczesz włosie w różnych kierunkach odkurzaczem piorącym. Możesz wspomóc się również szczotką i upewnić się, że piana pokryła każdy fragment powierzchni. Środek piorący zacznie działać dopiero po kilku minutach, więc odczekaj, aż wsiąknie i wtedy użyj funkcji mycia wodą pod ciśnieniem.

Samodzielne pranie wykładzin z długim włosiem jest wymagające. Warto jednak postawić na kilkukrotne odkurzanie za jednym razem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że środek czyszczący dotarł we wszystkie zakamarki oraz, że nie osiadł na runie dywanu (czyli upewnisz się, że woda pod ciśnieniem dobrze go wypłukała). Pamiętaj o tym, żeby nie suszyć dywanu na podłodze – lepiej powiesić go w pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Nie dopuścisz wtedy do rozwoju pleśni.

Czyszczenie dywanów shaggy z plam

Rozlanie płynu na dywan zdarza się każdemu. Gdy to się stanie, należy szybko zareagować, zwłaszcza w przypadku dywanów z długim włosiem, które trudno wyprać. Pierwszym odruchem powinno być odsączenie płynu z dywanu. W tym celu weź ręczniki papierowe i przyciśnij je do plamy. Gdy papier nasiąknie, weź kolejny i powtórz czynność do momentu, aż będzie suchy.

Kolejny etap zależy od danego płynu. Po wylaniu wody nie powinno być problemów. Trudniejsze okazuje się usuwanie plam po winie czy olejach, zwłaszcza na jasnych dywanach z długim włosiem. Co należy zrobić? Przede wszystkim nie wolno stosować wybielaczy ani środków chlorowanych, żeby nie uszkodzić włosia. Ciemne plamy po winie możesz usunąć wodą sodową. Wystarczy polać nią zabrudzony fragment, odczekać (1-2 minuty) i osuszyć. Kupisz ją w sklepie spożywczym.

W przypadku tłustych plam warto sięgnąć po przeznaczone do tego preparaty czyszczące. Jeśli nie masz takich pod ręką, posyp plamę mąką ziemniaczaną i zaczekaj, aż wchłonie olej. Następnie przetrzyj ją wilgotną ścierką i osusz. Jeśli na Twój dywan shaggy upadła świeca, sprawdź nasz poradnik o tym, jak usunąć wosk z dywanu.

Masz więcej wątpliwości na temat prania dywanów z długim włosiem? Zadzwoń do nas i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc! Zapraszamy do kontaktu.