Jak wyprostować dywan po praniu?

jak-wyprostowac-dywan-po-praniu

Wyprałeś swój dywan, wysuszyłeś zgodnie ze wskazówkami od producenta, a teraz chcesz go ponownie ułożyć w wybranym miejscu? Może okazać się, że materiał jest jeszcze sztywny i nie chce się układać tak, jak powinien. To jednak niejedyna sytuacja, w której warto wyprostować pofałdowany dywan. Zobacz, jak zadbać o estetykę wnętrza w Twoim domu i równomiernie rozłożyć materiał na podłodze.

Zwinięcie dywanu – skąd bierze się pofałdowany materiał?

Aby wiedzieć, jak wyprostować dywan, na początek trzeba ustalić, skąd bierze się taki problem. Może okazać się, że to wcale nie jest wyłącznie wina prania. Poniżej przedstawiamy kilka innych przyczyn.

Ustawienie ciężkich mebli

Komoda, stolik czy kanapa mogą powodować fałdy i odkształcenia. Długi, wieloletni nacisk na włókna może być bardzo trudny do usunięcia. Prostowanie dywanu warto wtedy rozpocząć od użycia pary wodnej. Nowoczesne żelazka wyposażone są w taką funkcję i mogą działać podobnie jak myjka parowa. Przydatny może okazać się też odkurzacz z funkcją czyszczenia parowego.

Ciężkie meble mogą powodować odkształcenia dywanu.

Wysoka wilgotność pomieszczenia

Rzadko, ale jednak może zdarzyć się sytuacja, w której nawet suchy dywan o cienkim splocie będzie się fałdować. Może to być spowodowane zbyt dużą wilgocią we wnętrzu.

Nowy dywan z zagięciami

Elastyczny dywan trudno wyprostować w kilka sekund, ponieważ dopiero co połączone ze sobą włókna są podatne na odkształcenia. Właśnie dlatego nowo kupiony produkt może na początku nie robić aż tak dużego wrażenia. Wystarczy, że rozłożysz równomiernie materiał na płaskiej powierzchni i odczekasz kilka godzin, a nawet całą noc. Kolejną opcją jest wyłożenie dywanu na drugą stronę, aby pozbyć się zagnieceń.

Jak wyprostować dywan po praniu?

Kluczowe jest rozłożenie dywanu na płaskiej powierzchni od razu po praniu. Suszenie go na trzepaku czy też zwinięcie wilgotnego jeszcze materiału może spowodować odkształcenia. Jeśli jednak trafi on na płaskie podłoże, będzie mógł w naturalny sposób się wyprostować dzięki własnemu ciężarowi. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, prostowanie odkształceń w ten sposób może trochę potrwać, podobnie jak suszenie.

Mimo prawidłowego suszenia powstały nieładne załamania, fałdy i odkształcenia? Oto domowe sposoby, które mogą się przydać.

Nawet stare dywany z nieestetycznymi fałdami świetnie oddziałują na ciepło. Wystawianie ich na promienie słoneczne może być dosyć niebezpieczne ze względu na wysoką temperaturę i ryzyko odbarwień, dlatego nie jest to dobry pomysł. Jednak ogrzewanie materiału suszarką od spodu nie powinno powodować uszkodzeń. To dobry sposób na wyprostowanie dywanu i odzyskanie jego pierwotnego kształtu.

Nie kładź żelazka bezpośrednio na dywanie!

Warto postawić na pozbycie się fałd za pomocą gorącego żelazka. Nie przystawiaj go jednak bezpośrednio na dywan, tylko podłóż miękką ściereczkę albo ręcznik. Na początek stosuj niską temperaturę i sprawdzaj efekt. Zbyt duża moc żelazka może spowodować zniszczenie runa. Dobrze jest stosować żelazko z generatorem pary, najlepiej ustawiając je kilka centymetrów nad materiałem.

Chcesz schować swoją ozdobę wnętrza, bo czeka Cię remont albo zmiana wyposażenia? Pamiętaj, aby po wypraniu lepiej składać suchy dywan w kostkę, a nie mokry. Wtedy zapobiegniesz odkształceniom.

Jeśli żadne domowe sposoby nie poradzą sobie z nieestetycznymi zagięciami, warto oddać dywan profesjonalnemu czyszczeniu parowemu. Nie tylko pozbędziesz się brudu, bakterii czy roztoczy, ale też zagnieceń.

Zagięte rogi dywanu – co z nimi zrobić?

Zauważyłeś zwinięty dywan w narożnikach? Może to być nieestetyczne i przede wszystkim niebezpieczne dla domowników i gości. Nie zawsze masz do dyspozycji tak elastyczny dywan, że po wyłożeniu go na podłogę, przez kolejne lata będzie wyglądać tak samo. Co wtedy warto zrobić?

Użycie kostek lodu

Jeśli materiał pozwala na delikatne zmoczenie, wypróbuj metodę schłodzenia wywiniętych fragmentów woreczkiem wypełnionym kostkami lodów. Wtedy materiał będzie bardziej elastyczny i da się wyprostować. Po schłodzeniu wystarczy docisnąć dywan lub dociążyć go np. butelką z wodą albo doniczką z kwiatem.

Obciążenie rogów dywanu

Na podnoszące się narożniki dywanu mogą zadziałać proste domowe sposoby. Wystarczy ułożyć kilka ciężkich książek czy też napełnioną butelkę, aby po kilku godzinach materiał się wyprostował.

Taśma dwustronna lub antypoślizgowa

Dwustronna taśma klejąca lub specjalna podkładka służąca do podklejenia spodu dywanu może okazać się idealnym rozwiązaniem. Nie jest wyczuwalna podczas chodzenia, za to skutecznie radzi sobie z wywiniętym materiałem. Dzięki niej niepożądane zagięcia dywanu znikną. Jednocześnie zabezpieczysz podłoże, jeśli zastanawiasz się, co robić, żeby dywan się nie ślizgał po podłodze.

Regularne dbanie o dywany to podstawa!

Pamiętaj o tym, że najpiękniejszy nawet dywan możesz łatwo zniszczyć nieprawidłowym czyszczeniem. Kluczową kwestią jest zapoznanie się z zaleceniami producenta i rodzajem materiału. Nieco inaczej trzeba np. potraktować i wyprać dywan z frędzlami czy też modele tkane ręcznie.

Postaw na regularne odkurzanie, a do usuwania plam przygotuj wilgotną ściereczkę z bardzo delikatnym detergentem. Najlepiej sprawdzić jego działanie na płaskiej powierzchni, np. na małym fragmencie na rogu. Jeśli to jednak możliwe, ułóż na wilgotnym dywanie suchy ręcznik, aby najpierw skutecznie osuszyć mokrą i brudną tkaninę. Nigdy nie pocieraj mocno materiału, a jeśli masz jakieś wątpliwości – oddaj swój dywan w ręce profesjonalistów. Z naszego artykułu dowiesz się też, jak wyprać dywan ręcznie.