Jak rozpoznać dywan jedwabny?

jak-rozpoznac-dywan-jedwabny

Planujesz zakup dywanu z jedwabiu? Najpierw dowiedz się, czy wypatrzony przez Ciebie model jest prawdziwy. Taki zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego upewnij się, że nie inwestujesz w bawełniany dywan, który tylko imituje jedwabny. Dziś podpowiemy Ci, jak rozpoznać prawdziwy dywan jedwabny!

Przed zakupem dywanu jedwabnego

Upatrzyłeś w internecie piękny dywan jedwabny w dobrej cenie? Wstrzymaj się z zakupem. Najpierw zastanów się, jak chcesz go wykorzystać. To ważne, ponieważ dywany jedwabne powinny służyć raczej jako ozdoba bądź kapitał niż praktyczna wykładzina domowa. Co więcej, nie każdy jest w stanie od razu ocenić, czy dywan z jedwabiu jest oryginalny. Nie kieruj się wyłącznie ceną podczas zakupu. Ta, mimo że może być wysoka, nie jest jedynym czynnikiem potwierdzającym prawdziwość materiału.

Przed zakupem dywanu z jedwabiu najpierw warto go obejrzeć. Jeśli znalazłeś piękny model w internecie, zapytaj sprzedawcę, czy możesz go zobaczyć na żywo. Gdy usłyszysz odmowę, lepiej zrezygnuj z inwestycji.

Dlaczego to takie ważne?Zdjęcia przedmiotu zamieszczone w sieci nie odwzorują naturalnego błysku, jakim emanuje jedwab. Można go pomylić z dywanem bawełnianym lub wiskozowym. Nie można go również dotknąć, a to jest szczególnie istotne podczas oceny. Jak więc rozpoznać dywan jedwabny na żywo? Poniżej znajdziesz charakterystyczne cechy, które pomogą Ci odróżnić oryginał od podróbki.

Cechy charakterystyczne dywanów jedwabnych

Dywany orientalne tkane ręcznie rozpoznasz przede wszystkim po ich jakości. Nie da się przejść obojętnie obok luksusowej tkaniny, która w dotyku jest bardzo delikatna. Szczególnie obok dywanów jedwabnych!

Wzór dywanu

Dywan orientalny wykonany z nici jedwabnych zazwyczaj będzie mieć bardzo szczegółowy i oryginalny wzór. Gdy jest tkany ręcznie, dodatkowo może być niesymetryczny. Przyjrzyj się detalom i sprawdź, czy są identyczne. Jeśli nie, możesz mieć pewność, że za produkcją stał człowiek, a nie maszyna. Ponadto kolory dywanu jedwabnego są intensywne i trwałe, nie do podrobienia.

Połysk

Połysk dywanu jedwabnego jest jedyny w swoim rodzaju. Na żywo powinien być niezwykle błyszczący, złocisty i przypominający satynę. Odróżnisz go od połysku dywanu bawełnianego, który może być ciut bardziej matowy.

Temperatura

Jak rozpoznać dywan jedwabny za pomocą dłoni? Spróbuj przez jakiś czas go głaskać. Po czasie wciąż powinien być zimny w dotyku. Dywany wełniane i bawełniane natomiast zaczną być ciepłe.

Miękkość

Dywan jedwabny powinien być bardzo cienki, miękki i śliski w dotyku. Żeby odróżnić go od bawełnianego, złóż go na pół. Oryginalny dywan z jedwabiu można bezproblemowo złożyć i nie będzie stawiać oporu. Łatwość w składaniu można porównać do składania obrusu. Natomiast inne dywany z naturalnych włókien będą miały widoczną linię odcięcia i nie będą tak cienkie.

Nici

Ostatni sposób na rozpoznanie dywanu jedwabnego jest nietypowy, jednak sprzedawca znający się na oryginalnych wyrobach powinien pozwolić Ci przeprowadzić taką próbę. Polega ona na podpaleniu nitki jedwabnej. Wystarczy przyłożyć ją do zapalniczki i sprawdzić, jaki pozostawia zapach. Ten powinien być bardzo charakterystyczny i zbliżony do zapachu spalonego włosa. Ponadto nić dosłownie zniknie w palcach – nie pozostawi skruszonych resztek i nie będzie stopiona jak plastik.

Czy dywan jedwabny można prać w domu?

Niezależnie od tego, jaką funkcję pełni dywan jedwabny w Twoim domu, raz lub dwa razy do roku należy go odświeżyć w profesjonalnej pralni. Dywany orientalne tkane ręcznie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie należy ich trzeć, moczyć w gorącej wodzie, suszyć na balkonie, ani tym bardziej prać w pralce.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie usunąć plamę lub odświeżyć dywan jedwabny, bądź delikatny. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące prania dywanów jedwabnych w domu.

  1. Dywan jedwabny odkurzaj odkurzaczem z końcówką bez szczotki, najlepiej dostosowaną do delikatnych tkanin. Nie nastawiaj wysokiej mocy ssania.
  2. Nie pocieraj plam. Gdy rozlejesz coś na dywan jedwabny, od razu odsącz plamę i zwilż ją zimną wodą. Powtarzaj czynność (namaczanie i odsączanie), aż plama się wywabi.
  3. Do samodzielnego prania dywanu z jedwabiu wykorzystuj tylko profesjonalne środki czyszczące. Nie używaj drogeryjnych, które mogą być zbyt agresywne w działaniu.
  4. Dywan jedwabny susz tylko ręcznie za pomocą białej szmatki lub ręcznika papierowego. Nie wywieszaj go na balkonie lub grzejniku, bo może się odbarwić lub wyblaknąć.

Dywany wykonane ręcznie, szczególnie z jedwabiu, powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie trzymaj ich w zawilgoconej piwnicy lub pomieszczeniu ze słabą wentylacją. Jeśli zależy Ci na tym, aby zachowały swój oryginalny wygląd, ale nie chcesz ich rozkładać, zwiń je, kierując włosie na zewnątrz. Dodatkowo owiń materiał w papier Tyvek, który zapewni odpowiedni przepływ powietrza i nie dopuści wilgoci do środka.