Przejdź do treści

Czy dywan kurczy się po praniu? Dowiedz się więcej o afgańskiej wełnie

Czy dywany kurczą się po praniu?
Strona główna » Czy dywan kurczy się po praniu? Dowiedz się więcej o afgańskiej wełnie

Dywany się kurczą. Niektóre w niewielkim stopniu, inne – w większym. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy nie zostały uprane świeżo po utkaniu. Ważne jest jednak to, że w przypadku tkanego dywanu każde kurczenie się będzie niewielkie. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Są nim orientalne dywany, które utkano na bazie afgańskiej wełny.

Czym charakteryzują się afgańskie dywany?

Orientalne dywany tkane są na podkładzie wełny, a w szczególności afgańskiej. Włókna owijane są w nich wokół wełnianych osnów i wątków, w przeciwieństwie do bawełnianych. Bawełna jest na ogół najczęściej wybieranym włóknem podkładowym, ponieważ zapewnia spójny skręt na całej powierzchni i pomaga stworzyć dywan, który będzie układał się bardziej płasko na podłodze.

Wełna również ma wiele do zaoferowania. Pomyśl tylko o wełnianym swetrze i o tym, jak możesz go rozciągnąć, kiedy zajdzie taka potrzeba. Niestety, działa to również w drugą stronę. Po praniu dywany wełniane, tak samo jak swetry, mogą się skurczyć. Nie zachowają jednolitego kształtu, tak samo jak bawełna po wyschnięciu. Pranie dywanu wełnianego może spowodować jego kurczenie się. Widać to już wtedy, gdy mokry dywan wyjmiesz z pralki.

Niektórzy mieszkańcy Afganistanu uważają, że pranie dywanu nigdy nie powinno mieć miejsca, ponieważ doprowadza do ich zniszczenia. W rzeczywistości odpowiednio utkane dywany z wysokiej jakości włókien, barwników oraz o odpowiedniej konstrukcji mogą być prane przez 100 lub więcej lat i nie ulegają destrukcji podczas czyszczenia. Co ważniejsze, ich nieczyszczenie i pozostawienie brudu, który wsiąka we włókna dywanu, powoduje więcej uszkodzeń. Pranie dywanów jest najlepszą czynnością, jaką możesz dla niego zrobić! Tak samo regularne odkurzanie, które pozwala na długo zachować świeżość tkaniny.

W przypadku niektórych dywanów afgańskich pranie może oznaczać uwolnienie barwników, które nie zostały odpowiednio wypłukane przed wpleceniem ich w dywan. To powoduje, że na powierzchni mogą powstawać wypaczenia, włókna mogą się rozciągnąć, a dywan dodatkowo może się skurczyć. Dlatego czyszczenie dywanu powinno się odbywać przy użyciu łagodnego detergentu. Nie zaszkodzi również oddać go profesjonalnej pralni!

O czym należy wiedzieć przed czyszczeniem dywanu? Znaki ostrzegawcze

Zanim zdecydujesz się na pranie dywanów, koniecznie zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze. Co robić, gdy dywan nie jest symetryczny i jest pofalowany na wszystkich krawędziach, a na powierzchni dywanu widać zabrudzenia? Warto wtedy zdecydować się na powierzchniowe czyszczenie dywanów, ponieważ zanurzenie go w wannie grozi zniekształceniem.

Wygięty koniec dywanu wynika ze źle wykonanego splotu – możesz mieć pewność, że po praniu będzie z nim tylko gorzej. Nie musisz jednak od razu decydować się na oddanie dywanu. W przypadku dywanów afgańskich najlepiej zdecydować się na profesjonalne pranie.

Czasami wykładziny można rozciągnąć do pewnego stopnia, aby poluzować ich kształt. Można również wyczyścić je za pomocą narzędzia ręcznego, a co za tym idzie – kontrolować ryzyko kurczenia się. Omawiane problemy związane są jednak z cechami tkaniny i nie są efektami niewłaściwego czyszczenia. Nie możesz cofnąć użycia złego splotu czy nieodpowiedniego napięcia materiału. Wszystko, co możesz zrobić, to starać się kontrolować kształt, aby nie pogorszył się jeszcze bardziej podczas czyszczenia.

Dlaczego dywan wełniany może się kurczyć?

Ze względu na trudne warunki w Afganistanie i panującą tam wojnę, przez dziesięciolecia dywany nie były poddawane restrykcyjnym kontrolom jakości. A to z kolei czasem prowadzi do tego, że niektóre dywany we współczesnym Afganistanie kurczą się bardziej, niż byłoby to normalnie dopuszczalne.

Kluczowe jest dokładne sprawdzenie dywanu i wyłapanie znaków ostrzegawczych przed jego wyczyszczeniem. Dywany ze współczesnego Afganistanu mogą być wyzwaniem podczas prania, dlatego warto im się naprawdę dobrze przyglądać. Jeśli Twój dywan wydziela nieprzyjemne zapachy albo odkurzanie dywanu z afgańskiej wełny sprawia Ci trudności, skorzystaj z usługi prania dywanów. Profesjonalnie pranie dywanów wełnianych to nasza specjalność. Za pomocą specjalistycznych detergentów i maszyn dokładnie usuwamy nawet najtrudniejsze do usunięcia plamy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasze poradniki:

Przeczytaj również:

Przechowywanie dywanów po praniu w pralni
Rodzaje dywanów i sposoby ich prania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *