Jak wyprać dywan z frędzlami?

Czyszczenie dywanów może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli plamy głęboko wniknęły w strukturę tkaniny. Trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków oraz prawidłowym suszeniu, aby nie pojawiły się zarodniki pleśni. Szczególnie warto zadbać o dywan typu shaggy czy rabbit. Każdy z nich ma długie włosie, które przy nieodpowiedniej pielęgnacji nie będzie już tak miękki, puszysty i pięknie wyglądający.

Skuteczne wyczyszczenie dywanu z długimi włosami i frędzlami – podstawowe zasady

Zawsze zaczynaj czyszczenie dywanu od przeczytania składu i zaleceń producenta. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, które różnią się od siebie materiałem. W przypadku prania dywanów z włókien naturalnych i ręcznie tkanych trzeba szczególnie uważać na silne detergenty z chlorem i wybielaczem, które mogą uszkodzić włoski i zupełnie zmienić ich wygląd. Nie służy im też nadmiar wody. W przypadku dywanów z tworzyw sztucznych możesz użyć środków dostępnych w drogeriach czy marketach, ale powinny być one do tego przeznaczone. Z naszego ostatniego artykułu dowiesz się, jak odróżnić dywan wykonany ręcznie od maszynowego.

Czyszczenie dywanów z długim włosiem – 3 kroki do perfekcji

W przypadku czyszczenia i prania dywanów trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwsza z nich to odkurzanie. Regularne usuwanie kurzu wpłynie nie tylko na estetyczny wygląd materiału, lecz także będzie miało duży wpływ na otoczenie. Nie da się ukryć, że na powierzchni dywanu z długimi włosami chętniej osadzają się roztocza, mnożą się bakterie i są widoczne kłęby kurzu. Mogą one powodować nieprzyjemne dolegliwości, szczególnie u alergików.

Druga kwestia to usuwanie plam, które mogą wniknąć do głębokich partii dywanu, jeśli pozostaną na dłużej. Trzeba działać od razu! Trzeci krok to pranie dywanu i suszenie w odpowiednich warunkach. Poniżej znajdziesz garść informacji na temat tego, jak to zrobić.

Odkurzanie i trzepanie dywanu

Aby pozbyć się kurzu, piasku i widocznych zabrudzeń warto odkurzać dywan przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku długiego włosia najlepiej robić to częściej np. co 3-4 dni. W runie dywanu jest siedlisko bakterii, roztoczy i zabrudzeń, które w błyskawicznym tempie się rozwijają. Jeśli mieszkają w domu alergicy, im częściej odkurzany jest dywan, tym lepiej.

Użyj do tego tradycyjnego odkurzacza z delikatną końcówką, która nie będzie szarpać włosków i wciągać ich do odkurzacza. Pamiętaj o tym, aby kierować odkurzacz w różnych kierunkach, aby dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Kilkukrotne odkurzanie powinno być dobrym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń.

Problematyczna może być sierść zwierząt, która osadza się na włoskach. Należy pamiętać, że w takich przypadkach częste odkurzanie jest jak najbardziej wskazane. Jeśli chcesz szybko pozbyć się widocznego kurzu i sierści, możesz użyć do tego rolki do ubrań lub gumowej rękawicy założonej na dłoń. Wyłapują one większe zabrudzenia (sierść, włosy itd.). To także dobry sposób na szybkie odkurzanie dywanów z krótkim włosiem. Nie jest to jednak zamiennik odkurzacza.

Raz na pół roku warto wykonać trzepanie mechaniczne. Wtedy jesteś w stanie pozbyć się głęboko osadzonego kurzu. Uderzenia trzepaczki to skuteczne odkurzanie brudu w różnym układzie włókien dywanu. To bardzo istotne, bo włoski nie są ułożone równomiernie i symetrycznie, każdy z nich może kierować się w inną stronę.

Pozbywanie się plam

Kiedy napój rozleje się na dywan z długim włosiem, trzeba od razu zareagować. Wystarczy przyłożyć miękką ściereczkę, aby ciecz zaczęła wsiąkać w jej strukturę. Następnie trzeba wziąć miękką gąbkę (na pewno nie szczotkę z ostrym zakończeniem) i lekko ją zwilżyć. Użyj delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń albo mydła szarego), delikatnie naciskaj na miejsce, na którym wylał się napój. Pamiętaj o tym, aby nie szorować dywanu podczas usuwania plam. W kolejnym kroku trzeba przyłożyć ponownie wilgotną i czystą ściereczkę, aby spłukać środek czyszczący. Nie stosuj dużej ilości wody. Włókna dywanu z długim włosiem bardzo szybko łapią wilgoć. Pozostaw materiał do naturalnego wyschnięcia, nie rozwieszaj go na słońcu ani na kaloryferze.

Pranie dywanów

W przypadku dywanów z frędzlami i długim włosiem lepiej nie prać na własną rękę. Szczególnie dotyczy to dużych powierzchni, które będą bardzo długo schnąć w domowych warunkach. W tym czasie rozwijają się bakterie, a nawet może powstać pleśń. Mniejszych dywanów nie warto z kolei prać w pralce, ponieważ włoski mogą już nie prezentować się tak estetycznie jak wcześniej. Lepiej postawić na pranie ręczne lub oddanie dywanu do profesjonalnego czyszczenia.

Pranie dywanu odkurzaczem piorącym lub parowym

Brudny dywan możesz wyczyścić domowym sposobem z użyciem odkurzacza piorącego z dużą siłą ssącą. Świetnie rozpuszcza on brud, a następnie go zbiera. Wystarczy użyć do tego delikatnych detergentów. Odkurzacz piorący nie doprowadzi też do przemoczenia dywanu, co nie jest wskazane w przypadku włochatych materiałów. W dodatku to dobry sposób na to, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nie masz odkurzacza piorącego, lepiej zamów usługę prania dywanu u profesjonalistów.

Do skutecznej dezynfekcji i odświeżenia wyglądu dywanu możesz użyć odkurzacza parowego. Z pomocą wysokiej temperatury pozbędziesz się bakterii, roztoczy czy innych niebezpiecznych mikroorganizmów. Czyszczenie parowe nie jest jednak sposobem na widoczne tłuste plamy czy ślady po rozlanych napojach. Odświeża ono strukturę włosia i poprawia jego wygląd.

Najlepsze rezultaty czyszczenia uzyskasz po użyciu odpowiedniej ilości wody i środka do czyszczenia. Regularne odkurzanie tylko zbierze kurz, drobinki, piasek czy sierść. Najlepiej połączyć te dwie metody i stosować je zgodnie z powyższymi poradami. Istnieje też sposób odkurzania dywanu bez odkurzacza.