Jak wyprać dywan ręcznie?

jak-wyprac-dywan-recznie

Czy pranie dywanu domowym sposobem to dobry pomysł? Kiedy warto zrezygnować z czyszczenia dywanów ręcznie i oddać je do pralni? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w dzisiejszym artykule i podpowiadamy, jak wyprać dywan ręcznie, żeby go nie uszkodzić.

Ręczne pranie dywanu – sprawdzaj metki!

Rozlany wosk, napój, wino, wymiociny zwierzęcia… Zabrudzeń dywanu może być naprawdę wiele. Nie zawsze trzeba jednak decydować się na ingerencję specjalistów. Często uciążliwe lub tłuste plamy można usunąć domowymi sposobami. I to skutecznie!

Zanim jednak zabierzesz się za intensywne pocieranie plamy detergentem, koniecznie zapoznaj się z metką dywanu. Znajdziesz na niej informacje dotyczące:

  • materiału dywanu,
  • prania w pralce,
  • wybielania,
  • suszenia,
  • dopuszczanej chemii,
  • wymiarów,
  • prasowania.

Najczęściej będą one przedstawione w formie piktogramów, które łatwo rozszyfrować. Niektóre z nich nie są jednak zbyt intuicyjne, dlatego wyjaśnimy, co oznaczają.

  1. Przekreślone koło – zakaz czyszczenia chemicznego.
  2. Przekreślone koło w kwadracie – zakaz suszenia w suszarce (mowa tutaj o pralko-suszarce).
  3. Przekreślony trójkąt – zakaz wybielania.

Podczas ręcznego czyszczenia dywanu stosuj się do zaleceń producenta. Nie bez powodu zamieścił tam konkretne wytyczne dotyczące prania. Niektóre wykładziny, jak np. te z długim włosiem, wymagają szczególnej uwagi. Nie wolno prać ich w pralce, ponieważ ich runo może się znacząco uszkodzić.

Jeśli nie jesteś pewien, z jakiego materiału jest wykonany Twój dywan, lepiej zrezygnuj z wybielania i innych agresywnych detergentów. Postaw na delikatne i naturalne środki piorące i zrezygnuj z mocnego pocierania.

Odkurzanie dywanu przed praniem.
Pamiętaj o odkurzaniu dywanu przed praniem.

Jak wyprać dywan ręcznie domowymi sposobami?

Czyszczenie dywanów może być uciążliwe, jednak żeby ich nie uszkodzić, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jak wyprać dywan ręcznie? Obowiązkowo zacznij od trzepania i odkurzenia całej powierzchni dywanu. Dzięki temu usuniesz niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, kurz i piasek. Ponadto zadbasz o to, że środek piorący lepiej wchłonie się w głąb runa.

Usuwanie plam – ocet i woda

Metoda prania dywanów octem i wodą działa wyłącznie na pojedyncze plamy – stare i nowe. Poniżej wyjaśniamy, jak wyprać cały dywan ręcznie. Jeśli na dywanie pojawiła się świeża plama, od razu osusz ją papierowymi ręcznikami (nie używaj kolorowych, żeby nie zabarwić włókien). Później wymieszaj w równych proporcjach ocet i wodę. Żeby pozbyć się zapachu octu, możesz dodać odrobinę płynu do naczyń. Plamę trzyj od zewnątrz do wewnątrz, żeby nie stała się większa. Stare plamy natomiast najpierw zwilż wodą (tylko nie dopuść do przemoczenia dywanu). Pocieraj ją tak długo, aż zauważysz, że znika. Po tym czasie użyj mieszanki octu i wody, a na koniec osusz plamę.

Sposób na nieprzyjemne zapachy – soda oczyszczona

Chcesz wyczyścić dywan z większej liczby plam? Oprócz octu świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Wymieszaj ją z odrobiną wody tak, żeby powstała gładka pasta. Równomiernie nałóż ją na zabrudzenia. Poczekaj, aż wchłonie i wywabi plamy. Po tym czasie wystarczy odkurzyć dywan z resztek proszku. Soda oczyszczona ponadto usuwa nieprzyjemny zapach, więc szczególnie przypadnie do gustu właścicielom zwierząt.

Uciążliwe tłuste plamy – mąka ziemniaczana i benzyna

Jak usunąć ręcznie tłuste plamy z dywanu? Bezinwazyjnie zadziała w tym przypadku mąka ziemniaczana lub skrobia. Wystarczy posypać nią plamę i zaczekać, aż zniknie. Następnie warto odkurzyć resztki proszku lub wytrzeć suchym ręcznikiem. Innym sposobem na tłuste plamy jest benzyna. Działa na plamy po olejach, maśle czy wszelkich lakierach lub farbach. Najpierw takie zabrudzenie zwilż mokrą szmatką, a następnie pocieraj gąbką zamoczoną w benzynie.

Jeśli tłusta plama powstała po wypalonej świecy, sprawdź nasz osobny poradnik: Jak usunąć wosk z dywanu?

Pranie całego dywanu na sucho

Chcesz wyprać cały dywan ręcznie? W tym przypadku dobrze sprawdzi się uniwersalna soda oczyszczona. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wystarczy rozsypać ją na brudne miejsca na dywanie, odczekać i odkurzyć. Do prania ręcznego możesz wykorzystać również środki piorące z drogerii, jednak uważaj na ich skład. Zwróć uwagę na to, do jakich wykładzin jest przeznaczony płyn czy proszek. Rozwinęliśmy ten temat w naszym poradniku na temat prania metodą na sucho. Jeśli obawiasz się zniszczenia dywanu, postaw na profesjonalne detergenty i zapytaj obsługę sklepu online o to, czy będą odpowiednie do Twojej wykładziny.

Maszynowe czyszczenie dywanu

Zastanawiasz się, czy dywan można prać w pralce? O tym również pisaliśmy wcześniej na blogu, więc zachęcamy do lektury! Tutaj w skrócie odpowiemy, że prać można głównie chodniczki łazienkowe i wykładziny z niskim runem. Zdecydowanie odradzamy prania dywanów shaggy i dywanów z miękkim włosiem (trudno się suszy). W przypadku prania maszynowego najbezpieczniej ustawić temperaturę na 30℃. Wyższa może doprowadzić do rozklejenia.

Oprócz prania dywanu w pralce możesz również zdecydować się na wynajem odkurzacza piorącego. W cenie wynajmu masz bezpłatne szkolenie z obsługi sprzętu, a nawet specjalny proszek do prania. Koszt nie jest duży (od 50 do 100 zł), ale czasem może przewyższyć wartość dywanu lub profesjonalnej usługi prania dywanów. Zastanów się zatem, co będzie dla Ciebie korzystne. Czasem wygodniejsze może być zlecenie usługi czyszczenia specjalistom – zostawiasz dywan na miejscu i odbierasz po praniu.

Odkurzanie za pomocą odkurzacza piorącego.

Kiedy warto oddać dywan do pralni?

Ręczne pranie dywanów wymaga sporo cierpliwości. Jeśli nie możesz sobie poradzić z uciążliwymi plamami lub Twój dywan zszarzał, zdaj się na profesjonalistów. W Pralni dywanów Lublin pracownicy najpierw oglądają dywan i oceniają, jakie środki chemiczne najlepiej poradzą sobie z zabrudzeniami. Cała usługa obejmuje trzepanie, pranie, wirowanie, suszenie i pakowanie. Po zleceniu odwozimy dywan prosto do domu klienta (na terenie Lublina)!

Warto przynajmniej dwa razy w roku oddać dywan do prania w pralni. Dzięki temu zachowa swoje właściwości, nie wyblaknie i będzie pięknie ozdabiać dom przez wiele lat!