Co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał? Domowe sposoby

co-zrobic-zeby-dywan-sie-nie-slizgal

Aby wybrać idealny dywan na Twoją podłogę, liczy się nie tylko wygląd, łatwe czyszczenie i materiał wykonania. Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo, które absolutnie jest najważniejsze. Dowiedz się, jakie są sposoby na to, aby dywan nie ślizgał się po podłożu i jednocześnie wciąż pasował do Twojego wnętrza.

Dlaczego warto zabezpieczyć dywan przed ślizganiem się?

Dywany antypoślizgowe doskonale sprawdzą się w domach, w których przebywają dzieci. Podczas biegania i energicznej zabawy nietrudno o upadek. Wystarczy chwila nieuwagi, niefortunny ruch, który może spowodować wiele szkód i uszkodzeń ciała.

Spód dywanu warto zabezpieczyć też wtedy, kiedy jest on rozłożony w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Chodzenie w szpilkach czy nawet na boso może przełożyć się na groźny upadek. Szczególnie warto zadbać o dywan w przedpokoju.

Nie da się też ukryć, że utrzymanie dywanu na swoim miejscu ułatwia jego odkurzanie i regularne czyszczenie. Nie będzie się ślizgać, dlatego szybciej dotrzesz do zakurzonych włókien końcówką odkurzacza. Nie trzeba też przytrzymywać dywanu nogą, co jest bardzo komfortowe. Przed przystąpieniem do czyszczenia, pamiętaj o tym, aby zapoznać się z prawidłowymi metodami. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o dywan orientalny.

Domowe sposoby na to, aby dywan się nie ślizgał

Najprostszym sposobem jest położenie dywanu w taki sposób, aby nóżki jakiegoś mebla opierały się o materiał. Plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności inwestycji w podkładki antypoślizgowe, taśmy czy maty. Jednak ciężkie meble mogą prowadzić do odkształceń na dywanie. W dodatku trudniej go wyczyścić, jeśli większa część jest np. pod kanapą.

Masz w domu dwustronną taśmę klejącą? W taki sposób możesz także przymocować dywan do podłogi. To jednak rozwiązanie tymczasowe, bo po pewnym czasie użytkowania może się odkleić. Najlepiej też sprawdza się w przypadku matowego podłoża, a nie śliskich płytek ceramicznych.

Aby dywan nie ślizgał się po podłodze, możesz samodzielnie wszyć narożniki wykonane z tradycyjnej gąbki. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na niewielkich materiałach.

Jak przykleić dywan do podłogi?

Na rynku znajdziesz wiele gotowych produktów, które zapewniają antypoślizgowe działanie i jednocześnie komfort chodzenia. Jeśli chcesz zająć się swoim ślizgającym dywanem, sprawdź poniższe metody.

Podkładki antypoślizgowe

Najczęściej mają kształt trójkątów, aby łatwiej było je przymocować na rogach dywanu. W przypadku grubych dywanów nie będą one wyczuwalne.

Taśma antypoślizgowa

W sklepach znajdziesz też antypoślizgowe taśmy, najczęściej w czarnym kolorze, którymi można podkleić spód dywanu. Z reguły nie są wyczuwalne, bo paski charakteryzują się cienką warstwą. Taśmę antypoślizgową można zamocować w narożnikach dużego dywanu, a także na środku chodnika w przedpokoju.

Gumowa siatka pod dywan.

Silikon akrylowy

Silikon akrylowy też dobrze sprawdza się w zabezpieczeniu dywanu. Choć najbardziej jest on znany z funkcji uszczelniania urządzeń sanitarnych, ma wiele cennych właściwości. Jest odporny na ścieranie i wilgoć oraz świetną przyczepność do podłoża. Użycie silikonu akrylowego do zamocowania dywanu na stałe do podłogi jest dobrym pomysłem, jednak może na stałe spowodować zmiany w strukturze włókien. Należy pamiętać o tym, że to metoda inwazyjna. Zadbaj o odpowiednią aplikację silikonu. Odwróć dywan i nałóż masę w postaci pasków co około 20-30 cm.

Mata antypoślizgowa na ślizgający się dywan

Jeśli masz w domu piękny dywan i nie chcesz ingerować w jego strukturę, nawet od spodu, wykorzystaj specjalną matę antypoślizgową. Najczęściej jest ona wykonana z gumowej siateczki, którą rozkłada się bezpośrednio na podłodze. Zabezpiecza ona nie tylko przed ślizganiem się, ale także fałdowaniem się i zmianom kształtu dywanu podczas chodzenia. Dużym plusem jest to, że nie jest potrzebna ani dwustronna taśma klejąca, ani inne elementy, które muszą być przymocowane od spodu.

Mata antypoślizgowa ma także szereg innych zalet. Zabezpiecza dywan przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi np. piaskiem, który przedostał się pod spód. Sprawia też, że materiał staje się grubszy i przyjemniejszy w dotyku. Chodzenie bosymi stopami stanie się bardziej komfortowe. To zasługa np. maty pod dywan antypoślizgowej wykonanej z filcu lub innej grubszej tkaniny.

Mata antypoślizgowa.

Kiedy lepiej zainwestować w dywan antypoślizgowy?

Jeśli nie chcesz stosować domowych metod ani używać maty antypoślizgowej, możesz od razu kupić dywan antypoślizgowy. Ma on fabrycznie wszytą warstwę, która chroni przed ślizganiem się. Na pewno sprawdzi się w miejscach z gładką posadzką, np. na parkiecie czy płytkach ceramicznych. Nowy dywan z funkcją antypoślizgową ma szerokie zastosowanie w przypadku paneli, także na ogrzewaniu podłogowym.

Warto zainwestować w takie rozwiązanie, jeśli nie chcesz martwić się o to, jakie domowe sposoby będą najskuteczniejsze. Dywany gumowane dobrze radzą sobie nie tylko na tradycyjnych panelach i parkietach, ale także płytkach ceramicznych. Można je swobodnie rozłożyć w łazience i przedpokoju.

Dużym plusem jest to, że ich powierzchnia jest równa, bez zgrubień w miejscach, w których znajdują się antypoślizgowe podkładki czy gąbki. W dodatku inwestujesz raz i ślizgający dywan przestaje być Twoim problemem. Nie trzeba regularnie wymieniać zużytych czy odklejających się taśm.