Czy zdarzało się, że mimo ciągłego odkurzania, Twój dywan wciąż był cały we włosach? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Ten problem wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, w którym znajduje się dywan, lecz także na komfort użytkowania. Z tego powodu postanowiliśmy podzielić się kilkoma wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, jak skutecznie wyczyścić dywan z włosów oraz sierści. Sprawdź nasze metody i uwolnij się od irytującego problemu już dziś.
Czyszczenie dywanu z włosów – różne metody
Wiemy, że walka z włosami na dywanie nie jest łatwa i często wydaje się, że sprawa jest z góry przegrana. Jest to ten rodzaj zabrudzenie, którego nie można po prostu wyeliminować, ponieważ codziennie pojawia się go więcej i więcej. Aby więc ułatwić Ci nieco tę nierówną walkę, postanowiliśmy zebrać w tym artykule wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak usunąć włosy z dywanu.
Odkurzanie
Pierwszym i podstawowym krokiem w pielęgnacji każdego dywanu jest dokładne i regularne odkurzanie. Dzięki temu nie tylko wyciągniesz powierzchowne zabrudzenia, lecz także podniesiesz i rozbijesz włókna dywanu. Nawet jeżeli wszystkie włosy nie wyjdą po tej części zabiegu, to z pewnością ułatwi Ci to zadanie podczas sprzątania innymi metodami. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz odkurzacz z mocnym ssaniem i specjalną końcówką do zbierania włosów, żeby ułatwić sobie czyszczenie dywanu. Co w sytuacji, gdy nie możesz skorzystać z tego typu udogodnień? Wówczas sprawdź inne sposoby.
Gumowe rękawice
Gumowe rękawiczki można znaleźć niemal w każdym domu, a już na pewno w każdym większym sklepie i to w niskich cenach. Jak pozbyć się włosów z dywanu z pomocą tego akcesorium? Wystarczy założyć gumową rękawicę, zmoczyć ją delikatnie wodą i pocierać dywan. Wygląda to podobnie, jak głaskanie pupila z tą różnicą, że zamiast zrzucać dodatkowe zabrudzenia, będziesz je zbierać. Włosy i inne drobne śmieci zaczną się rolować w jednym miejscu, skąd łatwiej będzie je później podnieść i wyrzucić. Samą rękawicę wystarczy na koniec opłukać i zostawić do wyschnięcia.
Szczotki i rolki do ściągania włosów z tkanin
Narzędzi pomocnych przy czyszczeniu dywanów można szukać także w garderobie. Przykładowo rolka do czyszczenia ubrań z klejącym papierem doskonale poradzi sobie z szybkim oczyszczaniem dywanu, mimo że znana jest przede wszystkim z usuwania zabrudzeń z odzieży. Jest to jednak mało ekonomiczne rozwiązanie, a w dodatku generuje dużo odpadów.
Bardziej ekonomiczną alternatywą jest tradycyjna szczotka do ubrań z naturalnym lub syntetycznym włosiem – świetnie sprawdzi się zwłaszcza na dywanach o krótkim runie. Oprócz tego możesz sięgnąć także po nowoczesne urządzenia do zbierania sierści, które oparte są na gumowych lub silikonowych wałkach. Skutecznie zbierają włosy z różnorodnych powierzchni: ubrań, mebli, tapicerek i dywanów.
Szczotka ryżowa
Szczotki ryżowe mają twarde włosie wykonane z włókien roślinnych, które charakteryzuje się wyjątkową sztywnością i trwałością. Dzięki temu taka szczotka dostaje się do włókien dywanu i dokładnie je oczyszcza. A jak z jej pomocą wyczesać włosy i sierść zwierząt?
Szczotkę ryżową należy lekko zwilżyć wodą – wówczas jej powierzchnia będzie skutecznie przyciągać wszystkie drobne zanieczyszczenia. Bardzo ważna jest jednak technika szorowania. Nie używaj zbyt dużo siły, szczególnie jeżeli masz dywan z długim włosiem. Łatwo wówczas uszkodzić włókna, a wtedy można zapomnieć o puszystym chodniku. Najlepiej przeciągać szczotką w jednym kierunku, dzięki czemu włosy zbiorą się w jednym miejscu. Następnie można je już zebrać za pomocą klasycznego odkurzacza.
Czy trzepanie dywanu może pomóc?
I tak, i nie. Oczywiście porządne wytrzepanie dywanu pomoże rozbić włosie dywanu, a tym samym uwolnić zagnieżdżone głębiej zalegające włosy i inne zabrudzenia, jednak należy traktować ten etap raczej jako proces wstępnego przygotowania do dalszego czyszczenia dywanów. Jeżeli zależy Ci na solidnych efektach, konieczne może okazać się oddanie dywanu w ręce profesjonalistów.
Profesjonalne czyszczenie dywanów z włosów
Jeżeli powyższe metody nie przyniosły oczekiwanych skutków i w dalszym ciągu nie wiesz, jak skutecznie usunąć włosy z dywanu, pozostaje już tylko jedno wyjście. Należy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która nie tylko upierze Twój dywan na wskroś, lecz także zajmie się usuwaniem włosów i sierści, które wbiły się głęboko we włókna materiału. Poza dokładnym trzepaniem i ręcznym usuwaniem zanieczyszczeń, fachowcy posiadają specjalne maszyny, dzięki którym mogą szybko i skutecznie oczyścić dywan do ostatniego włoska, nie niszcząc przy tym delikatnych włókien.
Odejmij sobie jedną z uciążliwych prac domowych i oddaj dywan do profesjonalnego czyszczenia firmie Pranie dywanów Lublin! Przekonaj się, że czasem warto sięgnąć po pomoc fachowców. Dywan możesz do nas dostarczyć osobiście lub przesłać. Jeśli zastanawia Cię, jak spakować dywan do transportu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat: „Jak spakować dywan do wysyłki?”.
Dlaczego dokładne usunięcie włosów z dywanu jest takie ważne?
Ogromną zaletą tego zabiegu pielęgnacyjnego jest możliwość zamówienia usługi eliminacji roztoczy z dywanu. Błędnie przyjęło się mówić, że jest to rozwiązanie dla alergików, jednak nie tylko oni skorzystają na takim czyszczeniu dywanu. Roztocza mogą spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości nawet u ludzi zdrowych, nie mówiąc już o małych dzieciach, osobach starszych, osobach chorych na płuca lub mających problemy ze skórą. A niestety, zalegające w dywanach włosy i sierść są idealnym siedliskiem roztoczy kurzu domowego. Więcej na temat walki z włosami pupili domowych znajdziesz w artykule „Jak usunąć sierść z dywanu?”.