Przejdź do treści

Jak wyczyścić wykładzinę dywanową?

Jak-wyczyscic-wykladzine-dywanowa.
Strona główna » Jak wyczyścić wykładzinę dywanową?

Każdy, kto posiada wykładzinę dywanową, wie, jak łatwo jest ją zabrudzić. Nie każdy jednak wie, jak szybko i skutecznie ją wyczyścić. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak profesjonaliści osiągają te nieskazitelne efekty? W tym artykule podzielimy się sprawdzonymi metodami na odświeżenie Twojej wykładziny dywanowej, aby znów wyglądała jak nowa. Zanim sięgniesz po telefon, by wezwać fachowca, zajrzyj do naszego przewodnika, a być może okaże się, że samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem.

Problemy z wykładziną dywanową

Wykładziny dywanowe mają całą masę zalet – są wygodne, ocieplają podłogę, tłumią hałas i dodają ciepła wnętrzom. Mają jednak jedną dużą wadę, a mianowicie bardzo łatwo się brudzą. Codzienne chodzenie, kurz, brud, rozlane napoje, ślady po zwierzętach domowych czy niesforne zabawy dzieci – to wszystko zostawia masę śladów, które z biegiem czasu pogarszają wygląd całego wnętrza. W dodatku pielęgnacja wykładziny dywanowej jest trudniejsza niż w przypadku dywanów, które są z reguły dużo mniejsze, a co ważniejsze można je swobodnie zawieźć do pralni. Co w takim razie należy robić, aby zadbać o czysty i schludny wygląd wykładziny dywanowej?

Czyszczenie wykładziny dywanowej od podstaw

Wbrew pozorom dokładne czyszczenie wykładziny dywanowej w warunkach domowych jest możliwe, o ile będzie wykonywane sumiennie i regularnie. Oczywiście raz na jakiś czas trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą głębokie czyszczenie przy użyciu specjalnych maszyn, jednak przez większość czasu można samodzielnie o to zadbać.

Oczywiście czym innym jest pranie wykładzin w biurach i urzędach, a czym innym w prywatnym mieszkaniu. Nasz poradnik skierowany jest do osób, które chcą zadbać o wykładzinę w pomieszczeniu mieszkalnym, ewentualnie drobnym lokalu użytkowym. Właściciele większych powierzchni raczej będą musieli częściej korzystać z pomocy firm zajmujących się praniem dywanów i wykładzin. Niżej znajdziesz wskazówki dotyczące dbania o wykładziny dywanowe.

Regularne odkurzanie wykładzin dywanowych

Regularne-odkurzanie-wykladzin-dywanowych

Pielęgnację wykładziny dywanowej zawsze należy zacząć od dokładnego odkurzenia całej powierzchni. Dzięki temu usuniesz większość luźnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, sierść zwierząt, włosy, okruchy czy piasek, które mogą się wcierać w głębsze warstwy materiału.

Wykładziny narażone na intensywny ruch, na przykład w korytarzach czy w salonie, powinny być odkurzane przynajmniej kilka razy w tygodniu. W niektórych sytuacjach nawet codziennie. Dzięki temu nie tylko zadbasz o czystość dywanu, lecz także przedłużysz jego żywotność. Jak? Chroniąc włókna przed nadmiernym ścieraniem i wyciągając je do góry. Pamiętaj, aby korzystać z odkurzacza z odpowiednią końcówką do wykładzin. Dzięki temu skutecznie i delikatnie usuniesz brud, nie uszkadzając przy tym struktury materiału.

A co w sytuacji, gdy odkurzacz się zepsuje, a brud jest już nie do zniesienia? Pomysły na sprzątanie w tej sytuacji znajdziesz w artykule „Jak wyczyścić dywan bez odkurzacza?”.

Szybkie usuwanie plam

Niespodziewane wypadki, takie jak przewrócone wino czy rozlana kawa, to koszmar każdego właściciela wykładziny dywanowej. W takich przypadkach najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Jeżeli rozlał Ci się płyn, jak najszybciej wytrzyj go ręcznikiem papierowym lub czystą bawełnianą szmatką. Nie rozcieraj plamy, a jedynie delikatnie naciskaj, żeby nie wtłoczyć plamy głębiej w materiał. Możesz później przetrzeć to miejsce delikatnie zwilżoną ściereczką.

Jeżeli zostały ślady i musisz skorzystać ze środka czyszczącego, upewnij się, że wybierasz właściwy produkt. Zastanawiasz się, czym czyścić wykładzinę dywanową? Cóż, oczywiście najlepsze do tego celu są specjalne środki piorące, jeżeli jednak nie masz chwilowo niczego takiego pod ręką, możesz spróbować użyć niewielkiej ilości delikatnego mydła lub płynu do prania. Zwróć uwagę, że preparat nie powinien mieć intensywnego koloru, który mógłby zabarwić materiał.

Zanim więc nałożysz środek piorący na większy obszar, przetestuj działanie preparatu na małej i niewidocznej części wykładziny. Po nałożeniu preparatu, delikatnie wycieraj plamę ściereczką, kierując się zawsze od brzegów do środka. Dzięki temu nie rozetrzesz mocniej brudu. Następnie przetrzyj ten obszar czystą zwilżoną szmatką, aby usunąć resztki środka czyszczącego.

Istnieje także metoda prania dywanu na sucho. Nie wiesz, na czym to polega? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. „Czyszczenie dywanu na sucho – jak to działa?”. Dowiesz się z niego między innymi, kiedy warto skorzystać z tej metody, czy można stosować sodę oczyszczoną oraz jakie środki piorące wybrać.

Jak wyprać wykładzinę dywanową?

Jeżeli masz już za sobą dokładne odkurzanie, możesz brać się za dokładniejsze czyszczenie wykładziny dywanowej. Tutaj z pomocą może Ci przyjść odkurzacz piorący, dzięki któremu możliwe jest pranie metodą ekstrakcyjną, czyli na mokro. Urządzenie to skutecznie radzi sobie z głęboko osadzonymi zanieczyszczeniami oraz uporczywymi plamami po kawie, herbacie czy soku, a nawet tłuste ślady po jedzeniu czy kosmetykach. Pamiętaj, że nie możesz zostawić wykładziny dywanowej mokrej, dlatego upewnij się, czy wybrany przez Ciebie odkurzacz ma również funkcję odsysania wody.

Aby pranie było skuteczne, potrzebny Ci będzie specjalny proszek przeznaczony do prania wykładzin dywanowych. W kontakcie z wodą powstanie aktywny roztwór czyszczący, który jest w stanie dotrzeć do wnętrza włókien i dokładnie je oczyścić. Pranie wykładziny zacznij więc od nałożenia roztworu. Po czasie zalecanym przez producenta można brać się za odkurzanie. Maszyna odessie cały brud i pozostałości preparatu, przywracając wykładzinie świeżość i estetyczny wygląd.

A co z praniem wykładziny dywanowej w trudno dostępnych miejscach? Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Jak prać wykładzinę na schodach?”.

Profesjonalne czyszczenie wykładziny dywanowej

Raz na jakiś czas pranie wykładzin dywanowych należy zlecić profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ posiadają oni specjalne maszyny do prania metodą ekstrakcyjną czy szamponowania, które dają niezastąpione efekty. Dzięki ich wsparciu usuniesz wszystkie głębokie zabrudzenia, a co ważniejsze – pozbędziesz się roztoczy, które lęgną się w materiale. Pamiętaj, że brudne wykładziny mogą szybko stać się siedliskiem bakterii, których rozwój powoduje m.in. nieprzyjemne zapachy. Domowe sposoby sprawdzają się w wielu przypadkach, jednak czasem niezbędna jest pomoc fachowców.

Na szczęście czyszczenie wykładzin dywanowych możesz zlecić nam! Naszą ofertę wraz z dokładnym cennikiem znajdziesz na stronie internetowej Pranie-dywanow-lublin.pl. Przyjmujemy zlecenia zarówno od firm, jak i klientów indywidualnych. Dbamy o to, by wykonać zlecenie szybko, a przede wszystkim starannie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach i metodach pracy, zapraszamy do kontaktu.