Jak wyczyścić dywan z wymiocin? Poradnik krok po kroku

jak-wyczyscic-dywan-z-wymiocin

Czy zapach wymiotów jest trudny do usunięcia? Jakie są domowe sposoby na czyszczenie dywanu z wymiocin? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie blogowym! Podpowiadamy również, jak krok po kroku pozbyć się plamy po wymiotach i nieprzyjemnego zapachu.

Jak wyczyścić wymiociny z dywanu domowymi sposobami?

Usuwanie wymiocin zwierzęcia lub dziecka nie jest trudne, choć może być problematyczne. Pierwszy krok czyszczenia dywanu jest bardzo intuicyjny. Należy jak najszybciej usunąć plamy wymiocin ręcznikiem papierowym lub torebką foliową.

Pamiętaj o tym, żeby wymiociny zawsze czyścić w rękawiczkach!

Rękawiczki lateksowe.

Gorzej jest wtedy, gdy przykrą niespodziankę zastaniemy dopiero po powrocie z pracy, a ta zdąży już zaschnąć lub wsiąknąć w runo dywanu. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy!

  1. Zbierz wszystkie resztki wymiotów z dywanu.
  2. Zrób mieszankę płynu do mycia naczyń lub mydła z wodą (łyżeczka na litr wody).
  3. Wetrzyj roztwór w plamę, ale nie pocieraj jej, żeby nie rozprzestrzenić zabrudzenia.
  4. Po całkowitym wyschnięciu zetrzyj pozostałości ręcznikiem papierowym.
  5. Zaczekaj trochę i sprawdź na sucho, czy plama zniknęła.

Płyn do mycia naczyń jest bezinwazyjny i nie uszkodzi wykładziny. Zadbaj jednak o to, aby nie przemoczyć fragmentu dywanu i nie pocierać plamy agresywnie. Jeśli tym sposobem nie usuniesz plamy, wypróbuj metody z amoniakiem.

  1. Żeby się upewnić, że ten sposób nie uszkodzi włókien, wcześniej wypróbuj go na małym, niewidocznym fragmencie dywanu.
  2. Wymieszaj łyżeczkę amoniaku w szklance wody.
  3. Rozpyl mieszankę na plamie i odczekaj kilka minut.
  4. Po tym czasie osusz zabrudzoną powierzchnię ręcznikami papierowymi lub papierem.

Plama zniknęła, ale nieprzyjemny zapach wymiocin został? Czytaj dalej!

Jak usunąć zapach wymiocin z dywanu?

Przykry zapach wymiocin również możesz usunąć domowymi sposobami. Wykorzystaj do tego to, co masz w domu! Podpowiadamy, co sprawdzi się najlepiej.

  1. Soda oczyszczona – posyp plamę sodą oczyszczoną, która świetnie neutralizuje zapachy. Gdy wsiąknie w runo dywanu, odkurz resztki odkurzaczem.
  2. Mąka ziemniaczana lub skrobia – działa podobnie do sody. Ponadto doskonale radzi sobie z czyszczeniem tłustych fragmentów dywanu. Delikatnie wetrzyj proszek w zabrudzenie, poczekaj i odkurz.
  3. Kawa – idealnie neutralizuje wszelkie zapachy, dlatego właśnie często możesz spotkać jej ziarna w kubku w drogeriach z perfumami. Niektórzy wsypują kawę do pojemniczka i pozostawiają go w lodówce. Nie bez powodu, bo ta usuwa na bieżąco każdy brzydki zapach. Możesz wysypać kawę właśnie na plamę po wymiotach na dywanie, a gdy poczujesz, że wchłonęła zapach, odkurz ją.
  4. Cytryna – cytrynę możesz wykorzystać na dwa sposoby. Nakłuj ją widelcem i połóż na krótki czas na plamę. Możesz też ją wycisnąć, wymieszać z wodą i delikatnie wetrzeć w dywan. Uważaj jednak na to, żeby cytryna nie wybieliła włókien lub nie zabarwiła białego dywanu. Cały czas obserwuj, jak materiał reaguje na ten naturalny środek czyszczący.

Żeby przyspieszyć usuwanie zapachu wymiocin z dywanu, zrób mały przewiew w domu. Możliwe, że zapach plamy już zniknął, jednak wciąż unosi się w mieszkaniu. To złudne i może kusić do tego, aby wciąż pocierać wykładzinę detergentami. Odradzamy!

Szczeniak na czystym dywanie.

Porady dla właścicieli szczeniaków i kociąt

Czy można w jakiś sposób zapobiec brudzeniu dywanu przez zwierzęta? To bardzo trudne, w końcu nie mamy wpływu na to, kiedy pupil poczuje się źle. Jednak gdy usłyszysz, że psu lub kotu zbiera się na wymioty, szybko połóż na dywan folię lub papier. Dzięki temu nie będziesz musiał w ogóle myśleć o tym, jak usunąć wymioty. Wystarczy po prostu wyrzucić zabrudzoną folię do śmietnika.

Możesz również spróbować delikatnie przesunąć zwierzaka w miejsce, w którym nie ma dywanu (jeśli takie znajduje się obok). Rób to jednak bardzo ostrożnie i nie stresuj pupila. Nie krzycz na niego ani nie poganiaj. Jest szansa, że po jakimś czasie nauczy się wymiotować w bezpiecznym miejscu, które wyznaczyłeś.

Jeśli masz w domu małe zwierzątko, które dopiero uczy się załatwiać swoje potrzeby, zaopatrz się w specjalne maty, które wchłaniają mocz i wymioty. Na wszelki wypadek zabezpiecz również dywan folią malarską. W ten sposób ochronisz wykładzinę przed plamami i siebie przed stresem!

Potrzebujesz pomocy z czyszczeniem dywanu? Sprawdź nasze usługi w Pralni dywanów Lublin, w tym m.in. usuwanie zapachów.