Chcesz zapakować dywan i wysłać go w bezpieczny sposób do drugiej osoby? Trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Ze szczególną troską podejdź do materiałów naturalnych, których wartość jest znacznie wyższa niż tkanin produkowanych maszynowo. Zobacz, jak wygląda przygotowanie i zamawianie przesyłki krok po kroku.
Wysyłka dywanu – wiele zależy od jego rodzaju
Zanim postawisz na transport dywanu kurierem, trzeba zweryfikować, z jakiego materiału jest on wykonany. Znacznie pomoże to w jego prawidłowym złożeniu, zabezpieczeniu i spakowaniu. Najpopularniejsze są tkaniny produkowane maszynowo, dostępne w większości sklepów z dekoracjami i wyposażeniem wnętrz. Charakteryzują się symetrycznymi wzorami, czasem prześwitują, a końce dywanu w postaci frędzli są dodatkowo przeszyte nicią.
Z kolei dywany wełniane czy też jedwabne to kwintesencja naturalnych materiałów. Nie są produkowane masowo, tylko ręcznie, dlatego każdy produkt różni się delikatnie wyglądem. Za wyższą ceną produktu idzie także w parze jakość. Dobrze pielęgnowany dywan przetrwa wiele długich lat.
Niezależnie od tego, czy chcesz wysłać duży dywan, czy nieco mniejszy, spróbuj zweryfikować jego rodzaj. Pomoże Ci w tym artykuł: Jak rozpoznać dywan jedwabny?. Kluczową różnicą jest to, że produkt maszynowy będzie trudniejszy w złożeniu. Natomiast dywan ręcznie tkany można nawet ułożyć w kostkę, co znacznie ułatwia późniejszy transport.
Jak zapakować dywan z naturalnych materiałów?
Jeśli możesz złożyć dywan z naturalnych włókien, sprawa jest bardzo prosta. Rozłóż go na płaskiej powierzchni i składaj tak długo, aż uzyskasz kształt kostki. Następnie masz dwa sposoby na to, aby skutecznie zabezpieczyć dywan i przygotować go do wysyłki.
Pierwszy sposób to owinięcie folią stretch (może być przezroczysta lub czarna). Taki produkt z łatwością kupisz w sklepie z materiałami budowlanymi, a może nawet w papierniczym. W ten sposób zabezpieczysz końcówki dywanu (frędzle), a także samą tkaninę. Do dywanów naturalnych nie poleca się stosowania taśm samoprzylepnych. Dlaczego? Mogłyby one uszkodzić charakterystyczne frędzle, które stanowią naturalne przedłużenie naturalnych włókien, a także spód dywanu z widoczną siatką nici. Nie warto ryzykować, szczególnie jeśli chcesz wysłać dywan kurierem i kosztował on dużo więcej niż tradycyjne tekstylia w sklepie. Podczas pakowania oczywiście przyda Ci się karton. W zależności od tego, jaka jest długość dywanu, wybierz rozmiar opakowania.
Drugi sposób to ułożenie dywanu złożonego w kostkę bezpośrednio w kartonie i obłożenie go wypełniaczami. Najlepiej, aby były one wykonane z folii, styropianu albo innego jednolitego i zbitego materiału. Tektura może pozostawiać ślady, które będą trudne do usunięcia.
Wysyłka dywanu kurierem – na co zwrócić uwagę?
Przyszedł czas na to, aby wysłać dywan kurierem. Zapakowaną paczkę musisz zmierzyć oraz zważyć. Następnie wejdź na stronę internetową przewoźnika, pośrednika albo wybierz się bezpośrednio do placówki pocztowej lub kurierskiej. Koszt wysyłki dywanu zależy głównie od tego, ile waży paczka oraz jaki ma wymiar.
Aby wysłać dywan kurierem, konieczne będzie nalepienie etykiety w widocznym miejscu. Możesz ją wydrukować w tradycyjny sposób.
Korzystając z usług kurierskich, pamiętaj też o ubezpieczeniu na kwotę, która realnie oddaje wartość dywanu tkanego ręcznie. W ten sposób zabezpiecza się cenne artykuły dekoracyjne oraz inne przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. Firma kurierska może odebrać od Ciebie przesyłkę lub zanieść ją do wybranego punktu.
Transport dywanu złożonego w rulon – przesyłka niestandardowa
Niestety, nie każda wysyłka dywanu kurierem ograniczy się do złożenia go w kostkę, dobrania odpowiedniej wielkości kartonu i spakowania. Produkty tkane maszynowo nie składają się tak łatwo, jak naturalne. Właśnie dlatego trzeba będzie zwinąć go w rulon. W kolejnym kroku trzeba owinąć dywan folią streczową, aby nie doszło do uszkodzeń w trakcie transportu kurierem. Dodatkowo można go zabezpieczyć taśmą.
Ze względu na to, że taki dywan jest zapakowany w rulon, a nie tradycyjny karton, konieczne będzie nadanie go jako przesyłkę niestandardową. Koszt transportu w dużej mierze zależy od konkretnego przewoźnika, wagi oraz kwoty ubezpieczenia. W niektórych przypadkach konieczne będzie nadanie dywanu jako przesyłkę dłużycową. Co to oznacza? To transport przedmiotów, które mają więcej niż 200-250 cm. Konkretna długość zależy jednak od danej firmy, dlatego trzeba to sprawdzić, zanim nadasz przesyłkę. Niestety przy przesyłce dłużycowej, koszt przesyłki jest wyższy niż tradycyjnie.
Możesz wysłać dywan z pomocą kuriera, dlatego tak dużej przesyłki nie musisz dostarczać do wybranego miejsca. Wystarczy, że skorzystasz z usług przewoźnika, który zadba o to, aby pracownik odebrał dywan od Ciebie z wybranego miejsca.
Przesyłka dotarła i co dalej?
Zamówienie dotarło do klienta? A może nowa dekoracja od znajomego zawitała w Twoim domu? Jeśli dywan lub jego końcówki zabezpieczone są taśmą, odklej ją bardzo delikatnie. Rozłóż go, jak najszybciej jest to możliwe. Nie zapomnij o tym, aby odpowiednio przechowywać dywan oraz prać w razie zanieczyszczeń. Jeśli doszło do nieestetycznych plam, które nie chcą zejść, skorzystaj z usług specjalistów.