Przejdź do treści

Jak wyczyścić biały dywan? Bezpieczne wskazówki od pralni dywanów

jak-wyczyscic-bialy-dywan
Strona główna » Jak wyczyścić biały dywan? Bezpieczne wskazówki od pralni dywanów

Samodzielne czyszczenie dywanu, zwłaszcza białego, nie należy do najłatwiejszych czynności. Przed praniem pojawia się dużo wątpliwości dotyczących np.: wyboru odpowiedniego detergentu, nieumyślnego uszkodzenia tkaniny, a także tego, czy ciemna plama w ogóle spierze się z białej wykładziny. Dziś podpowiadamy, jak bezpiecznie wyczyścić dywan, żeby nie uszkodzić jego struktury oraz nie rozetrzeć plamy jeszcze bardziej.

Jak wyczyścić biały dywan? 5 podstawowych zasad

Nasze bezpieczne zasady dotyczące czyszczenia dywanów tyczą się nie tylko białych wykładzin, lecz także tych kolorowych, o różnej długości włosia i strukturze. Są uniwersalne i zdecydowanie warto o nich pamiętać podczas samodzielnego prania dywanów. Dzięki nim nie doprowadzisz do trwałego zniszczenia materiału, a samo czyszczenie stanie się prostsze.

Reaguj szybko

Gdy tylko wylejesz coś na biały dywan, reaguj od razu. Weź ręcznik papierowy i odsącz jak najwięcej cieczy do momentu, aż kolejne listki papieru będą suche. Nie pocieraj plamy, żeby jej nie rozetrzeć. Po prostu osusz dany fragment dywanu.

Uważaj z odplamiaczem

Jeśli sam ręcznik papierowy nie usunął plamy z białego dywanu, może Cię kusić sięgnięcie po odplamiacz bądź wybielacz. Przed użyciem zapoznaj się jednak z jego zastosowaniem – nie każdy detergent pasuje do każdego rodzaju wykładziny. Ponadto nie wylewaj go zbyt dużo na plamę – lepiej użyć go mniej i stopniowo dokładać, obserwując przy tym, czy zabrudzenie znika.

Wytrzep dywan przed praniem

Chcesz wyprać dywan, a nie usunąć pojedynczą plamę? Najpierw zacznij od wytrzepania wykładziny na dworze. Dzięki temu usuniesz głęboko osadzony kurz i brud, do których nie zawsze dosięga końcówka odkurzacza.

Sprawdź metkę dywanu

Zanim zabierzesz się za całościowe czyszczenie dywanu domowymi sposobami czy w pralce, koniecznie sprawdź metkę i zalecenia producenta. Możesz na niej znaleźć takie informacje, jak np. maksymalna temperatura prania, zakaz wybielania, zakaz wyciskania czy zakaz prasowania. Sprawdź w naszym ostatnim wpisie, kiedy można prać dywan w pralce.

Nie używaj kolorowych ręczników

Ostatnia zasada może brzmieć banalnie, jednak w przypływie emocji (zwłaszcza gdy na biały dywan shaggy wyleje się czerwone wino) można o niej zapomnieć. Nie używaj kolorowych ścierek z mikrofibry do czyszczenia dywanu. Mimo że jej materiał może się wydawać niebarwiący, to jednak nie warto tego testować na białej wykładzinie. Zamiast tego wykorzystaj zwykły papier.

Czyszczenie dywanów, zwłaszcza białych, może być wymagające. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić samodzielnie, skorzystaj z usług profesjonalnej pralni. Sprawdź tutaj, jak wyglądają dywany przed i po upraniu w pralni Lublin.

Soda oczyszczona.

Czym wyczyścić biały dywan? Domowe sposoby

Czym wyczyścić biały dywan? Odpowiedź na to pytanie może się różnić w zależności od tego, co chcesz wyczyścić, z jakiego materiału jest wykonany dywan, a także od samego rodzaju plamy. Jeśli szukasz kompletnego poradnika o konkretnych zabrudzeniach, sprawdź nasz wpis pt. „Jak usunąć plamy na dywanie w domu?”. Tymczasem podpowiadamy, czym usunąć świeże plamy z powierzchni dywanu w białym kolorze.

Pamiętaj o tym, żeby przed czyszczeniem całej powierzchni dywanu przetestować najpierw daną metodę na małym fragmencie, najlepiej niewidocznym, np. na krawędzi. Jeśli się nie sprawdzi, nie będziesz musiał od razu spisywać wykładziny na straty.

Cytryna

Pranie dywanu cytrynową mieszanką może być ryzykowne w przypadku kolorowych dywanów, dlatego że istnieje szansa na rozjaśnienie czyszczonego fragmentu. Cytryna nie powinna jednak odbarwić białego dywanu. Wymieszaj w proporcji 1 do 1 ocet z wodą i dodaj pół cytryny. Taką mieszankę przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj plamę. Zaczekaj 5 min i osusz powierzchnię ręcznikiem papierowym.

Ocet

Brudny dywan w białym kolorze można również wyczyścić powyższą mieszanką bez dodatku cytryny, jednak zapach może nie być przyjemny (do jego usunięcia przyda się soda oczyszczona). Ocet jest skuteczny w przypadku świeżych plam, nie sprawdzi się na starych zabrudzeniach. Spryskaj plamę roztworem octu z wodą i delikatnie osuszaj ją papierem.

Płyn do mycia naczyń

Innym sposobem na usuwanie uporczywych plam z białego dywanu jest zmieszanie 1/4 łyżeczki płynu do mycia naczyń z litrem wody i pokrycie detergentem zabrudzenia. Taka mieszanka powinna rozpuścić tłuste plamy oraz te zaschnięte. Nie należy jej jednak mocno pocierać – wystarczy za pomocą gąbki delikatnie wetrzeć w dywan, a po kilku minutach odsączyć.

Woda sodowa

Jak wyczyścić biały dywan z plam po winie? W tym przypadku sprawdzi się woda sodowa, którą wystarczy polać zabrudzenie, zostawić na kilka minut i osuszyć. Jeśli zabrudzony fragment wydziela nieprzyjemne zapachy, użyj dodatkowo sody oczyszczonej. Posyp proszkiem powierzchnię, pozostaw na kilka godzin i odkurz.

Pranie białego dywanu w pralni.

Jak wyczyścić mocno zabrudzony dywan?

Twój biały dywan zszarzał lub na jego powierzchni znajduje się już nadmiar starych zabrudzeń? Nie zawsze samodzielne pranie jest w tym wypadku dobrym pomysłem. Nieodpowiednie detergenty bądź zła technika czyszczenia może trwale uszkodzić strukturę dywanu. Żeby bezpiecznie przywrócić jego dawny blask i świeży kolor, warto dwa razy w roku oddać go w ręce fachowców.

W pralni dywanów Lublin skutecznie usuwamy najtrudniejsze zabrudzenia z dywanów syntetycznych i naturalnych. Robimy to za pomocą profesjonalnych środków czyszczących i maszyn piorących, w bezpiecznych warunkach. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony głównej i zapraszamy do kontaktu!