Czym wyczyścić tapicerkę kanapy?

czym-wyczyscic-tapicerke-kanapy

Meble tapicerowane wymagają szczególnego podejścia, jeśli chodzi o czyszczenie. Jest to tym trudniejsze, że materiału nie da się ściągnąć z kanapy i wyprać go w pralce. Należy zrobić to ręcznie i tym samym nie dopuścić do zawilgocenia powierzchni. Jakich środków można użyć do czyszczenia tapicerki kanapy? Czy w ogóle warto robić to samodzielnie? Podpowiadamy!

Czyszczenie tapicerki meblowej – najważniejsze informacje

Tapicerka jest tym, czym obity jest mebel na wierzchu, np. skórą, welurem, żakardem czy szenilą. Tymi materiałami pokrywa się np.: kanapy, krzesła, a także fotele i wykładzinę podłogową samochodów. Zazwyczaj na pranie kanapy klienci decydują się wtedy, gdy jest ona już mocno zaplamiona lub zszarzała.

Warto wiedzieć o tym, że nie tylko na powierzchowne plamy trzeba zwracać uwagę. Dużo kurzu, brudu, naskórka czy sierści zwierząt odkłada się głównie w zagłębieniach kanapy. Dlatego zanim zabierzesz się za czyszczenie kanapy – materiałowej czy skórzanej – najpierw odkurz wąską końcówką odkurzacza właśnie te fragmenty. To doskonałe miejsce dla roztoczy, które żywią się głównie naskórkiem, dlatego warto na bieżąco odkurzać kanapę, żeby nie narażać się na alergię lub nasilać astmę.

Jako że tapicerka może być wykonana z różnych materiałów, nie ma uniwersalnego środka do czyszczenia kanapy. Do każdego z nich należy podchodzić indywidualnie bądź zlecić usługę pralni dywanów. Detergenty do czyszczenia kanapy zazwyczaj są dostępne w sklepach w formie piany lub płynu – po to, aby nie dopuścić do przemoczenia materiału.

Tutaj sprawdzisz, jak wygląda pranie tapicerek meblowych w Pralni Lublin.

Czy warto wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czyszczeniem kanapy zająć się samodzielnie. Zwłaszcza że na rynku są teraz dostępne gotowe preparaty do czyszczenia tapicerki. Przy ich zakupie zwróć jednak uwagę na to, do jakiego materiału są przeznaczone. Jeśli obawiasz się zniszczenia mebla, najpierw spróbuj wyczyścić jego mały fragment, który nie jest widoczny na co dzień. Unikaj również przemoczenia materiału, co może doprowadzić do rozwoju pleśni czy zgnilizny, jeśli nie będzie odpowiednio wysuszony. Gdy chcesz zwilżyć powierzchnię, lepiej zrób to wilgotną ściereczką, nie polewaj kanapy bezpośrednio wodą. Poniżej podpowiadamy, czym wyczyścić tapicerkę kanapy.

Jak wyczyścić kanapę materiałową?

Czym wyczyścić tapicerkę kanapy materiałowej? Sposobów jest kilka. Na początku jednak odkurz wszelkie zagłębienia, żeby usunąć z nich nadmiar brudu i nie wcierać go później podczas prania. To samo dotyczy sierści zwierząt – jeśli dostrzegasz ją na powierzchni, możesz usunąć ją za pomocą rolki do ubrań lub gumowej rękawicy.

Soda oczyszczona na sucho i na mokro

Za pomocą sody oczyszczonej możesz wyprać kanapę na sucho i na mokro. Pierwszy sposób polega na posypaniu (np. przez sitko) całej powierzchni cienką warstwą sody. Następnie trzeba ją delikatnie wetrzeć okrężnymi ruchami za pomocą miękkiej ściereczki. Po upływie 2-3 godzin kanapę wystarczy odkurzyć. Soda powinna wchłonąć wszelkie zabrudzenia.

Drugi sposób polega na wymieszaniu sody oczyszczonej z wodą i cytryną. Taką mieszankę (cienką warstwę) wetrzyj za pomocą miękkiej szmatki w materiał i zaczekaj, aż wsiąknie. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy trudniejszych i bardzo widocznych plamach. Takie miejsca przecieraj kolistymi ruchami i poświęć im trochę więcej czasu.

Szare mydło dla alergików

Szare mydło również sprawdzi się do samodzielnego czyszczenia tapicerki kanapy. Możesz potrzeć nim wilgotną gąbkę i za jej pomocą wyczyścić plamę lub najpierw zwilżyć materiał i przetrzeć go szarym mydłem. To dobry sposób dla alergików, ponieważ szare mydło jest hipoalergiczne i nie wzmaga reakcji. Niestety, trudno wyczyścić nim całą tapicerkę, dlatego lepiej sprawdzi się do pojedynczych plam.

Mąka ziemniaczana na tłuste plamy

Mąka ziemniaczana lub talk skutecznie wywabia tłuste plamy, np. po olejkach lub potrawach. Należy posypać nią zabrudzony fragment, odczekać 20 minut, a następnie odkurzyć lub zamieść resztki. Możesz też usunąć je za pomocą lekko wilgotnej ścierki.

Płyn do mycia naczyń na zaschnięte plamy

Ten sposób sprawdzi się w przypadku zaschniętych plam. Jeśli na kanapie roztopiła Ci się czekolada lub batonik, najpierw zaczekaj, aż zaschnie. Następnie delikatnie (najlepiej za pomocą łyżki lub noża do masła) zeskrob plamę. Żeby usunąć pozostałości, wymieszaj płyn do mycia naczyń z wodą, namocz w takiej mieszance gąbkę i przetrzyj nią plamę. Piana płynu nie powinna wsiąknąć zbyt głęboko w materiał, dlatego jest to bezpieczne rozwiązanie.

Parownica na bakterie

Czyszczenie parowe kanapy świetnie sprawdzi się jako forma odświeżenia tapicerki. Gorąca para (powyżej 70 stopni Celsjusza) jest w stanie usunąć bakterie i drobnoustroje, które mieszczą się pod materiałem. Możesz w tym przypadku skorzystać z parownicy do ubrań lub generatora pary w żelazku. Pamiętaj o tym, żeby nie wlewać do takich urządzeń żadnych olejków eterycznych, ponieważ mogą one uszkodzić sprzęt. Parownica odświeży wygląd tapicerki, jednak nie usunie z niej plam.

Jak wyczyścić kanapę skórzaną?

Czym wyczyścić tapicerkę kanapy skórzanej? Świetnie sprawdzi się tutaj ocet, woda i zwykły płyn do mycia naczyń. W proporcji 1:1 wymieszaj ocet z wodą i dodaj trochę płynu. Dodatkowo możesz również dolać oliwy, która nabłyszczy powierzchnię kanapy. Następnie delikatnie miękką ściereczką przecieraj plamy i zabrudzenia.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń może się okazać, że czynność będziesz musiał powtórzyć. Żeby uniknąć zacieków na kanapie skórzanej, nie czyść dużej powierzchni naraz. Skup się na mniejszych fragmentach i sukcesywnie usuwaj plamy, a ścierkę kieruj od zewnątrz do wewnątrz.

Jeśli nie udało Ci się samodzielnie wyczyścić tapicerki kanapy, zadzwoń do nas. Mamy wieloletnie doświadczenie zarówno w praniu dywanów, jak i wszelkiego rodzaju tapicerek. Zapraszamy do kontaktu!