Jak usunąć zapach mleka z dywanu?

jak-usunac-zapach-mleka-z-dywanu

Usuwanie zanieczyszczeń i brzydkich zapachów z powierzchni dywanów jak najbardziej jest możliwe na własną rękę. Niestety, nie wszystkie domowe środki piorące są na tyle skuteczne, aby do zadowalającego stopnia oczyściły zabrudzone dywany. Zapoznaj się z krótki poradnikiem i dowiedz się, jak pozbyć się zapachu mleka z dywanu. Wiedza przyda się szczególnie tym, którzy mają w domu niemowlaka i muszą się zmagać z plamami i zapachem rozlanego mleka na co dzień.

Rozlane mleko na dywanie – skąd biorą się brzydkie zapachy?

Rozlane mleko na dywanie to spory problem, szczególnie jeśli nie usuniesz zabrudzenia szybko. W przypadku plam z mleka szczególnie narażone na brzydkie zapachy są dywany wełniane, które znacznie trudniej wyczyścić z zabrudzeń w porównaniu do dywanów syntetycznych.

Warto wiedzieć, że wysokie temperatury w pomieszczeniach (nawet powyżej 20 stopni Celsjusza) powodują, że plama z mleka zaczyna brzydko pachnieć już po kilku godzinach. Ponadto aminokwasy i cukry zawarte w mleku ulegają pod procesom gnilnym, które są w stanie wygenerować naprawdę brzydkie zapachy, a te będą wyjątkowo uciążliwe dla domowników.

Jak usunąć zapach mleka z dywanu? Czego trzeba unikać?

Plamy z mleka są wyjątkowo problematyczne, chociażby ze względu na fakt szybko rozprzestrzeniającego się brzydkiego zapachu, który trudno usunąć.

Jeśli szukasz informacji, jak usunąć mleko z dywanu, koniecznie zastosuj się do kilku poniższych porad, a skutecznie zredukujesz ryzyko pogorszenia sytuacji.

  1. Pod żadnym pozorem nie mocz dywanu w miejscu, gdzie zostało wylane mleko. Im mocniej zwilżona będzie powierzchnia materiału, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii oraz brzydkiego zapachu. W ten sposób tylko przyspieszysz gnicie mleka.
  2. Unikaj odświeżaczy powietrza, nawet gdy brzydki zapach daje się mocno we znaki. To tylko chwilowo poprawi sytuację, a finalnie zapach zepsutego mleka będzie jeszcze gorszy.
  3. Nie pozostawiaj plamy z wylanego mleka do wyschnięcia bez Twojej ingerencji. W ten sposób zwyczajnie przyczynisz się do rozwoju bakterii i rozpoczęcia procesów gnicia substancji.

Mleko na dywanie to poważny problem, z którym często nie da się walczyć na własną rękę. Jeśli zareagujesz natychmiast po wylaniu substancji, masz dużą szansę na pozbycie się problemu. Kiedy jednak plama zaczyna śmierdzieć i jest widoczna na większej części dywanu, lepiej skontaktuj się z profesjonalistami lub oddaj dywan do pralni. 

Jeśli zastanawiają Cię koszty usuwania plam, przejrzyj cennik pralni, a wstępnie oszacujesz, ile zapłacisz za pranie i czyszczenie dywanu.

Jak usunąć mleko z dywanu domowymi sposobami? Kilka praktycznych wskazówek

Samodzielne usuwanie plam z mleka po dywanie nie jest trudne, choć warto reagować jak najszybciej. W przeciwnym razie rozlane mleko na dywanie będzie generowało coraz nieprzyjemniejszy zapach.

Jak usunąć zapach mleka domowymi sposobami? Podopowiadamy poniżej.

  1. Soda oczyszczona – możesz posypać nią plamę i odczekać kilka godzin. Sproszkowana substancja skutecznie wchłania zapachy i usuwa zabrudzenia. Jeśli zrobisz to natychmiast po wylaniu mleka na dywan, prawdopodobnie pozbędziesz się w 100% brudu i nieprzyjemnego zapachu.
  2. Roztwór octu – jeśli dywan został zabrudzony mlekiem i zapach fermentującej substancji jest już lekko wyczuwalny, możesz wykorzystać roztwór wody z octem. Namocz nim plamę, a następnie szybko przemyj, odkurz i postaraj się wysuszyć. W ten sposób zneutralizujesz ryzyko wystąpienia brzydkiego zapachu mleka na dywanie.
  3. Woda i mydło – to standardowa metoda, która umożliwia pozbycie się brzydkich zapachów z dywanów, szczególnie tych wynikających z plam po rozlanym mleku.

Alternatywnie możesz wykorzystać profesjonalne środki chemiczne do czyszczenia dywanów. Tutaj trzeba jednak uważać, gdyż nieprawidłowa ilość substancji może uszkodzić materiał, a dywan będzie nadawać się do wyrzucenia. A zatem co zrobić, żeby dywan był puszysty, pachnący i czysty? Najlepiej skontaktować się z profesjonalistami lub przekazać go do pralni chemicznej.

Jak usunąć zapach mleka z dywanu? Podsumowanie

Zabrudzone i brzydko pachnące dywany to problem wielu właścicieli mieszkań i domów. Wystarczy, że przyswoisz podstawowe porady, jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu, a bez najmniejszego problemu pozbędziesz się brzydkiej woni po plamach. Pamiętaj jednak o tym, że rozlane mleko na dywanie, które leży na jego powierzchni już kilka godzin, najprawdopodobniej będzie trudne do usunięcia na własną rękę. 

W razie poważnych problemów z brzydkim zapachem i zabrudzeniami dywanu zdecydowanie lepiej postawić na usługi profesjonalistów i po kilku dniach cieszyć się perfekcyjnie czystym i pachnącym dywanem w swoim domu.