Przejdź do treści

Jak usunąć wosk z dywanu?

jak-usunac-plame-z-wosku
Strona główna » Jak usunąć wosk z dywanu?

Świece są piękną dekoracją. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, żeby gorący wosk wylał się na dywan i go zabrudził. Widok plam parafinowych może przyprawić o dreszcze. Co teraz zrobić? Zdrapać zaschnięty wosk? Rozpuścić go? Dowiedz się, jak usunąć wosk z dywanu bez uszkodzenia materiału.

Usunięcie wosku z dywanu – pierwsza pomoc

Usuwanie wosku najlepiej zacząć na gorąco, jak najszybciej od momentu powstania plamy. Skrobanie wosku po zaschnięciu nie jest złe, ale o tym piszemy niżej. Gdy wosk jest jeszcze ciepły, pod żadnym pozorem nie rozcieraj go szmatką. W ten sposób przyczynisz się do roztarcia plamy.

Żeby usunąć wosk z dywanu, przygotuj najpierw czarno-białe lub szare gazety, na których będziesz mógł użyć żelazka. Połóż je na plamę i przeprasuj żelazkiem tak, aby wosk wchłonął się w papier. Rób to powoli i delikatnie, żeby nie spalić ani papieru, ani dywanu. Sprawdź również metkę – niektóre dywany nie powinny mieć styczności z gorącem. Cały proces prasowania może być żmudny i czasochłonny, ale jest bardzo skuteczny! Jeśli Twój dywan jest z wiskozy, tutaj dowiesz się, jak go czyścić.

Jak usunąć wosk z dywanu domowymi sposobami?

Oprócz tradycyjnej metody z żelazkiem, możesz usunąć wosk z dywanu na zimno. Świetnie sprawdzają się do tego artykuły, które masz w swojej kuchni!

Lód i skrobanie

Do usunięcia plamy z wosku możesz posłużyć się kostkami lodu. Zawiń je w woreczek foliowy i przyłóż do zabrudzonego miejsca. Następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia wosku. Powinien stać się na tyle twardy, żeby można go było zeskrobać. Uważaj tylko na włókna dywanu – nie rozetnij ich nożem. Wosk możesz zeskrobać łyżką, będzie to bezpieczniejsze niż skrobanie ostrym nożem. Potem skruszone fragmenty usuń za pomocą odkurzacza. Jeśli po tym zabiegu pozostała tłusta plama, poniżej doradzamy, co z nią zrobić.

Talk i płyn do mycia naczyń

Talk nadaje się do usuwania plam nie tylko z wosku, lecz także oleju. Ma dobre właściwości czyszczące – świetnie radzi sobie ze wszystkim, co trudne do wyczyszczenia samym płynem myjącym. Wymieszaj talk i płyn do mycia naczyń na gęstą pastę. Następnie wetrzyj mieszankę w dywan i pozostaw ją do wchłonięcia. Żeby usunąć pozostałości, namocz gąbkę w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i delikatnie przetrzyj plamę. Mokre miejsce wysusz ręcznikiem papierowym.

Terpentyna

Do usuwania wosku świetnie nadaje się terpentyna. Jest to organiczny rozpuszczalnik, który znajdziesz w sklepie budowlanym lub sklepie z farbami. Możesz także poszukać jej w dużych hipermarketach z działami specjalistycznymi. Terpentyna wymieszana z amoniakiem (w równych proporcjach) stworzy papkę, która pomoże Ci usunąć wosk z dywanu. Gdy mieszanina wsiąknie w materiał, przetrzyj plamę gąbką namoczoną w gorącej wodzie.

Jak usunąć tłuste plamy po wosku?

Nie przejmuj się, jeśli na dywanie pozostaną tłuste ślady. Można je również w prosty sposób usunąć domowymi sposobami. Plama po wosku zniknie, jeśli przetrzesz ją na przykład:

  • spirytusem mineralnym,
  • szarym mydłem,
  • wodą utlenioną,
  • wodą z octem,
  • wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Tłustych zabrudzeń nie usuniesz za pomocą samej wody i ręcznika papierowego. Potrzebujesz płynów, które ją rozpuszczą, a do tego najlepiej sprawdzają się alkohole. Należy jednak wciąż pamiętać o delikatnych włóknach dywanu – niektóre z nich łatwo uszkodzić silnymi detergentami. Na naszej stronie znajdziesz wskazówki dotyczące usuwania plam, które pomogą Ci zapobiec zniszczeniu dywanu: Jak usunąć plamy na dywanie w domu?

Co zrobić, gdy wszystkie sposoby zawiodły?

Z pomocą powyższych porad powinieneś skutecznie usunąć wosk z dywanu. Domowe sposoby pozwalają na stałe usunąć plamy nawet z wina, buraków czy moczu zwierząt. Pamiętaj o tym, żeby im szybciej zareagujesz na wypadek, tym większa szansa na skuteczne wyczyszczenie dywanu.

Jeśli jednak wszystkie metody zawiodły i nie możesz usunąć plamy z wosku samodzielnie, służymy pomocą. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej o swoim dywanie. Usuwanie wosku i innych tłustych plam z dywanów to nasza specjalność! W naszej pralni uratowaliśmy już wiele dywanów, które teraz cieszą oko w domu swoich właścicieli. Twój również może przeżyć swoją drugą młodość i służyć przez kolejne lata!