Wybrałeś do pokoju dziecięcego piękny i kolorowy dywan, który ożywił przestrzeń? Nawet niewielka plama może zepsuć ten estetyczny widok. Warto działać szybko, aby nie doszło do odbarwienia dywanu i uszkodzenia włókien. Sprawdź, jak usunąć plamy z dziecięcego dywanu w bezpieczny sposób. Postaw na domowe sposoby, które są niezastąpione w każdym domu!
Czyszczenie dywanu – o czym trzeba pamiętać, zanim zaczniesz usuwać uporczywe lub tłuste plamy?
Informacji na temat tego, jak wyczyścić dywan, najlepiej szukać u producenta. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału jest on wykonany oraz w jaki sposób produkowany (ręcznie czy maszynowo).
Czego unikać podczas prania dywanu? Większość modeli na rynku nie wymaga silnych środków chemicznych. Mogą tylko odbarwić lub uszkodzić zabrudzony dywan. Stosuj preparaty do tego przeznaczone i uważaj na odplamiacze.
Szczególnego traktowania potrzebują dywany z długim włosiem. Silne środki chemiczne czy nadmiar wilgoci mogą spowodować, że włókna nie będą prezentować się tak jak wcześniej. Dywan shaggy czy też inny model z frędzlami nie powinien być zbyt długo mokry. Wilgoć przyciąga bakterie, szkodliwe drobnoustroje, kurz i roztocza. Włókna dywanu mogą zatem stać się idealnym miejscem do rozwoju pleśni. Właśnie dlatego nie jest istotne tylko pranie, ale również odpowiednie suszenie materiału. W domowych warunkach może to trwać nawet kilka dni, dlatego bardzo brudny dywan z długim włosiem warto oddać w ręce profesjonalistów.
Pamiętaj o tym, że regularne czyszczenie dziecięcego dywanu polega na odkurzaniu włókien naturalnych i syntetycznych przynajmniej raz na tydzień.
Czym wyprać dywan w przypadku plam? Oto 5 sposobów!
W pokoju dziecięcym nietrudno o plamy z soku, herbaty czy wody smakowej. Wtedy ważne jest to, aby zacząć działać jak najszybciej. Przykładaj miękką ściereczkę albo ręcznik papierowy na mokre miejsce. Powtarzaj to tak długo, aż powierzchnia będzie wyraźnie bardziej sucha niż wcześniej. Materiał powinien wsiąknąć nadmiar wilgoci. Podłóż też coś pod dywan, aby napój nie zdążył uszkodzić paneli podłogowych czy drewna. Pamiętaj, aby nie pocierać i nie szorować włókien, może to tylko pogorszyć sprawę, a napój zacznie wnikać głębiej.
Zastanawiasz się jednak, jak wyczyścić dywan, na którym zostały widoczne plamy pomimo szybkiego działania? Oto kilka sposobów.
Woda i ocet, czyli domowa mikstura na plamy
Wymieszaj wodę i ocet w proporcjach 1:1, a następnie spryskaj plamę, zostaw na minutę i osusz ją, stosując bawełnianą ścierkę. Tę metodę powtarzaj tak długo, aż zauważysz, że dywan odzyskuje pierwotny kolor. Nie martw się nieprzyjemnym zapachem octu, na pewno wyparuje.
Wyczyść plamę płynem do mycia naczyń
Właściwie w każdym domu znajduje się płyn do mycia naczyń. Można go wykorzystać do czyszczenia dywanu z zaschniętych i trudnych do usunięcia plam. Wystarczy wymieszać kroplę płynu z dwiema szklankami letniej wody, a następnie spryskać roztworem zabrudzone miejsce. Z pomocą miękkiej gąbki zetrzyj plamę. Pamiętaj o tym, aby na koniec użyć miękkiej wilgotnej ściereczki (czystej) do zmycia detergentu. Nie używaj w tym celu dużej ilości wody.
Sok z cytryny na trudne plamy
Jeśli masz w domu cytrynę, wyciśnij z niej sok i delikatnie nałóż za pomocą ściereczki na zabrudzone miejsce. Pozostaw tak na kilka minut, a następnie dokładnie osusz. Nie tylko pozbędziesz się plamy, ale też pozostawisz dywan pachnący cytrusami. Ten sposób szczególnie przyda się w przypadku plam z soków owocowych i kolorowych napojów.
Tłusta plama? Użyj mąki ziemniaczanej lub spirytusu
Jedzenie na miękkim dywanie może być kuszące dla maluchów, ale nietrudno w tym czasie o plamy. Jeśli są one tłuste i trudne do pozbycia się powyższymi sposobami, spróbuj wysypać mąkę ziemniaczaną. Zostaw ją na kilka godzin, a następnie usuń resztki odkurzaczem.
Na pozostałości z masła czy oleju mogą też zadziałać spirytus lub rozpuszczalnik. Wystarczy przykładać zwilżoną ściereczkę lub ręcznik. W przypadku tej metody trzeba później wyczyścić dywan na mokro z użyciem delikatnego detergentu albo płynu do mycia naczyń.
Sól i ciepła woda, czyli sposób na uporczywe plamy
Spróbuj roztworu z 3-4 łyżek soli na pół litra ciepłej. Nałóż go za pomocą ściereczki na brudne miejsce i delikatnie przykładaj. Nie szoruj mocno dywanu.
Pamiętaj! Jeśli nie masz pewności, czym wyprać dywan i jak dana substancja zadziała na włókna, wypróbuj dany sposób na skrawku materiału. Zobaczysz, jak reaguje on na sok z cytryny, ocet czy mąkę ziemniaczaną.
Nieprzyjemne zapachy? Jest na to sposób!
W przypadku dywanów, które zostały już wyczyszczone i nie ma widocznych plam, może pojawić się inny problem. To nieprzyjemny zapach, który utrudnia maluchom przyjemną zabawę na miękkim podłożu. Często też jest on spowodowany kontaktem ze zwierzętami domowymi. Jest jednak na to niezawodny sposób! Wystarczy wysypać na powierzchni dywanu sodę oczyszczoną i odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie trzeba odkurzyć powierzchnię w tradycyjny sposób. To bardzo dobra metoda na odświeżenie dywanu i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.
Więcej metod znajdziesz w naszym poradniku: Jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu?
Regularne pranie dywanu – w pralce czy ręcznie?
Możesz wyprać dywan w pralce, jeśli masz pewność, że producent na to pozwala. Na metce powinna znaleźć się informacja na temat maksymalnej temperatury oraz zalecenia co do detergentów. Takie czyszczenie dywanów jest skuteczne dla gęstych, niskich i zbitych ze sobą włókien. Jesteś posiadaczem dosyć dużej wykładziny, która nie zmieści się do pralki albo nie chcesz popełnić błędu? Lepiej zamów usługę prania dywanu u specjalistów.
Wyjątkiem na pewno są dywany typu shaggy. Mają one gęste runo, które może uszkodzić się w pralce. Wtedy lepiej zamoczyć je w wodzie z delikatnym środkiem i postawić na ręczne pranie dywanu. Trzeba jednak uważać na odpowiednie suszenie, bo wilgoć sprzyja rozwijaniu się bakterii i pleśni. Najlepiej rozwinąć dywan w suszarni, ale nie każdy ma taką możliwość.
Dywan po zalaniu lub praniu powinien suszyć się w naturalnych warunkach. Najlepiej otworzyć okna i zrobić przewiew, ale nie wystawiać włókien na pełne słońce. Nie należy też suszyć dywanu na kaloryferze. Korzystając z profesjonalnego prania dywanów, masz pewność, że będzie on wysuszony w odpowiednich warunkach.
Pamiętaj, zanim przystąpisz do czyszczenia dywanów w pralce, przyda się dokładne wytrzepanie z kurzu, piasku czy sierści zwierząt.
Jeśli w Twoim domu mieszkają osoby ze skłonnością do uczulenia, warto przeczytać nasz artykuł na temat tego, jak wyprać dywan u alergików.