Przejdź do treści

Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

co-zrobic-zeby-dywan-byl-puszysty
Strona główna » Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Pluszowy dywan nie tylko cieszy oko domowników, lecz także zapewnia przyjemne doznania sensoryczne. Kto nie lubi czuć miękkiego materiału pod swoimi stopami? Zapewne każdy z nas! Problem niestety pojawia się wtedy, gdy po długim czasie użytkowania dywan pluszowy traci swoje właściwości. Dowiedz się, co zrobić, żeby dywan był puszysty nie tylko świeżo po zakupie, lecz przez cały czas.

Dywan shaggy – regularna pielęgnacja

Dywan shaggy jest bardzo uniwersalnym domowym dodatkiem. Pięknie prezentuje się wszędzie tam, gdzie zależy Ci na stworzeniu przytulnej atmosfery. Charakteryzuje się długim runem, które może mieć nawet do 7 cm. Niestety, przez to o wiele łatwiej osadza się na nim kurz i drobnoustroje. Te czynniki z kolei mogą sprzyjać nasileniu reakcji alergicznych. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja, która nie tylko sprawi, ze dywan będzie świeży i pachnący, lecz także puszysty i miękki!

Żeby zachować puszystość, należy wpisać w swój kalendarz regularne trzepanie dywanu. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, które weszły zbyt głęboko w runo. Oprócz tego sprawisz, że przyklapnięte włosie wróci do swojej naturalnej pozycji.

Jeśli zależy Ci na odświeżeniu dywanu shaggy, który dodatkowo niezbyt przyjemnie pachnie, wypróbuj prania na sucho. Proszek znajdziesz teraz w każdej drogerii oraz w internecie. Wystarczy posypać nim całą powierzchnię, zaczekać odpowiednią ilość czasu, a następnie odkurzyć. Pamiętaj, żeby nie moczyć całej powierzchni wodą, ponieważ możesz doprowadzić do rozwoju pleśni we włóknach dywanu.

Więcej o różnych rodzajach dywanów i sposobach ich prania dowiesz się w naszym poradniku: Rodzaje dywanów i sposoby ich prania.

Odkurzanie dywanu z długim włosiem

Czystość – to słowo najlepiej wyjaśnia podstawową zasadę tego, co zrobić, żeby dywan był puszysty. Regularne odkurzanie jest równie ważne, co trzepanie. Różnica między tymi dwiema czynnościami jest znacząca. Odkurzacz pozwala na bieżąco usuwać powierzchniowe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy piasek. Trzepanie natomiast pomaga pozbyć się brudu z najgłębszych zakamarków dywanu.

Należy przede wszystkim używać gładkiej końcówki, która nie będzie Jak odpowiednio odkurzać dywan z długim włosiem, żeby był puszysty? szarpać runa dywanu. Staraj się również nie przyciskać odkurzacza zbyt mocno do powierzchni oraz nie używać silnej mocy. Co ważne, odkurzaj również w stronę, w którą skierowane jest włosie, żeby go nie uszkodzić.

Twój dywan brzydko pachnie, a odkurzanie nie pomaga? Tutaj dowiesz się, jak temu zaradzić: Jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu?

Żeby zachować puszystość i świeżość dywanu, odkurzaj go przynajmniej co kilka dni, maksymalnie raz na tydzień. Warto to robić tego samego dnia, którego sprzątasz całe mieszkanie. Unoszący się wtedy kurz zdąży osiąść na dywanie, a Ty w prosty sposób odkurzysz go na samym końcu, podczas czyszczenia podłogi.

Pranie dywanu pluszowego

Pranie dywanu to ostatni etap pielęgnacji, o którym musisz pamiętać. Oprócz trzepania dywanu raz na 2– 3 miesiące oraz cotygodniowego odkurzania, nie pomijaj całościowego prania włochatej ozdoby. Warto to robić również przynajmniej raz na kwartał.

Czyszczenie dywanu shaggy nie należy do najprostszych czynności. Nie należy go pod żadnym pozorem moczyć w wannie! Taki sposób to prosta droga to pojawienia się we wnętrzu zarodników pleśni, jeśli nie wysuszysz go odpowiednio. Dobrym rozwiązaniem jest rozpuszczenie brudu za pomocą specjalnych środków do prania na sucho, o czym wspominaliśmy wcześniej. Proszek dobrze wnika we włókna dywanu i skutecznie usuwa plamy z jego powierzchni. Musisz jednak zadbać o to, żeby nie pominąć żadnego fragmentu.

Jak wygląda usuwanie plam z pluszowej powierzchni dywanu? Trzeba tutaj uważać na to, żeby środek chemiczny nie był zbyt mocny. Najlepiej używać delikatnych kosmetyków piorących lub domowych sposobów. Jednym z nich jest posypanie plamy sodą oczyszczoną. Nie tylko pochłonie zabrudzenie, lecz także zneutralizuje nieprzyjemny zapach, np. wylanego alkoholu lub moczu zwierzęcia.

Twój pluszowy dywan wciąż wygląda źle, nieprzyjemnie pachnie lub nie jest puszysty? To zapewne oznacza, że gdzieś popełniłeś błąd podczas prania. Może nie zapewniłeś mu odpowiednich warunków suszenia albo niedokładnie odkurzyłeś powierzchnię. 

Niezależnie od przyczyny, jeśli nie chcesz go wyrzucać, pozwól nam profesjonalnie go wyprać. Dowiedz się, jak wygląda pranie dywanów shaggy w naszej pralni w Lublinie. Gwarantujemy pielęgnację na najwyższym poziomie z pomocą odpowiednich środków czyszczących oraz maszyn. Zapewniamy także wcześniejszą wycenę i odbiór dywanu spod Twojego domu.

Przekonaj się, jak puszysty będzie Twój dywan po naszej pielęgnacji! Więcej dowiesz się na naszej stronie głównej pralni dywanów Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *