Przejdź do treści

Jak usunąć plamę z buraków z dywanu?

Usuwanie plam z buraków z dywanów
Strona główna » Jak usunąć plamę z buraków z dywanu?

Plamy z buraków to jedne z najgorszych plam na dywanach, ponieważ powstają z naturalnych organicznych pigmentów. W rzeczywistości buraki od wieków były używane jako barwniki do tkanin z tych właśnie powodów! Trudne plamy powstałe na ulubionym dywanie potrafią spędzić sen z powiem. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć plamy z buraków.

Jak usunąć plamę z buraków krok po kroku

Niech nie kusi Cię polanie świeżej plamy wrzątkiem! Może to spowodować jej powiększenie się. Usuwanie plam, zwłaszcza o intensywnej barwie, może wydawać się niemożliwe do wykonania. Nic bardziej mylnego. Z pomocą przychodzą niezawodne, domowe sposoby. Żeby usunąć plamę z buraków z dywanu, najpierw delikatnie przetrzyj ją suchą szmatką. Pozwoli to wchłonąć nadmiar soku. Następnie postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami:

  1. Umieść czystą gąbkę w zimnej wodzie. Przytrzymaj ją na plamie, a następnie wytrzyj całość czystą, suchą szmatką. Powtórz tę czynność w razie potrzeby.
  2. Uporczywe zabrudzone miejsca mogą wymagać dodatkowego przemycia gąbką i osuszenia. Wykorzystaj do tego mieszanki z dwóch łyżek płynu do mycia naczyń i dwóch szklanek wody.
  3. Innym możliwym sposobem usuwania plam z buraków jest namoczenie kromki białego chleba w zimnej wodzie i umieszczenie jej na plamie. Bardzo możliwe, że chleb wsiąknie całą plamę, tylko musisz uzbroić się w cierpliwość. Zaczekaj trochę, a na koniec delikatnie i ostrożnie podnieś kromkę.

Pamiętaj o tym, żeby jak najszybciej pozbyć się plamy z dywanu, niezależnie od tego, jakiego rodzaju płyn się wylał. Zaschniętą plamę ciężej usunąć, natomiast świeżą plamę można bardzo szybko i skutecznie potraktować nawet suchą szmatką. Jest duża szansa na to, że świeże plamy znikną od razu dzięki wchłonięciu płynu przez materiał.

O czym należy pamiętać przy usuwaniu plam z buraków?

Gdy poplamisz dywan sokiem z buraków, przede wszystkim nie panikuj, ale reaguj szybko. Zaschnięta plama to nie koniec świata, jednak lepiej, żeby pozbyć się jej jak najszybciej. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka wskazówek, o których należy pamiętać za każdym razem, gdy chcesz usunąć plamy.

  1. O ile plama nie jest na bazie tłuszczu (a plamy z buraków NIE są), najlepiej płukać ją zimną wodą. Gąbka namoczona w gorącej wodzie może niestety utrwalić zabrudzenie.
  2. Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego na dywanie, przetestuj go na jego mniejszym fragmencie, gdzie prawdopodobnie nie będzie widoczny – w ten sposób upewnisz się, że nie uszkodzi on materiału.
  3. Zawsze wypłucz jeden rodzaj roztworu czyszczącego przed próbą użycia innego, ponieważ niektóre chemikalia po zmieszaniu mogą powodować inne rodzaje uszkodzeń lub plam.
  4. Nie pocieraj mocno włókien dywanu, ponieważ możesz je uszkodzić. Świeża plama wymaga tylko przyciskania do niej ręcznika, nie trzeba jej trzeć.
  5. Upewnij się, że ręcznik papierowy lub ściereczki, których używasz, są całkowicie czyste. Jeśli czyścisz dywan mokrą gąbką, również upewnij się, że nie rozniesie ona dodatkowego brudu.

Jeśli nie udało Ci się usunąć plamy, najlepszym wyjściem będzie zlecenie odplamiania pralni dywanów. Dowiedz się więcej o tym, jak pozbywamy się nawet najtrudniejszych zabrudzeń na naszej stronie głównej!

Może Cię również zainteresować:

Czego unikać podczas prania dywanów?

Jak usunąć wosk z dywanu?

Najczęstsze uszkodzenia dywanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *