Jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu?

Jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu?

Niezależnie od tego, jak dywan lub wykładzina są piękne i puszyste, ich nieprzyjemny zapach może skutecznie uprzykrzać codzienność. Brzydko pachnący dywan może być siedliskiem bakterii, ale nie musi. Czasami wystarczy niedopilnowanie zwierzęcia, które załatwi się na dywan, żeby brzydki zapach rozprzestrzenił się w całym pokoju i niepokoił domowników. Nie musisz od razu pozbywać się wykładziny. Chcesz usunąć brzydki zapach? Podpowiadamy, jak skutecznie się go pozbyć!

Zbadaj przyczynę brzydkiego zapachu

Nieprzyjemny zapach może mieć różne źródła. Zanim przystąpisz do czyszczenia, najpierw dokładnie obejrzyj powierzchnię dywanu pod kątem powstałych plam. Jest duża szansa na to, że dywan brzydko pachnie, bo ma na sobie plamę, której nikt nie wyczyścił. Jakie plamy wydzielają nieprzyjemny zapach?

  • mocz zwierzęcia,
  • alkohol,
  • rozwijająca się pleśń,
  • słodkie napoje,
  • niedokładnie wyczyszczona stara plama.

Czym usunąć brzydki zapach? Jeśli udało Ci się zlokalizować niewidoczne źródło, spróbuj najpierw usunąć je samodzielnie. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na pozbycie się przykrych zapachów.

Domowe sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z dywanu

Pojedyncze brzydko pachnące plamy dywanu możesz w prosty sposób usunąć za pomocą tego, co masz w szafce kuchennej. Sytuacja pogarsza się wtedy, gdy nie możesz dostrzec źródła nieprzyjemnego zapachu lub cały dywan nie pachnie zbyt dobrze. W takim wypadku polecamy oddać wykładzinę w ręce profesjonalistów. Na naszej stronie głównej znajdziesz zakładkę usuwanie zapachów z dywanów, w której dokładnie opisaliśmy, jak pozbywamy się problemu w naszej pralni. Poniżej podpowiadamy, jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu domowymi sposobami.

Woda utleniona

Czy wiesz, że woda utleniona ma więcej niż jedno zastosowanie? Nie tylko odkazisz nią rany na ciele, lecz także pozbędziesz się plam po czerwonym winie z dywanu. Ten środek skutecznie absorbuje nieprzyjemne zapachy i dodatkowo odkaża powierzchnię. Wystarczy lekko skropić plamę wodą utlenioną o stężeniu 2% i pozostawić do wchłonięcia. Jeśli masz kolorowy dywan, dodatkowo wymieszaj wodę utlenioną ze zwykłą wodą.

Szare mydło

Szare mydło w połączeniu z wodą daje niesamowite efekty, jeśli chodzi o odkażanie powierzchni. Wystarczy przetrzeć nim plamę, następnie zwilżyć mokrą gąbką i usunąć resztę powstałej piany. Szarym mydłem usuniesz większość lekkich, ale intensywnie pachnących plam. Jakie jeszcze są jego zalety? Świetnie rozpuszcza się w wodzie, jest naturalne i działa jak neutralizatory zapachu. Jeśli chcesz usunąć plamę za pomocą szarego mydła, pamiętaj tylko o tym, żeby nie czyścić nim dywanów z długim włosiem. Możesz niechcący spowodować uszkodzenie runa! Szare mydło jest też odpowiednim środkiem dla osób z alergiami. Tutaj sprawdzisz, jak prać dywan w domu alergika.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny środek czyszczący, który znajduje się w każdej kuchni. Idealnie sprawdzi się do czyszczenia większej powierzchni dywanu. Zanim jednak zdecydujesz się na jej użycie, dokładnie wyczyść wykładzinę, żeby soda nie mieszała się z brudem. Posyp dywan sodą oczyszczoną na całej powierzchni dywanu, a następnie wetrzyj ją suchą gąbką lub szczotką. Zadbaj o to, aby środek dokładnie wchłonął się we włosie dywanu przez kilka godzin, a nawet kilkanaście. Na koniec po prostu odkurz dywan. Soda powinna wchłonąć wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?

Jeśli czujesz zapach stęchlizny z dywanu, to jest duża szansa, że masz zawilgocone mieszkanie. Przyczyną zbyt dużej wilgotności jest nieprawidłowa wentylacja. Pomieszczenia należy często wietrzyć, zwłaszcza wtedy, gdy wywieszasz pranie. Warto także sprawdzić, czy kratki wentylacyjne działają prawidłowo. W tym celu poproś o poradę fachowca.

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu, który zbyt mocno nasiąknął nieprzyjemnym zapachem? Możesz spróbować sposobów, które opisaliśmy wyżej. Niestety, pozbywanie się wilgoci z dywanu to dosyć trudny i uciążliwy proces. Żeby skutecznie usunąć zapach stęchlizny, polecamy zapoznać się z naszą ofertą profesjonalnego czyszczenia dywanów. Nasi pracownicy mogą przyjechać do Twojego domu, obejrzeć dywan, i wtedy zaproponować Ci odpowiednie rozwiązanie. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, masz gwarancję najwyższej jakości prania dywanu. Zapoznaj się z naszym cennikiem i zaufaj profesjonalistom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *