Dywan to wyjątkowa ozdoba domu. Jeśli odpowiednio o nią dbasz, może służyć Ci na lata. Może jeszcze tego nie wiesz, ale niektóre dywany o wiele łatwiej wyczyścić, a niektóre może i trudniej, jednak ich struktura będzie przyjemniejsza w dotyku. Wszystko zależy oczywiście od materiału dywanu. Poznaj ich różnice!
Podział materiałów dywanów
Dywany mogą być wykonane zarówno ze sztucznych włókien, jak i naturalnych. Do najpopularniejszych rodzajów dywanów z włókien sztucznych należą dywany z polipropylenu, poliamidu oraz poliestru. Te trzy rodzaje materiałów różnią się między sobą rodzajem włókien oraz ich strukturą. Ich cena w sklepach zazwyczaj jest niższa. To nie oznacza jednak, że są gorsze od dywanów z naturalnych włókien. Wręcz przeciwnie – są cenione ze względu na wysoką odporność na zniszczenia, blaknięcie, a także prostotę w czyszczeniu. Często zdobią tarasy lub balkony właśnie z tych powodów.
Dywany z włókien naturalnych są droższe. Ich cena jest podyktowana produkcją, która nie jest w dużym stopniu mechaniczna. Dla przykładu – wełna może pochodzić od różnych zwierząt, a także z różnych regionów. W zależności od tego, czasami za dywan z wełny wielbłąda można zapłacić o wiele więcej. Dywany z włókien naturalnych podbijają serca kupców, którzy szczególnie zwracają uwagę na oryginalność. Nierzadko zdarza się tak, że konkretny dywan może być nawet pleciony ręcznie! Jakie rodzaje włókien naturalnych są najpopularniejsze? Zdecydowanie dywany wełniane, z bawełny, jedwabiu lub skóry.
Dywany ze sztucznych włókien
Dywany z włókien polipropylenowych (PP) są dziś produkowane ze szczególną precyzją i dbałością o wygląd. Dlatego często można je nawet pomylić z dywanami z włókien naturalnych! Ich największą zaletą jest doskonałe przewodzenie ciepła, dlatego z powodzeniem można je położyć na ogrzewane podłogi. Ich inną przewagą jest antyelektrostatyczność – nie przyciągają kurzu, dzięki czemu są też lepsze dla alergików. Co za tym idzie, są również bardzo łatwe w czyszczeniu.
Dywany z włókien poliamidowych (PA) świetnie nadają się do pomieszczeń, w których jest duży ruch i duża wilgotność powietrza, np. w kuchni. Ten materiał nie absorbuje wilgoci zbyt dobrze, dlatego warto położyć go w miejscu, w którym nie jest narażony na suchość. Można tę cechę wyróżnić jako zaletę – szanse na rozwój pleśni wśród włókien są minimalne! Dywany poliamidowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na odkształcenia, więc mogą służyć także przez długie lata w salonie lub pokoju dziecięcym.
Dywany poliestrowe są szczególnie miękkie i mają dużo połysku – dzięki temu występują w bardzo żywych kolorach i często zdobią sypialnie. Ich struktura jest bardzo trwała i odporna na zabrudzenia. Dlatego bez problemu można je wyczyścić w szybkim tempie, np. wilgotną szmatką. Poliester jest też odporny na ścieranie i zachowuje swój świeży wygląd nawet przez długie lata.
Dywany z włókien naturalnych
Dywany wełniane mają wielu zwolenników, głównie ze względu na wyjątkową trwałość i funkcjonalność. Ich zdecydowanie najważniejszą cechą jest chłonność – potrafią skutecznie wyregulować wilgotność pomieszczenia, wchłaniając jej nadmiar w swoje włókna. Ponadto dywany wełniane są termoizolacyjne i dźwiękoszczelne, a także odporne na zabrudzenia. Jest to zdecydowanie numer jeden wśród dywanów z włókien naturalnych dla alergików i dzieci.
Dywany bawełniane, podobnie jak sama bawełna, są cenione za dwie cechy – lekkość i miękkość. Cieniutkie dywaniki świetnie sprawdzają się w dziecięcych pokojach, a także tam, gdzie przebywają zwierzęta. Dywany bawełniane można w łatwy sposób przemieszczać, są również bardzo odporne na wszelkie odkształcenia i zaciągnięcia (np. przez pazury). Pamiętaj jednak o tym, że są delikatniejsze od dywanów wełnianych. Ich czyszczenie najlepiej zlecić profesjonalistom. Możesz to zrobić również u nas, wystarczy zadzwonić!
Dywany z jedwabiu są jednymi z najdroższych ze względu na materiał. Są silnie połyskujące, lekkie i antystatyczne. Miłośnicy naturalnego połysku dywanów często decydują się na zakup zamienników, czyli dywanów z wiskozy. Tutaj sprawdzisz, jak je odpowiednio czyścić. Dywany z jedwabiu są wykonane z najcieńszego materiału i są niezwykle przyjemne w dotyku. Często zdobią eleganckie salony.
Zastanawiasz się, jak dokładnie czyścić poszczególne dywany? Koniecznie sprawdź nasz artykuł: Rodzaje dywanów i sposoby ich prania.