Przejdź do treści

Dywan w przedpokoju – jak wybrać najlepszy? Jak go czyścić?

dywan-do-przedpokoju
Strona główna » Dywan w przedpokoju – jak wybrać najlepszy? Jak go czyścić?

Jakie cechy powinien mieć dywan do przedpokoju? Czy faktycznie warto podążać za trendami przy wystroju tego miejsca? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni dywan, który nie będzie trudny w utrzymaniu czystości!

Przedpokój – tutaj dzieje się najwięcej

Przedpokój jest najważniejszym miejscem w całym mieszkaniu. To właśnie tutaj, wbrew pozorom, dzieje się najwięcej. Trzepiemy buty, wycieramy psa po spacerze w deszczu, zmieniamy garderobę bądź pomagamy dziecku złożyć hulajnogę. Dywan jest narażony zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i mnóstwo piachu oraz innych zabrudzeń. Stąd wynika pytanie – jaki dywan sprawdzi się najlepiej w przedpokoju? Lepiej postawić na estetykę czy funkcjonalność? A może da się to połączyć?

Dywany do przedpokoju – jak wybrać?

Dywan powinien być przede wszystkim dostosowany do wielkości przedpokoju. Wydaje się to oczywiste, jednak niektórzy decydują się na zamieszczenie zbyt dużego dywanu, który następnie odkształca swoje krawędzie. Nie tylko szkodzi to wykładzinie, lecz także wygląda nieestetycznie. Przed zakupami wymierz dokładnie przedpokój.

Materiał

Wybierając dywan, zwróć uwagę przede wszystkim na materiał. Do przedpokoju szczególnie sprawdzą się:

  • dywaniki jutowe,
  • dywany tkane na płasko,
  • dywany z tworzyw sztucznych.

Są one odporne na zabrudzenia i odkształcenia, a nowoczesne dywany podklejane są również antypoślizgowym spodem, który świetnie pełni swoją funkcję w przedpokoju. Wpływa to również na komfort użytkowania – nie musimy się obawiać, że w pośpiechu poślizgniemy się przed samym wyjściem na dywanie.

Kolor, wzór i rodzaj

Najlepszym wyborem do przedpokoju będą dywany o krótkim włosiu. Są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie tracą swojej elastyczności w porównaniu np. do dywanów shaggy (które zdecydowanie odradzamy do przedpokoju). Są również dostępne w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na połączenie zarówno estetyki, jak i funkcjonalności.

My polecamy jednak wybór wzorzystych dywanów do przedpokoju, które zdecydowanie najlepiej maskują wszelkie zabrudzenia. Nie należy oczywiście zapominać o ich regularnym czyszczeniu! Może się zdarzyć, że dywanik w geometryczne wzory doskonale ukryje piasek, brud i kurz i wciąż będzie wyglądać dobrze, a dopiero przy praniu okaże się, jak bardzo stracił na jakości.

Jak prać dywan z przedpokoju?

A skoro już mowa o czyszczeniu… Jak zrobić to dobrze? W końcu dywan w przedpokoju jest najbardziej narażony na zanieczyszczenia z zewnątrz. Nie jest to wcale takie trudne!

  1. W pierwszej kolejności porządnie wytrzep dywan poza mieszkaniem, żeby latający kurz nie osiadł na meblach.
  2. Następnie czas na czyszczenie. W przypadku dywaników jutowych odsyłamy do naszego poradnika: Jak czyścić dywan z juty? Inne wykładziny z tworzyw sztucznych można wyprać w pralce w 30°C. Upewnij się tylko, że producent dopuszcza pranie mechaniczne – informacje znajdziesz na metce.
  3. Jeśli dywan nie zmieści się do pralki, możesz wyprać go na sucho za pomocą sody oczyszczonej, która odświeża wykładzinę i neutralizuje jej zapachy. Pozostaw ją rozsypaną na kilka godzin we włosiu dywanu.
  4. Po czyszczeniu odkurz powierzchnię i wysusz.

Dywany do przedpokoju powinny być przede wszystkim solidnie wytrzepane. Kurz, piasek i inne zanieczyszczenia nieusuwane przez długi czas potrafią dobrze wsiąknąć we włókna. Z tego powodu nie zawsze odkurzacz jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy warto oddawać dywan z przedpokoju do pralni?

Ten temat musiał się pojawić! W końcu od wielu lat czyścimy w naszej pralni różnorodne dywany, żeby mogły znów zachwycać domowników. Pierzemy również wykładziny znajdujące się w przedpokoju. Wykładziny w każdym wnętrzu po jakimś czasie tracą swój oryginalny wygląd: blakną, przecierają się, tracą jędrność albo zostają uszkodzone.

W przypadku małych chodniczków wystarczy samodzielne czyszczenie. Natomiast profesjonalne pranie polecamy wtedy, gdy wykładzina nie zmieści się do pralki lub ma stare plamy, które nie chcą zniknąć po użyciu domowych środków.

Jak pierzemy w Pralni dywanów Lublin? Najpierw wykorzystujemy maszynę trzepiącą, która skutecznie usuwa brud i powierzchowne zanieczyszczenia. Następnie pierzemy dywan w zależności od jego materiału maszyną piorącą i odpowiednimi środkami czyszczącymi.

Sprawdź tutaj, jak wyglądają dywany przed i po wypraniu w pralni. Jeśli Twój dywan w przedpokoju jest w złej kondycji, oddanie go w nasze ręce to dobry pomysł. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wróci do Ciebie w takim stanie, w jakim kupiłeś go w sklepie!