Przejdź do treści

Dlaczego dywan po praniu śmierdzi? Poznaj najczęstsze przyczyny

Dlaczego-dywan-po-praniu-smierdzi
Strona główna » Dlaczego dywan po praniu śmierdzi? Poznaj najczęstsze przyczyny

Śmierdzący dywan po wypraniu? Przyczyną może być nieodpowiednia metoda prania, nieprawidłowe suszenie lub użycie zbyt dużej ilości wody. W tym poradniku wyjaśniamy, co jeszcze powoduje nieprzyjemny zapach dywanu. Skorzystaj z najlepszych sposobów na pozbycie się brzydkiej woni z chodnika lub wykładziny.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach po praniu dywanu? 

Brzydki zapach dywanu po praniu zwykle jest konsekwencją jego nieprawidłowego czyszczenia. Taka woń jest nieprzyjemna, ale to nie wszystko! Niedoprany, często wilgotny dywan to idealne środowisko do rozwoju grzybów. Dlatego czyszcząc go, wystrzegaj się tych błędów:

  • Nieodpowiednia metoda czyszczenia – dobierz sposób czyszczenia dywanu do jego rodzaju. Pamiętaj, że innej pielęgnacji wymaga model wykonany z naturalnych tkanin, innej chodnik z tworzyw sztucznych. Istotne jest także włosie dywanu, na przykład chodniki typu shaggy najbezpieczniej wyprać specjalnym odkurzaczem. Taką usługę oferuje nasza pralnia dywanów Lublin.
  • Źle dobrane środki czyszczące – brzydko pachnący dywan może być też skutkiem użycia nieodpowiedniego detergentu. Dlatego, zanim zastosujesz wybrany środek, przeczytaj informacje zamieszczone na jego etykiecie. Usuwanie zapachu z dywanu rozpocznij od jego dokładnego odkurzenia. Następnie użyj wybranego preparatu na niewielkiej części dywanu, a dopiero potem rozprowadź go na całej powierzchni materiału.
  • Za dużo wody – dywan i wilgoć nie są dobraną parą! Pamiętaj o tym podczas czyszczenia wykładzin w swoim domu i unikaj przemoczenia ich włókien. To ważne nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach, ale także ryzyko rozwinięcia się pleśni. Po zastosowaniu środka do czyszczenia wypraną powierzchnię przetrzyj lekko wilgotną ściereczką. Używasz specjalnego odkurzacza do dywanów? W tym przypadku również unikaj nadmiaru wody – dodaj jej do prania tyle, ile zaleca producent.
  • Nieprawidłowe suszenie dywanu – zarówno nieprzyjemny zapach dywanu, jak i wilgoć mogą mieć swoje źródło w niewłaściwej technice suszenia. W tym przypadku pośpiech nie jest wskazany! Po praniu rozwieś dywan na zewnątrz – ale nie w mocno nasłonecznionym miejscu. Rozłóż go równomiernie, tak, by woda nie pozostała za długo w jego włóknach. A jeśli suszysz wykładzinę w domu, zrób to w przewiewnym pomieszczeniu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Suszenie dywanu po praniu – jak zrobić to dobrze?.

Dywan po praniu śmierdzi: możliwe przyczyny brzydkiego zapachu

Źródłem brzydkiego zapachu dywanu może być stara, trudna do usunięcia plama. Za nieprzyjemną woń wykładziny winę najczęściej ponosi:

  • Pleśń – brzydki zapach chodnika może świadczyć o rozwijającej się w nim pleśni. Dlatego tak ważne jest, by po praniu dokładnie wysuszyć cały dywan – zarówno jego włókna, jak i spód.
  • Mocz – jeśli jesteś rodzicem małych dzieci albo masz w domu kota lub psa, ten problem jest Ci dobrze znany. Jak usuwamy zapach moczu z dywanów? Jednym ze sposobów na tę brzydką woń jest soda oczyszczona. Rozprowadź ją na plamie za pomocą szczotki z delikatnym włosiem, wetrzyj i odkurz po kilku godzinach.
  • Stare plamy – brzydki zapach dywanu może wynikać też ze starych plam, na przykład po rozlanych na jego powierzchni napojach.

Śmierdzący dywan po praniu – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu? Wypróbuj te domowe sposoby:

  • Soda oczyszczona – sodą oczyszczoną wyczyścisz zarówno fragment, jak i całą powierzchnię dywanu! Przed przystąpieniem do pracy, najpierw dokładnie go odkurz. Potem wystarczy rozsypać sodę na całym dywanie i wetrzeć ją w niego za pomocą suchej, miękkiej szczotki. Po kilku, a najlepiej kilkunastu godzinach odkurz wykładzinę. W ten sposób uporasz się z nieprzyjemnym zapachem.
  • Szare mydło – brzydki zapach zniwelujesz również szarym mydłem. Połącz go z wodą i powstałą w ten sposób mieszanką przetrzyj plamę na dywanie. Z tej metody zrezygnuj w przypadku chodnika shaggy, ponieważ mógłbyś uszkodzić jego długie włosie.
  • Woda utleniona – czym usunąć brzydki zapach z dywanu? Wypróbuj wodę utlenioną, która ma nie tylko właściwości odkażające, ale także absorbuje nieprzyjemną woń. Rozprowadź jej niewielką ilość po powierzchni dywanu – wystarczy dosłownie kilka kropel – i pozwól substancji się wchłonąć. Woda utleniona może rozjaśnić materiał, dlatego tę metodę zastosuj tylko, jeśli masz jasny dywan.

Dywan po praniu śmierdzi? Co robić, jeśli nie chcesz eksperymentować z domowymi sposobami? Zdecyduj się na profesjonalne czyszczenie dywanu. Bazujący na wiedzy i doświadczeniu specjaliści dobiorą odpowiedni środek czyszczący do Twojej wykładziny.

Dlaczego dywan po praniu śmierdzi? Podsumowanie

Już wiesz, jakie mogą być źródła nieprzyjemnych zapachów po wypraniu chodnika czy wykładziny. Użycie agresywnych detergentów, stare plamy i nadmiar wody to tylko kilka możliwych przyczyn. By uporać się z tym problemem, zastosuj się do naszych wskazówek. A więcej o prawidłowej pielęgnacji chodników przeczytasz w poradniku: Jak usunąć brzydkie zapachy z dywanów?.