Na czym polega pranie dywanu na wskroś?

pranie dywanu na wskroś

Dywan jest eleganckim i bardzo użytecznym dodatkiem do pomieszczenia. Nie tylko sprawia, że salon nabiera klimatu, lecz także zapewnia ciepło pod stopami. Niestety, często użytkowany dywan zbiera także dużo zanieczyszczeń, które potrafią wsiąknąć w głąb runa. Gdy tak się stanie, należy odpowiednio go wyczyścić. Wtedy pojawia się pytanie – jak zrobić to skutecznie?

Przyczyny powstawania zanieczyszczeń

Często użytkowany dywan, zwłaszcza taki, który znajduje się w salonie, powinien być prany przynajmniej raz w roku. Należy dbać o jego stan, ponieważ niewyczyszczone plamy mogą skutecznie uszkodzić go na stałe. Szczególną uwagę powinny poświęcić mu osoby, które mają w domu dzieci i zwierzęta. Dlaczego?

Zanieczyszczenia zbierające się na dywanie (np. błoto z butów, sierść, kurz, roztocza) mogą powodować alergie zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Trzeba wziąć to pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy na salonowym dywanie bawi się małe dziecko. Jest wtedy narażone na bezpośrednią styczność z zanieczyszczeniami.

Zwierzęta również są jedną z przyczyn powstawania zanieczyszczeń na dywanie. Możesz się nawet nie zorientować, gdy pupil odda mocz, który następnie bardzo szybko wsiąka w strukturę dywanu. To z kolei powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów – trudne do usunięcia.

Żeby jak najdłużej cieszyć się czystą powierzchnią dywanu, należy zapewnić mu regularne odkurzanie. Dzięki temu zmniejszysz szanse na trwałe uszkodzenia spowodowane wsiąknięciem zanieczyszczeń w runo dywanu. Co natomiast należy zrobić, gdy trudne do usunięcia plamy już powstaną i nie możesz usunąć ich domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Pranie na wskroś – na czym polega?

Pranie dywanów na wskroś jest najskuteczniejszą metodą pozbywania się najgłębszych zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Co ważniejsze, można ją wykorzystać do prania: dywanów syntetycznych, dywanów wełnianych, dywanów wiskozowych i wielu innych rodzajów. Poniżej w puntach przedstawiamy, jak wygląda cały proces prania.

Oględziny

Żeby ustalić stopień uszkodzenia dywanu, najpierw trzeba go dokładnie przejrzeć. W tym celu możesz samodzielnie przynieść dywan do naszej pralni lub skontaktować się z naszymi pracownikami. Przyjadą pod Twój dom, obejrzą dywan, następnie oznaczą go metką i zabiorą do naszej placówki. Po kilku dniach odwiozą wyczyszczony dywan pod wskazany wcześniej adres. Żeby się umówić, zadzwoń do nas.

Trzepanie

Zanim nastąpi etap prania w wodnej kąpieli, dokładnie trzepiemy dywan, żeby pozbyć się zabrudzeń, których nie da się rozpuścić w wodzie. Nie robimy tego jednak ręcznie! Zabrudzenia, których nie widać na pierwszy rzut oka, są profesjonalnie usuwane za pomocą naszego automatu trzepiącego.

Pranie wstępne

Pranie wstępne polega na usunięciu powierzchownych zanieczyszczeń. Na tym etapie pozbywamy się cięższych zabrudzeń, np. gumy, plasteliny lub wosku. Nasze profesjonalne detergenty zapewniają skuteczność procesu odplamiania. Dzięki temu włókna dywanu nie skleją się podczas prania zasadniczego.

Kąpiel wodna

Kąpiel wodna inaczej nazywana jest metodą prania na wskroś. Proces odbywa się za pomocą specjalnej maszyny z miękką szczotką, która bardzo delikatnie czyści całą powierzchnię dywanu. Rozkładamy go na podłodze, a następie włączamy maszynę. Włosie szczotki dociera w głąb materiału i usuwa zabrudzenia z zewnątrz, ze środka i wierzchu materiału. Dzięki temu pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu oraz plam, które zbyt głęboko wsiąkły w strukturę dywanu.

Odsączanie

Żeby pozbyć się nadmiaru wilgoci po procesie prania na wskroś, wkładamy dywan do maszyny, która odwirowuje aż 95% wody. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ na powierzchni źle odsączonego dywanu może powstać pleśń. Dlatego tak ważne jest również dokładne suszenie dywanu w dobrze klimatyzowanej suszarni. Jest to ostatni etap, gdy przez kilka godzin poddajemy dywany suszeniu. Następnie mierzymy dywan na metr kwadratowy i dzwonimy do Ciebie z wiadomością, że jest gotowy do odbioru!

Wycena

Zastanawiasz się, ile może kosztować pranie Twojego dywanu? Pomoże Ci w tym nasz cennik, który znajdziesz na naszej stronie w zakładce cennik. Oprócz dywanów zajmujemy się również czyszczeniem wykładzin i tapicerek meblowych.

Samodzielne pranie dywanów – na co należy uważać?

Czyszczenie dywanów powinno się odbywać należytą starannością. Jeśli Twój nie jest mocno zabrudzony, możesz zrobić to samodzielnie. Musisz jednak zadbać o odpowiedni dobór środków piorących. Ważne jest, żeby detergent nie był zbyt ostry w stosunku do materiału. Każdy z nich ma inne wymagania, np. dywanu shaggy nie można prać za pomocą proszków i wiórków. Bardzo łatwo mogą się zaplątać w materiale i nie dotrzeć do najgłębszych zabrudzeń. Więcej o tym, jak wyprać dywan shaggy, również dowiesz się na naszej stronie.

Musisz być również ostrożny, jeśli chcesz wyprać dywany wełniane. Ten materiał bardzo łatwo chłonie wodę, więc gdy niedokładnie go wysuszysz, możesz doprowadzić do rozwoju pleśni i innych zarodników. Żeby pozbyć się nadmiaru wody, zastosuj odkurzacz odsysający lub pozostaw dywan do wyschnięcia w odpowiednio klimatyzowanym pomieszczeniu. Pranie dywanów wełnianych również musi być dokładnie przemyślane. Zobacz, jak my pierzemy dywany wełniane!

Jeśli natomiast chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu dywanu, najpierw zlokalizuj przyczynę. Możliwe jest, że wcześniej wylało się na niego coś, co ma intensywny zapach, np. piwo lub wino. W tym celu spróbuj zneutralizować zapach np. za pomocą sody oczyszczonej, która głęboko wnika w runo dywanu. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą usługą usuwania zapachów, dzięki której nie będziesz musiał czyścić dywanu samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *