Jak prać dywan jedwabny?

jak prać dywan jedwabny - kilka kolorowych dywanów jedwabnych wiszących na stojaku

Jeżeli masz dywan z jedwabiu, to zapewne wiesz, że właściwa pielęgnacja jest kluczowa, aby zachował on swój piękny wygląd na długie lata. Ale na czym dokładnie polega pranie dywanów jedwabnych? Co zrobić, by przypadkiem nie uszkodzić jego delikatnych włókien i zachować żywe kolory? W tym artykule przekażemy Ci nasze profesjonalne wskazówki i najlepsze praktyki. Dowiedz się, jak uniknąć powszechnych błędów i spraw, aby Twój dywan jedwabny pozostał tak samo zachwycający jak w dniu, w którym trafił do Twojego domu.

Czy pranie dywanów jedwabnych jest bezpieczne?

Pranie dywanów orientalnych, w tym tych wykonanych z jedwabiu, jest mniej więcej tak samo problematyczne, jak wszystkich dywanów wykonanych z naturalnych materiałów. Są one o dużo delikatniejsze, niż ich syntetyczne odpowiedniki, a przez to ich czyszczenie jest dużo bardziej skomplikowane. Dywan jedwabny, ze swoimi delikatnymi włóknami i wrażliwymi na wodę barwnikami, może łatwo ulec uszkodzeniu podczas domowych prób prania. Wśród najpoważniejszych zagrożeń wymienić można:

  • skurczenie się materiału,
  • wyblaknięcie kolorów,
  • wytarcie się włókien,
  • powstanie nieestetycznych plam po wodzie,
  • trwałą deformację tkaniny.

Czy zatem pranie dywanów jedwabnych jest bezpieczne? Naszym zdaniem nie powinno się robić tego samodzielnie. Oczywiście, czasem zdarzy się drobny wypadek, któremu łatwo można zaradzić lub dywan wymaga jedynie delikatnego odświeżenia i wówczas istnieją sposoby na domową pielęgnację tych drogocennych materiałów, o czym będzie mowa za chwilę. W pozostałych przypadkach radzimy jednak oddać dywany jedwabne do specjalistycznej pralni dywanów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje taka usługa, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi specjaliści mają wieloletne doświadczenie i doskonale wiedzą, jak dbać o dywany orientalne, dlatego bez trudu ocenią stan zabrudzenia, wybiorą najlepszą metodę prania i oszacują koszty takiej usługi. Od lat pierzemy dywany jedwabne i żadna plama nie jest nam straszna.

Jak wygląda pranie jedwabnych dywanów?

Jak już wspominaliśmy, nie zalecamy prania dywanów jedwabnych w domowych warunkach. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki barwników wykorzystywanych przy ich produkcji, które bardzo łatwo mogą się wypłukać, jeżeli zostaną potraktowane w nieodpowiedni sposób. Profesjonalne pranie dywanów orientalnych, w tym jedwabnych, w pralni to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności.

Dywany jedwabne można prać na morko oraz na sucho. Wybór metody zależy od stopnia zabrudzenia. Głębokie czyszczenie wymaga zazwyczaj zastosowania kąpieli wodnej i wykorzystania środków piorących o odpowiednim pH, które zapewnią stabilizację barwników. Z kolei przy odświeżaniu i czyszczeniu z kurzu dobrze sprawdza się czyszczenie na sucho.

Nasze metody czyszczenia są dostosowane do specyficznych potrzeb każdego dywanu, z uwzględnieniem jego wieku, kolorów i ogólnej kondycji. Szczególną uwagę przykładamy do grupy dywanów naturalnych, ponieważ wiemy, że oprócz wartości materialnej, mają też często dużą wartość sentymentalną dla właścicieli.

Więcej ciekawych informacji na temat tego typu dywanów znajdziesz w artykule: Jak rozpoznać dywan jedwabny?.

Czyszczenie dywanów jedwabnych na co dzień

Dywany jedwabne nie tylko można, ale wręcz trzeba oczyszczać samodzielnie w domu. Pamiętaj, że codzienna pielęgnacja to nie jest to samo, co pranie dywanu. Jeżeli zachowasz środki ostrożności i będziesz działać delikatnie, nic złego nie powinno się wydarzyć. Na co należy więc zwrócić uwagę?

Odkurzanie

Podstawą jest regularne odkurzanie całej powierzchni dywanu, najlepiej końcówką dostosowaną do delikatnych tkanin. Mało, że usuniesz kurz i mniejsze zabrudzenia, to w dodatku rozbijesz delikatne włóka materiału. Możesz też co jakiś czas delikatnie wytrzepać dywan, ale tylko wtedy, gdy masz do tego odpowiednie warunki.

Usuwanie plam

Jeżeli na dywanie pojawi się plama, musisz reagować od razu. Użyj wilgotnej, ale nie mokrej szmatki i ostrożnie zbierz nadmiar płynu. Pod żadnym pozorem nie rozcieraj plamy – to najprostsza droga do trwałego zniszczenia tkaniny. Po prostu odsącz plamę suchym ręcznikiem papierowym i namocz ją szmatką zwilżoną w zimnej wodzie. Powtarzaj te czynności do skutku, aż zabarwienie zniknie, lub do momentu, gdy odsączana woda przestanie się brudzić. Jeżeli zostaną jakieś ślady, wizyta w pralni może być nieunikniona. Pamiętaj, żeby nigdy nie suszyć jedwabiu suszarką ani nie wystawiać go na ostre działanie słońca.

Pranie dywanu z jedwabiu – podsumowanie

Właściwa pielęgnacja dywanów jedwabnych to klucz do zachowania ich pięknego wyglądu przez długie lata. Jak widzisz, nie wszystko można zrobić samemu w domu, a czasem najlepszym lub nawet jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej pralni.

W naszej firmie Pranie dywanów Lublin mamy wieloletnie doświadczenie i odpowiednie wyposażenie, aby zapewnić Twojemu dywanowi najwyższą jakość prania, bez ryzyka uszkodzenia. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dowiedz się więcej i umów się na bezpieczne i skuteczne pranie Twojego cennego dywanu z jedwabiu.