Przejdź do treści

Jak usunąć plamy z czekolady na dywanie?

Jak-usunac-plamy-z-czekolady-na-dywanie
Strona główna » Jak usunąć plamy z czekolady na dywanie?

Błogi relaks na kanapie z kubkiem gorącej czekolady? Dzieci podjadające w salonie batoniki? Te przyjemności często kończą się nieestetyczną ciemną plamą na podłodze. Zastanawiasz się, czym sprać czekoladę z dywanu? Czy użycie wody wystarczy, by po takiej plamie nie było śladu? W tym artykule zebraliśmy najskuteczniejsze porady, dzięki którym pozbędziesz się kłopotu. Czytaj dalej!

Usuwanie czekoladowych plam z dywanu: pamiętaj o tych zasadach!

Zastanawiasz się, jak usunąć plamę z czekolady z dywanu? Przed przystąpieniem do pracy odpowiednio się do niej przygotuj. Pamiętaj o podstawowych zasadach usuwania plam z dywanów:

 • Sprawdź, jaki masz dywan – to bardzo ważne, ponieważ sposób pielęgnacji wykładziny w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego została ona wykonana. Na przykład pranie dywanów wełnianych można wykonać zarówno na sucho, jak i w kąpieli wodnej.
 • Dokładnie odkurz całą powierzchnię dywanu – w przypadku suchych plam prace rozpocznij od odkurzenia dywanu.
 • Zachowaj umiar, stosując środki do czyszczenia – nie nakładaj na materiał zbyt dużej ilości detergentu. Aplikuj na powierzchnię chodnika tyle środka, ile zaleca producent.
 • Korzystaj tylko ze sprawdzonych domowych sposobów – choć domowe sposoby często są skuteczne, podchodź do nich z rozwagą. Przed nałożeniem na dywan konkretnego produktu, wykonaj test na małym fragmencie materiału. Pamiętaj, że na początku lepiej potraktować tkaniny zimną wodą – w wysokich temperaturach plama może się rozprzestrzeniać.
 • Zachowaj ostrożność – plamy z czekolady i innych substancji usuwaj, korzystając ze szczotek o miękkim włosiu. Nie trzyj tkaniny zbyt mocno i zrezygnuj z traktowania ich kolorowymi ręcznikami, ponieważ możesz w ten sposób zabarwić materiał i zafundować sobie kolejną plamę do usunięcia. Jeśli chcesz uniknąć takich niespodzianek, zdecyduj się na profesjonalne czyszczenie dywanów – sprawdź zakładkę kontakt na naszej stronie internetowej Pralni dywanów Lublin.

Czyszczenie dywanu – jakie sposoby sprawdzą się w przypadku plam z czekolady?

Zarówno świeże, jak i stare plamy z czekolady usuwaj, postępując bardzo ostrożnie. Pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem!

Skuteczny sposób na plamę? By bezpiecznie usunąć pozostałości po czekoladzie, zastosuj się do naszych wskazówek:

 • Poczekaj, aż czekolada zaschnie – do pracy przystąp, dopiero kiedy plama wyschnie. By usunąć czekoladę z wykładziny, zeskrob ją za pomocą łyżki. Usuń jak najwięcej czekolady, a łatwiej będzie Ci pozbyć się plamy. Pamiętaj, by robić to delikatnie! W ten sam sposób możesz usunąć plamy z czekolady na tapicerce.
 • Pozbądź się pozostałości – resztki czekolady usuń, aplikując na nią mieszankę z wody i spirytusu denaturowanego, stosując proporcje jeden do jeden, a potem pozostaw tkaninę do wyschnięcia.
 • Zastosuj odplamiacz – jeśli plama nie zniknie, możesz użyć drogeryjnego odplamiacza. Nałóż niewielką ilość, pozostaw na krótki czas, a potem usuń nadmiar detergentu. Z jego stosowania zrezygnuj, jeśli masz kolorowy dywan. Zawarte w takim preparacie substancje mogłyby go odbarwić. Więcej informacji na temat znajdziesz w naszym poradniku: Jak usunąć plamy na dywanie w domu?.

Jak usunąć plamy z czekolady na dywanie domowym sposobem? Czy metoda z ciepłą wodą jest skuteczna?

Jak samodzielnie pozbyć się plamy z czekolady z dywanu? W internecie znajdziesz sposoby czyszczenia bazujące na ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, płynie do mycia naczyń, ciepłym mleku i nie tylko. Poniżej omawiamy kilka z nich:

 • Usuwanie plam ciepłą wodą – lepiej zrezygnuj z niwelowania plam z czekolady za pomocą ciepłej wody. Może ona spowodować, że zabrudzenie wniknie tylko w głębsze warstwy włókien. Ostrożnie postępuj także z mieszanką bazującą na ciepłym mleku. Możesz zafundować sobie nieprzyjemny zapach, którego też trzeba będzie się pozbyć. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak usunąć zapach mleka z dywanu?
 • Soda oczyszczona – niezawodna substancja, która działa na wiele rodzajów plam! Sodę oczyszczoną delikatnie wetrzyj w zabrudzoną część dywanu, a po upływie dziesięciu minut, odkurz tkaninę. Postępując w ten sposób, masz duże szanse na to, że czekoladowa plama zniknie bez śladu.
 • Szare mydło – usunięcie plamy z czekolady sposobem z szarym mydłem w roli głównej? Połącz je z wodą, a potem zaaplikuj ten roztwór na wykładzinę i delikatnie przetrzyj materiał. Uważaj jednak na czekoladowe zamazy. Postępuj ostrożnie i upewnij się, czy materiał dywanu dobrze reaguje na taką kurację.

Już wiesz, czym usunąć plamy z czekolady z dywanu!

Po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak usunąć zaschnięte plamy z czekolady na dywanie. Możesz użyć klasycznego odplamiacza lub pozbyć się pozostałości z czekolady stosując stare, sprawdzone sposoby.

A jeśli wolisz powierzyć to zadanie profesjonalistom, skorzystaj z naszych usług: dzięki naszym działaniom po plamie nie będzie śladu! Twoja wykładzina nosi na sobie nie tylko pozostałości czekoladowych deserów, ale też inne plamy? Sprawdź również: Jak usunąć plamy z dziecięcego dywanu?