Czego unikać podczas prania dywanów?

czego-unikac-podczas-prania-dywanow

Pranie dywanu zawsze powinno być dobrze przemyślane. Nieznanego pochodzenia środki piorące mogą trwale uszkodzić naszą ulubioną wykładzinę. W skrajnych przypadkach może się nawet zdarzyć, że usuwanie plam na własną rękę zakończy się wyrzuceniem dywanu. Co zrobić, żeby do tego nie dopuścić? Czego unikać podczas prania dywanów? Podpowiadamy!

Domowe sposoby czyszczenia dywanów – czego unikać?

Samodzielne czyszczenie dywanów to najczęstsza przyczyna trwałych uszkodzeń, o czym pisaliśmy w tym artykule. To wcale nie oznacza, że nie warto prać je na własną rękę. Wręcz przeciwnie – małe plamy najlepiej wyczyścić w domu. Należy pamiętać tylko o tym, żeby nie popełnić przy tym błędów. Jakich?

Niepilnowanie czasu działania środka piorącego

Zanim zdecydujesz się na użycie detergentu z drogerii, koniecznie przeczytaj jego instrukcję. Jest to szczególnie ważne przy wybielaczach – ich zbyt długa styczność z wykładziną może doprowadzić do wypalenia włókien, co będzie widoczne jako nieadekwatnie jasna plama w porównaniu do całego koloru dywanu.

Przemoczenie dywanu

Każde użycie detergentu lub domowych środków powinieneś zakończyć namoczeniem wypranej powierzchni. Najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Zapomnienie o tej czynności będzie skutkować, tak jak wyżej, nieestetyczną plamą. Po namoczeniu i „ściągnięciu” środka, wysusz dany fragment suchym papierem. Nie dopuść do przemoczenia dywanu, ponieważ to z kolei może doprowadzić do rozwijania się wilgoci, a następnie – pleśni. Sprawdź tutaj, co jeszcze powoduje zgniliznę na dywanach.

Zły dobór środków czyszczących

Żeby uniknąć nieprzyjemności związanych z samodzielnym praniem, zawsze czytaj instrukcje dołączone do detergentów drogeryjnych. Znajdziesz tam informacje dotyczące przeznaczenia środka i dowiesz się, czy jest on odpowiedni do konkretnego rodzaju włókien. Pamiętaj również o tym, aby przed całościowym praniem dywanu najpierw przetestować detergent na mniejszym fragmencie wykładziny. Jeśli wybierasz domowe sposoby na pranie dywanów, sprawdź działanie sody oczyszczonej. To jeden z bezpieczniejszych sposobów na czyszczenie dywanu.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Powierzchnię dywanu powinno się odkurzać przynajmniej raz w tygodniu – jest to wiedza dość rozpowszechniona, a jednak wciąż sporo osób o tym zapomina. Przed jakąkolwiek czynnością związaną z czyszczeniem dywanów należy go najpierw wytrzepać lub dokładnie odkurzyć. Dzięki temu powierzchowny brud nie będzie się mieszać ze środkiem czyszczącym i nie będzie utrudniać mu działania.

Jaką metodę czyszczenia dywanu zastosować?

Żeby wyczyścić dywan, można zastosować metodę prania na sucho lub na mokro. Trzeba jednak pomyśleć o tym, którą wybrać. W przypadku dywanów shaggy oraz dywanów z włókien naturalnych warto zdecydować się na metodę na sucho. To nie oznacza, że nie można ich prać w pralce, jednak jeśli chcesz się na to zdecydować, spójrz na metkę dywanu i upewnij się, że producent zaleca tę metodę prania. Po takim zabiegu koniecznie dokładnie wysusz dywan. Nieodpowiednie suszenie dywanu może doprowadzić do rozwoju pleśni – szybko poczujesz wtedy brzydki zapach. W takim razie kiedy warto skorzystać z tej metody?

Odkurzacze piorące, pranie w pralce, płynne detergenty – wszystkie te metody wymagają użycia chłodnej wody. Dla jakich dywanów taka kąpiel będzie najlepsza? Przede wszystkim dla sztucznych, czyli polipropylenowych, akrylowych i poliestrowych. Te rodzaje równie dobrze znoszą odplamianie. Uważaj jednak przy dywanach wiskozowych – można je prać na mokro, ale nie zaleca się ich wybielania. Pamiętaj również o tym, żeby wyprać dywan w 30 stopniach Celsjusza i zapewnić im doskonały przewiew w domu lub na zewnątrz – mogą one schnąć nawet kilkanaście godzin.

Dlaczego warto oddać dywan do prania specjalistom?

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z trudnymi plamami lub nieprzyjemnymi zapachami dywanu, zdaj się na specjalistów. Pracownicy pralni dywanów doskonale znają każdą strukturę dywanu i korzystają ze specjalistycznych detergentów, których nie znajdziesz w drogerii. Połączenie specjalistycznej wiedzy, odpowiednich środków i narzędzi pozwala na usunięcie nawet najtrudniejszych plam na dywanie bez jego uszkodzenia. Sprawdź tutaj, jak wygląda nasza praca. Uwielbiamy pranie wykładzin dywanowych, więc z chęcią obejrzymy Twoją i dobierzemy odpowiedni proces czyszczenia!