Przejdź do treści

Jak czyścić dywan sodą oczyszczoną?

jak-czyscic-dywan-soda-oczyszczona
Strona główna » Jak czyścić dywan sodą oczyszczoną?

Dywany są uważane za składowiska zanieczyszczeń, kurzu, a nawet resztek jedzenia. Mimo to wiele osób decyduje się na ich zakup. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względów estetycznych, gdyż takie elementy wyposażenia wnętrz świetnie uzupełniają każdą aranżację i dodają pomieszczeniom przytulności. Chcesz dowiedzieć się, czy soda oczyszczona na dywan może skutecznie usunąć zabrudzenia? Zobacz poradnik, jak wyczyścić dywan sodą oczyszczoną.

Domowe sposoby czyszczenia dywanów czy usługi profesjonalistów?

Podjęcie decyzji o samodzielnym czyszczeniu dywanu sodą oczyszczoną może wynikać z chęci zaoszczędzenia nieco środków w domowym budżecie. Niestety żaden z domowych sposobów nie będzie tak skuteczny, jak usługi realizowane przez profesjonalną pralnię dywanów.

Czyszczenie dywanu sodą na mokro lub sucho ma sens tylko wtedy, kiedy chcemy delikatnie odświeżyć powierzchnię materiału. W przypadku mocnych i wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń prawdopodobnie nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów. Jeśli obawiasz się o koszty, możesz wcześniej przejrzeć cennik usług prania dywanów – w ten sposób upewnisz się, że oddanie dywanu do kompleksowego czyszczenia nie nadszarpnie Twojego domowego budżetu.

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną – czy to dobry sposób na usuwanie plam?

Soda oczyszczona może skutecznie zneutralizować powierzchowne, a nawet nieco głębsze zabrudzenia na dywanie. Na taki krok warto zdecydować się tylko wtedy, kiedy plamy są świeże i nie zdążyły wniknąć w głębokie struktury materiału. 

Dywany bywają wyjątkowo trudne do wyczyszczenia, szczególnie na własną rękę. Niemniej jednak czyszczenie dywanu sodą na mokro może przynieść zadowalające efekty. Warto sporządzić roztwór będący połączeniem sody oczyszczonej oraz octu. Taka mieszanka może skutecznie usunąć plamy z kawy, herbaty, mleka, a nawet oleju.

Czyszczenie dywanu sodą na sucho – krok po kroku

Chcesz samodzielnie wyprać dywan? W takim razie przejrzyj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jak dobrze wyczyścić dywan sodą oczyszczoną. Metoda czyszczenia dywanu na sucho jest jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów usuwania zabrudzeń z powierzchni dywanów i nie tylko. Można to zrobić na sucho, używając wyłącznie odkurzacza, sody oraz szczotki o średniej twardości włosia.

  1. Zacznij od dokładnego odkurzenia całej powierzchni dywanu. W ten sposób unikniesz wnikania zabrudzeń w głąb materiału.
  2. Zależnie od powierzchni dywanu rozsyp po jego powierzchni jedno lub kilka opakowań sody oczyszczonej. Warstwa nie musi być gruba, ale ważne, by soda pokrywała całą powierzchnię czyszczonego dywanu.
  3. Rozsmaruj delikatnie proszek na całej powierzchni materiału i pozostaw go na kilka godzin lub nawet na całą noc. Dzięki temu czyszczenie sodą oczyszczoną będzie znacznie skuteczniejsze. W tym czasie substancja zneutralizuje nieprzyjemne zapachy i oczyści materiał z zabrudzeń.
  4. Na koniec wyczesz dywan szczotką, a następnie odkurz go dokładnie z resztek sody oczyszczonej.

Po tak przeprowadzonym czyszczeniu dywanu sodą na suchą materiał prawdopodobnie będzie idealnie czysty i pachnący. Podejmując się działań na własną rękę, warto wiedzieć też, czego unikać podczas prania dywanów. Czynniki, które mogą negatywnie wpływać na jego stan to: nadmierne zawilgocenie, stosowanie żrącej chemii oraz niedokładne odkurzenie powierzchni.

Czyszczenie dywanów sodą na mokro – czy to ma sens?

Jednym z domowych sposobów jest również czyszczenie dywanu sodą i octem na mokro. Taki roztwór pomoże Ci usunąć nieprzyjemne zapachy i problematyczne zabrudzenia z powierzchni dywanu – niezależnie od długości włosia. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzić z ilością octu dodanego do roztworu – w przeciwnym razie problematyczny zapach może utrzymywać się na powierzchni dywanu przez jakiś czas.

Czyszczenie dywanu sodą na mokro jest proste.

  1. Przygotuj roztwór z dwóch łyżek octu i dwóch łyżek sody oczyszczonej. Do tego dodaj trochę wody, aby substancja miała strukturę papki.
  2. Nałóż przygotowaną substancję na zabrudzoną powierzchnię dywanu.
  3. Zostaw na kilka godzin, aż roztwór zacznie działać i rozpuści brud.
  4. Na koniec zmyj przygotowaną substancję z dywanu i dokładnie odkurz powierzchnię.

Decydując się na czyszczenie dywanu sodą na mokro, pamiętaj tylko o tym, aby nie moczyć nadmiernie materiału. W przeciwnym razie może dojść do tego, że dywan będzie schnąć zbyt długo, a to z kolei prowadzi do pojawienia się pleśni, grzybów i brzydkiego zapachu stęchlizny.

Czy warto podejmować próbę czyszczenia dywanu sodą oczyszczoną?

Zdecydowanie warto postawić na czyszczenie dywanów sodą oczyszczoną, ale tylko wtedy, kiedy zabrudzenia nie są stare i nie wnikają zbyt głęboko w strukturę materiału. W takich sytuacjach czyszczenie dywanu sodą na sucho lub mokro raczej da wymierne efekty. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że efekty czyszczenia dywanu będą zadowalające, a materiał będzie wyglądać jak nowy – najlepiej zdecyduj się na profesjonalne oczyszczanie powierzchni dywanów w sprawdzonej pralni.