Jak często należy prać wykładziny w biurach i urzędach?

Jak-czesto-nalezy-prac-wykladziny-w-biurach-i-urzedach

Jeżeli zarządzasz biurem lub urzędem, to zapewne wiesz, że czasami trudno jest zadbać o utrzymanie czystości i porządku w tak dużych placówkach. Jednym z większych problemów jest skuteczna pielęgnacja wykładzin, które często zdobią podłogi w tego typu miejscach. Jak często powinno się prać wykładziny w biurach i urzędach? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak często prać wykładziny w biurach i urzędach?

Nie ma jednej uniwersalnej zasady, która mówiłaby, jak często powinno się prać wykładziny w biurach i urzędach. Jedyne, co można powiedzieć na pewno, to że czyszczenie wykładzin musi odbywać się systematycznie. Reszta zależy od tego, jak szybko dane pomieszczenie się brudzi oraz ile osób z niego regularnie korzysta.

Można wskazać dwa rodzaje pielęgnacji wykładziny:

  1. Czyszczenie codzienne – jest to przede wszystkim odkurzanie i bieżące czyszczenie plam tuż po ich powstaniu. Tego typu zabiegi powinny być wykonywane każdego dnia, aby skutecznie dbać o czystość i higienę pomieszczeń, a także delikatnie wyprostować pozbijane włókna. Powierzchowne czyszczenie wykładziny dywanowej zazwyczaj zleca się ekipie sprzątającej, która dba o czystość całego biura lub urzędu.
  2. Pranie okresowe – to przede wszystkim głębokie oczyszczanie wykładziny na całej powierzchni z wykorzystaniem specjalistycznych środków czyszczących. W zależności od wybranej metody, pranie wykładziny dywanowej wykonuje się zazwyczaj od 1 do 4 razy w roku. Jakie techniki są do wyboru?

Metody prania wykładzin i zalecana częstotliwość

Pranie pielęgnacyjne

Metoda ta jest bardzo skuteczna przy mniejszych zabrudzeniach. Powinna być stosowana kilka razy w ciągu roku, np. co kwartał, aby wykładziny biurowe i urzędowe zachowały piękny wygląd i dobrą kondycję. Ogromnym atutem tej metody jest krótki czas schnięcia po zakończeniu usługi. Pielęgnacyjne pranie wykonuje się za pomocą jednej z dwóch technik:

  • Kapsułkowanie – polega na rozpyleniu specjalnego szybkoschnącego środka chemicznego, który podczas wysychania zamyka cząsteczki brudu w mikroskopijnych kryształkach („kapsułkach”), co ułatwia ich usunięcie. Dobrze sprawdza się w przypadku większych powierzchni.
  • Bonnetowanie – doskonale sprawdzi się na mniejszych obszarach, szczególnie gdy runo wykładziny jest stosunkowo krótkie. Technika ta polega na oczyszczaniu wykładzin przy użyciu specjalnego roztworu chemicznego, który następnie wciera się materiałowym krążkiem czyszczącym, zwanym właśnie bonnetem.

Szamponowanie wykładzin

To technika, do której wykorzystuje się specjalny szampon czyszczący na całej powierzchni materiału. Czyszczenie wykładziny odbywa się dzięki procesowi emulgacji, podczas którego tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia rozpuszczają się w wodzie. Cząsteczki szamponu wiążą zanieczyszczenia, które następnie są odsysane w trakcie odkurzania. Szamponowanie w biurach i urzędach wykonuje się zazwyczaj raz na pół roku lub raz na rok.

Pranie ekstrakcyjne

Technika ta zwana jest też jako metoda natryskowo-ekstrakcyjna. Polega to na rozprowadzeniu i wtarciu specjalnego środka czyszczącego prespray, który rozpuszcza zabrudzenia. Następnie prespray zostaje wypłukiwany innym preparatem i odessany przy pomocy maszyny ekstrakcyjnej. Tego typu czyszczenie wykładzin w urzędach czy biurach powinno być wykonywane jeden lub dwa razy w roku, w zależności od stopnia eksploatacji i poziomu zabrudzenia.

Pranie dogłębne

Dogłębne pranie wykładziny dywanowej to najbardziej zaawansowana i skuteczna metoda czyszczenia głębokiego, rekomendowana szczególnie w przypadku poważnych zabrudzeń. Pozwala skutecznie pozbyć się nawet najbardziej uporczywych plam, wyeliminować roztocza i inne alergeny oraz usunąć nieprzyjemny zapach. Zwykłe odkurzacze piorące nie zapewnią aż tak dobrych efektów.

Przy dogłębnym praniu wykładzin wykorzystuje się bardzo profesjonalny sprzęt, dzięki, któremu uzyskuje się najlepsze efekty, jednak wiążą się z tym pewne ograniczenia – czyszczoną powierzchnię trzeba wyłączyć z użytku na kilka do kilkunastu godzin, aby zapewnić całkowite wyschnięcie. Plusem jest to, że tak głębokie pranie wykładzin w wystarczy zazwyczaj przeprowadzać raz lub dwa razy w roku, aby utrzymać czystość i higienę na odpowiednim poziomie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak wyczyścić wykładzinę dywanową?.

Dogłębne pranie wykładziny w biurach i urzędach

Dlaczego regularne czyszczenie wykładziny dywanowej w biurach i urzędach jest tak ważne?

Regularne czyszczenie wykładzin to więcej niż dbałość o estetykę – to podstawa zdrowego środowiska pracy. Codziennie na obuwiu przenosimy mnóstwo brudu, zarazków i alergenów, które zagnieżdżają się w głębi włókien wykładzin. Z czasem, gdy zabrudzenia się nagromadzą, może to negatywnie wpłynąć na jakość powietrza, co bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie pracowników, a pośrednio także na ich efektywność.

Dodatkowo nagromadzone zanieczyszczenia mogą skracać żywotność wykładzin, prowadząc do kosztownych wymian i remontów. Równie ważny jest aspekt estetyczny – pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym nie mogą być przecież brudne. Właśnie dlatego regularne pranie wykładzin w biurach i urzędach nie jest luksusem, lecz koniecznością, która w dłuższej perspektywie zapewnia komfort i oszczędności.

Co wpływa na częstotliwość prania wykładzin?

Częstotliwość prania wykładzin dywanowych w biurach i urzędach zależy od różnych czynników. Pierwszym z nich jest liczba osób przebywających w pomieszczeniach. Wiadomo, że domy odwiedza znacznie mniej osób niż urzędy skarbowe czy siedziby wielkich korporacji, dlatego też wykładzinę dywanową pierze się tam rzadziej.

Kolejny ważnym czynnikiem jest rodzaj noszonego obuwia – w miejscach publicznych wszyscy chodzą w tych samych butach na dworze i w pomieszczeniach, dlatego piasek i błoto zbierają się błyskawicznie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Ostatni, lecz nie mniej ważny, jest kolor wykładziny. Na jasnych materiałach brud i plamy widać dużo bardziej, niż na ciemnych tkaninach.

Profesjonalne pranie wykładzin w urzędach i biurach

Regularne pranie wykładzin biurowych i urzędowych to nie tylko kwestia estetyki, to także dbałość o higienę i trwałość wyposażenia. Pamiętaj, by zawsze zlecać tę usługę profesjonalistom, którzy zagwarantują Ci skuteczności i zadbają o bezpieczeństwo czyszczonego materiału. W Pralni dywanów Lublin oferujemy także dosuszenie podłogi osuszaczami powietrza i wentylatorami, co skraca czas schnięcia wykładziny do zaledwie 4 godzin! A to wszystko w cenie zamówionej usługi prania. Skorzystaj z pomocy fachowców i pozbądź się uciążliwego kłopotu. A po więcej przydatnych porad zapraszamy na naszego bloga. Znajdziesz tam między wskazówki dotyczące togo, co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał.